Karolina Domżalska: Oferta Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości jest bardzo różnorodna

O tym co się dzieje w Edukacyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości i jakie plany na przyszłość ma operator budynku rozmawiamy z Karoliną Domżalską.

 

Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju Nowym i Zdziwóju Starym niedawno został otwarty, zaś Uczelnia Lingwistyczno – Techniczna została jego operatorem. Co to dla was oznacza i z jakimi działaniami się wiąże?

Uczelnia Lingwistyczno – Techniczna jako operator Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości cały czas pracuje nad kolejnymi projektami, które pomogą zrealizować nasze cele. Staramy się w jak największym zakresie promować przedsiębiorczość oraz aktywizację zawodową i społeczną. Dla nowo powstających firm oferujemy szkolenie: „Jak założyć i prowadzić własną firmę”. Jest to bezpłatne szkolenie, które kończy się uzyskaniem certyfikatu. Daje ono wiedzę jak należy przygotować się do założenia własnej działalności. Poruszamy podstawowe zagadnienia biznesplanu, kreowania wizerunku firmy. Pomagamy poznać zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej. Omawiamy podstawy rachunkowości, zapoznajemy przyszłych przedsiębiorców z tematem zatrudniania pracowników w ich firmach.

 

Co obecnie dzieje się w Inkubatorze?

12 lutego odbyły się już pierwsze szkolenia dla osób planujących działalność gospodarczą, ale też dla tych istniejących. Kolejne szkolenia dla przedsiębiorców odbywały się na początku marca. Prowadzimy też nabór na różnego rodzaju kursy, np. Kurs BHP pierwsza pomoc dla pracowników, kurs Microsoft Office. Prowadzimy nabór na kilkudniowy kurs kosmetyczny z możliwością tygodniowej praktyki w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. W niedługim czasie ma też się odbyć szkolenie dla branży transportowej z Pakietu Mobilności. EIP oferuje pomoc przy napisaniu wniosków o otrzymanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne dla pracowników i pracodawców w 2022r. Zapraszamy też do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje i kompetencje. Udział jest całkowicie bezpłatny. O wszystkich działaniach można dowiadywać się zaglądając na nasz fanpage. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego lub osobistego. EIP pracuje od poniedziałku do piątku od 08.00 do 16.00 oraz w soboty od 09.00 do 12.00.

 

Do kogo skierowana jest oferta Inkubatora w Zdziwóju? Kto najbardziej skorzysta na powstaniu tej inwestycji?

Beneficjentami EIP  są w pierwszej kolejności mieszkańcy obszaru wskazanego do rewitalizacji na terenie Gminy Chorzele. Obszar ten obejmuje w szczególności: Mącice, Krukowo, Rzodkiewnicę, Zdziwój Stary/Zdziwój Nowy. Działalność EIP nie wyklucza udziału w organizowanych wydarzeniach i podejmowanych inicjatywach osób spoza obszaru Gminy Chorzele objętego rewitalizacją. Te osoby mają pierwszeństwo, ale zapraszamy też osoby z całej gminy Chorzele, a także powiatu przasnyskiego i spoza niego.

 

Jakie są plany na bliższe, ale i na dalsze działania?

W planach jest kilka projektów, o których jest jeszcze za wcześnie żeby mówić, ale mogę powiedzieć, że w naszym zamyśle jest, aby powstało tu biuro współpracy międzynarodowej. Chcemy stworzyć tu miejsce, w którym będą prowadzone działania związane z szeroko rozumianą współpracą międzynarodową. W najbliższym czasie, jak już wspomniałam, zaplanowanych jest wiele kursów i szkoleń. Oferta jest różnorodna, tak żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać.

 

Ile osób znalazło zatrudnienie w EIP?

Oczywiście, powstanie Inkubatora to też miejsca pracy. Zatrudnione zostały już pierwsze osoby. Na tą chwilę w EIP na miejscu pracuje 8 osób. Planujemy też zatrudnianie kolejnych wraz z rozwojem naszej działalności.

 

Na jaką konkretną pomoc mogą liczyć osoby, które myślą o założeniu własnej działalności?

Firmy, które powstaną w EIP będą mogły korzystać z pomieszczeń inkubatora, ze sprzętu komputerowego, czy z Internetu. Zapewnimy wsparcie ekspertów, np. doradców zawodowych, księgowych,  BHP-owców.  Firma może też zarejestrować się pod naszym adresem, mieć u nas biuro i organizować wszelkie spotkania biznesowe. Osoby, które dziś pracy nie mają i pomysłu na siebie również mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń podnoszących kwalifikacje. Mają okazję porozmawiać z doradcą zawodowym. Chcemy, aby takie spotkania były cykliczne w działalności EIP. To dla nas bardzo ważne.

 

Wiele osób krytykuje pomysł twierdząc, że budynek jest usytuowany na krańcu powiatu. Czy ta lokalizacja w jakiś sposób utrudnia/ komplikuje plany związane z ideą powstania Inkubatora?

