Kanadyjskie Siły Zbrojne wspólnie z mazowieckimi Terytorialsami pomagają uchodźcom z Ukrainy

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę terytorialsi działają w punktach recepcyjnych i informacyjnych niosąc pomoc ukraińskim uchodźcom. Od środy, 20 kwietnia, działania WOT wspierają Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) – blisko 120 żołnierzy już prowadzi działania na terenie Polski.

 

Jak podkreślił Sean Fraser, kanadyjski Minister ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa, Kanadyjczycy będą wspierać inicjatywę Polski, która ma na celu chronić i pomagać Ukraińcom szukającym schronienia przed straszliwą wojną w ich ojczyźnie. Obecnie Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) współdziałają z żołnierzami z 5. i 6. Mazowieckiej Brygady OT, których rejon odpowiedzialności obejmuje Mazowsze. Pełnią służby m.in. w hali GlobalExpo Centrum  Targowo – Kongresowe w Warszawie, gdzie pomagają w tymczasowym zakwaterowaniu uchodźców.

 

Na części punktów wspólnie z terytorialsami jest kilkunastu kanadyjskich żołnierzy, część z nich to wykwalifikowani medycy oraz tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. W ramach współpracy będą oni udzielali pomocy medycznej uchodźcom, którzy tego potrzebują.

Kolejny zakres współdziałania obejmuje organizację i zabezpieczenie przez WOT biometric point, na którym kanadyjscy żołnierze udzielają pomocy w ułatwieniu dostępu do procedur imigracyjnych tym uchodźcom z Ukrainy, którzy będą chcieli wyjechać i podjąć naukę lub pracę w Kanadzie.

Większość sił delegowanych będzie z 1. Dywizji Kanadyjskiej z Kingston Ontario i 3. Batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patricii z Edmonton w Albercie.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments