Karetka wypełniona środkami medycznymi dla ukraińskiego miasta Chmielnicki od Samorządu Mazowsza

Kolejna karetka od władz Mazowsza wyjechała dziś na Ukrainę. Tym razem w pełni wyposażony ambulans trafi do miasta Chmielnicki – partnerskiego miasta Ciechanowa. Pojazd został wypełniony przez miasto m.in. środkami medycznymi.

 

Władze Chmielnickiego w rozmowie z prezydentem Ciechanowa wskazały na pilne potrzeby związane z transportem rannych i chorych do szpitala. Pomóc w tej sytuacji postanowił samorząd województwa mazowieckiego, który podjął decyzję o przekazaniu na Ukrainę kolejnej karetki.

– To już czwarty ambulans, który wyjechał do naszych sąsiadów. Tydzień temu przekazaliśmy trzy, wypełnione pomocą humanitarną ambulanse do obwodu kijowskiego. Dziś kolejny będzie niósł pomoc mieszkańcom miasta Chmielnicki. Na tym nie koniec. Wkrótce przekażemy na Ukrainę kolejne karetki – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Przekazywana dziś przez Lucynę Kęsicką, dyrektora płockiej stacji pogotowia na Ukrainę karetka marki Fiat do tej pory służyła mieszkańcom północnego Mazowsza.

– Będzie to już piąty zorganizowany przez Urząd Miasta Ciechanów transport humanitarny dla partnerskiego miasta Chmielnicki. To konkretna pomoc, o którą apelują nasi sąsiedzi. Nie poprzestaniemy na tym i nadal postaramy się w tak sprawny sposób organizować transporty humanitarne. Do tych akcji włączają się mieszkańcy, przedsiębiorcy, okoliczne szpitale czy sąsiadujące gminy, a teraz także samorząd Mazowsza – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Ambulans wyposażony m.in. w nosze, krzesełko kardiologiczne, deskę ortopedyczną, materac próżniowy, defibrylator, respirator, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, pompę infuzyjną, dwie pełne 10-litrowe butle tlenowe zostanie przekazany jeszcze dziś ukraińskiej stronie. Transport uzupełniły środki medyczne oraz higieniczne, które miasto otrzymało od lokalnych przedsiębiorców, a także od miasta Starachowice.

– Od samego początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę samorząd województwa pomaga. Uruchomiliśmy 1 mln zł z naszego budżetu na pomoc doraźną, w ramach której zostały zakupione środki medyczne i opatrunkowe, respirator, koce, kołdry czy zestawy pierwszej pomocy. Pierwsze transporty już dotarły na Ukrainę. Przygotowywany jest projekt unijny, w ramach którego przeznaczymy 15 mln zł na długofalową pomoc obywatelom Ukrainy. W pomoc uchodźcom aktywnie włączają się wszystkie nasze jednostki zarówno medyczne, jak i kulturalne – podsumowuje przewodniczący sejmikowej komisji promocji i współpracy zagranicznej Konrad Wojnarowski.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
8 miesięcy temu

Super że wszyscy pomagamy .Tylko jak dziś w aptece starsza pani odeszła bez leku bo zabrakło jej 4,50 to serce ścisneło .Pomagamy innym zapominając ile u nas jest biedy 🙁

Sidewinder
Sidewinder
8 miesięcy temu

2 karabiny przydały by się w szoferce w razie kotła