Usytuowanie EIP w tym miejscu jest bardzo zasadne. Proszę zauważyć, że położenie jest bardzo ważne i sprzyjające głównemu założeniu EIP.  Jest on podmiotem służącym promowaniu przedsiębiorczości oraz stworzeniu sprzyjających warunków do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz edukacyjnej na terenie powiatu przasnyskiego w szczególności na obszarze objętym rewitalizacją tj. na terenie Gminy Chorzele. EIP będzie podejmował działania w kierunku zwiększenia  potencjału ludzkiego na obszarze rewitalizowanym, w szczególności pogłębieniu wykształcenia i kompetencji zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy, tworzenia firm i innych przejawów aktywności gospodarczej i społecznej. Działalność Inkubatora sprzyjać będzie wzmocnieniu procesów osiedleńczych na obszarze rewitalizowanym charakteryzującym się postępującym wyludnieniem jako skutek zaszłości historycznych oraz obecnych, niekorzystnych trendów demograficznych. Dlatego jego umiejscowienie nie było przypadkowe.

 

ren

Sprawdź również
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

„Działalność Inkubatora sprzyjać będzie wzmocnieniu procesów osiedleńczych na obszarze rewitalizowanym charakteryzującym się postępującym wyludnieniem jako skutek zaszłości historycznych oraz obecnych, niekorzystnych trendów demograficznych.”

Dawno takich bzdur nie czytałem…

Janusz
Janusz
8 miesięcy temu

I jeszcze to:”Usytuowanie EIP w tym miejscu jest bardzo zasadne. Proszę zauważyć, że położenie jest bardzo ważne i sprzyjające głównemu założeniu EIP”.

Dobry żart.

Zenon
Zenon
8 miesięcy temu

Nie wstyd Wam kierować się tak niskim uczuciem jak zazdrość. Powiat nie obciąża nikogo żadnymi podatkami, bo nie ma takiego prawa. Zadbajcie lepiej o prawidłową działalność inkubatora w Przasnyszu. Zbudowaliśmy go Wam, a teraz nie jest wykorzystywany przez przedsiębiorców. Inkubator w Zdziwóju działa zgodnie z przeznaczeniem.

Zenek
Zenek
8 miesięcy temu
Reply to  Zenon

To chyba nie o zazdrość tu chodzi, bardziej lokalizacja tegoż tworu i odnoszące wrażenie że jest tam, by pewna grupa ludzi miała dochód, natomiast niekoniecznie przynosił inne korzyści ludziom nie związanym bezpośrednio z inkubatorem. Zaznaczam że to tylko moje odczucie. Dotychczas nie miałem pojęcia że jest coś takiego jak Zdziwój. I jeszcze te wywody „wzmocnieniu procesów osiedleńczych…”, „Usytuowanie EIP w tym miejscu jest bardzo zasadne” Coooo? O co tam chodzi? „Zaszłości historyczne”? Każdy projekt, chociażby najbardziej durny, można ubrać w ładne słowa i tym bardziej odnosi się wrażenie że taki twór jest mocno naciągany. To są moje odczucia, mam nadzieję… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Zenon

Ależ to nie jest żadna zazdrość. Po prostu jak można pisać, ze działalność Inkubatora będzie sprzyjać procesom osiedleńczym? Ktoś przeprowadzić się tam ze względu na Inkubator? Koncepcja nie była może zła, ale fakt ze teraz Powiat płaci stówkę miesięcznie za kilka szkoleń to jest jakieś nieporozumienie. I tyle.

Janek
Janek
8 miesięcy temu
Reply to  Zenon

I znowu kłania się nieznajomość prawa przez człowieka, który dwadzieścia lat był starostą. Mówi coś panu podatek CIT? Kto jest jego odbiorcą?

imie
imie
8 miesięcy temu

widzę ze dobrze sie bawią w tym całym inkubatorze, kasa z naszych podatkow jest płacona, jakies bzdury wypisują, głupoty robią zeby cos sie działo – wspaniale Panie Szczepankowski, po prostu wspanialy pomysł zeby w srodku niczego zainwestowac iles tam milionow pieniedzy podatników.

Janusz
Janusz
8 miesięcy temu
Reply to  imie

A pani S. co miesiąc dostaje na to kupę kasy… Żyć nie umierać… Wystawiła jakaś panią wizytówkę… Czemu sama nie reklamuje tego miejsca? Żeby się ludziom nie obudził gniew na nią? Biznes stulecia.

Mieszkanka
Mieszkanka
8 miesięcy temu

Jak można wybudować takie „coś” na takim zadu.iu, o którym mało kto słyszał… I jeszcze nazwać to inkubatorem „przedsiębiorczości”. Serio, nie mieliście na co wydać pieniędzy podatników? Nam mieszkańcom nie jest potrzebny budynek za miliony złotych, nam potrzebne są nowe zakłady pracy, nowi inwestorzy…