Już wkrótce powołanie do mazowieckich terytorialsów. Od lipca prostsza rekrutacja.

Przywrócenie szkolenia nowych ochotników w celu kontynuacji rozwoju formacji jest jednym z podstawowych zamierzeń na kolejny kwartał 2020 roku. Stopniowo zostały odmrożone szkolenia rotacyjne, by odnowić nawyki bojowe żołnierzy oraz rozszerzyć ich kompetencje przeciwkryzysowe, a od 3 lipca 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wznawia powołania ochotników do terytorialnej służby wojskowej.

 

Wraz ze zmianą modelu funkcjonowania jednostek WOT w czasie pandemii zostały wstrzymane powołania nowych ochotników, aż do teraz. „Luzowanie” reżimu sanitarnego i znoszenie kolejnych obostrzeń, a co za tym idzie zmniejszenie zaangażowania żołnierzy WOT w walkę z koronawirusem umożliwiło powrót do szkoleniowego modelu funkcjonowania Brygady. Pierwsze od trzech miesięcy wcielenie kandydatów na terytorialsów do 5MBOT odbędzie się w piątek 3 lipca a zakończy się tradycyjnie przysięgą wojskową. Jednym z głównych determinantów prowadzenia szkolenia podstawowego będzie zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowań. Podstawowe zasady w tym zakresie są zbieżne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Wojskowych Ośrodków Medycyny Prewencyjnej oraz Ministerstwa Zdrowia. Stawiennictwo ochotników na szkolenie będzie poprzedzone wywiadem na temat stanu ich zdrowia oraz dotychczasowej aktywności.

Dowódcy żołnierzy będą zobligowani do udzielania instruktażu w zakresie profilaktyki zakażeń. Szkolenia będą prowadzone w grupach liczących maksymalnie 10-12 żołnierzy, a na cały okres szkolenia do grupy szkoleniowej będą przydzieleni ci sami instruktorzy. Grupy szkoleniowe będą separowane od siebie, dotyczy to zajęć jak również zakwaterowania, żywienia oraz transportu. Pomiar temperatury żołnierzy będzie dokonywany każdorazowo przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu szkolenia.

 

Prostsza rekrutacja do WOT dla ochotników

Nowych ochotników do służby w WOT zainteresuje z pewnością informacja o ułatwieniach w procesie rekrutacji, która od lipca br. ma być prostsza, niż dotychczas. Kandydat, który zgłosi się do Wojskowej Komendy Uzupełnień zostanie skierowany do zapoznania się z jednostką wojskową, a następnie na badania psychologiczne. Nie będzie już musiał przechodzić przez cały cykl badań Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. O przydatności do służby w WOT świadczył będzie wpis uzyskany podczas kwalifikacji wojskowej.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę 24 tys. żołnierzy, przy czym gdyby nie wstrzymanie zaciągu spowodowane pandemią liczba żołnierzy mogłaby być o 3 tys. większa. W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obecnie służy ponad 2 tysiące żołnierzy. Dla nowych ochotników do służby jeszcze w tym roku w 5MBOT zaplanowano 2 szkolenia podstawowe oraz 2 szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów – 22 sierpnia oraz 14 listopada.


 

Źródło 5 MBOT
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal
Rafal
1 rok temu

Czy Wy myślicie, że oni Was obronią?
https: //www.youtube. com/watch?v=Ie7mk90ToHw
i jakie będą skutki.

MARIA
MARIA
1 rok temu

byłam tam zaliczyłam dwie jednostki /i muszę stwierdzić że nie jest tam tak kolorowo jak się wydaje /zrezygnowałam / ORZYSZ do dziś śni mi się po nocach jak nas tępili ustawiali zakłady kto odpadnie i po ilu dniach mnie dawali 2 dni wytrzymałam 4/ dla mnie warunki nie były straszne tylko przemoc podwładnych i wykończenie jednostki/ nigdy nie zapomnę że bez przeszkolenia na drugi dzień wydano nam broń z amunicją i musiałam jak z kochankiem spać z nią w śpiworze deszcz zimno zmoczenie /ćwiczenia od 6 do 23 .30 w nocy / inspekcje nocne zabieranie broni jak ktoś z nią… Czytaj więcej »

MARIA
MARIA
1 rok temu

RADY DLA NOWYCH TERYTORIALSÓW-NOGI ŻOŁNIERZA to bardzo ważna rzecz wielu młodych na 1 dzień odpadło przez rany odciski ja ich nie miałam ponieważ buty o 1 numer większe bierze się wykłada się ich wkładki wkłada się swoje wkładki z rosmana scholl i one uratuja nogi skarpetki oddychające na 16 dni grube długe nie będziecie mieć czasu ich prać /widziałam jak nowi targali duże waliski to się nie przyda możecie wziąść na poligon tylko bagaż osobisty ja wziełam 2 duże kosmetyczki a w nich kremy talki do nóg podpaski kobiety leki niezbędne pocięte po 2 tabletki -aspiryna, od biegunki stoperan, nospa… Czytaj więcej »

MARIA
MARIA
1 rok temu

DLA TERYTOLIALSÓW Z CZYM SIĘ NIE ZGADZAM – GDY PODPISUJESZ KONTRAKT Z WOJSKIEM NA 5LAT – musisz podać numer telefonu aby cię podsłuchiwali czy czegoś nie chlapniesz i pójdziesz siedzieć / podać swoją stronę internetową czy nie stawiasz zdjęć z wojska jeśli tak pójdziesz siedzieć / nie możesz wyjechać za granicę bez zgody wojska /to praca tak naprawdę harytatywna choć płacą pójdzie to na twoje leczenie i wylot z wojska nie mają z tym skrupółów i zapłacisz za leczenie swoje sam u mnie tak było / podadzą ci dostęp konta wojskowego w czasie szkolenia w razie twojej pomyłki pójdziesz siedzieć… Czytaj więcej »

Jasiek
Jasiek
1 rok temu
odpowiada  MARIA

Ja Ciebie “Dziunia” przepraszam za to, co napiszę. A gdzie TY chciałaś iść, do “Top model” ? WOT, to przecież namiastka wojska. Wybacz ale tak tak jest. A Was i tak traktują baaaardzo ulgowo. I nie płacz, za to, że nie wolno było robić zdjęć

Ktoś
Ktoś
1 rok temu

Jakaś tam może rada z jakiego źródła czerpiecie swoje informację wstępując do wojska,a później narzekanie .To jest służba i jakieś zasady i obowiązki przecież, a nie wakacje ,szkolenia to podstawa itd…