Już za kilka dni zmiana czasu na zimowy. Pośpimy godzinę dłużej

Przypominamy, że w nocy z 28 na 29 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Pośpimy godzinę dłużej.

 

W ostatnią niedzielę października następuje powrót do czasu zimowego. W nocy z 28 na 29 października należy przestawić wskazówki zegara z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że w sobotę śpimy godzinę dłużej.

Przypomnijmy, że w naszym kraju po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, a następnie w latach 1946 – 1949 i 1957 – 1964. Od 1977 roku obowiązuje już nieprzerwanie.

W Unii Europejskiej swego czasu pojawił się pomysł, by od przestawiania czasomierzy odejść. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje z państwami członkowskimi. Około 85 proc. zadeklarowało chęć odejścia od cofania zegarowych wskazówek. Parlament Europejski przyjął wówczas rezolucję o końcu zmiany czasu, a ówczesny przewodniczący KE Jean-Claude Juncker ogłosił, że „likwidacja jest przesądzona”. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu miałaby nastąpić w 2021 roku, ale ostatecznie nie doszło do likwidacji podziału na czas zimowy i letni. Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu oraz czy i kiedy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu. Komisja Europejska niewątpliwie straciła zainteresowanie tematem.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments