Już nie tylko okulary. Pracodawcy zafundują także soczewki, monitory i podstawki do laptopów

Opublikowano akt nowelizujący rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pracodawcy będą musieli zapewnić pracownikom monitor stacjonarny do komputera lub podstawkę (w przypadku gdy ci, pracują na laptopie i tego sobie zażyczą). Refundacja obejmie już nie tylko okulary korekcyjne, ale w zależności od orzeczenia lekarskiego, także soczewki kontaktowe.

 

W Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 2367 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przynosi ono kilka ważnych zmian. Te wejdą w życie 17 listopada. Od tego dnia pracownicy, którzy spędzają przy laptopie co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, mogą zażądać od szefa dodatkowego sprzętu.

Chodzi o zapewnienie stacjonarnego monitora ekranowego lub podstawki umożliwiającej ustawienie laptopa tak, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu. Pracownik może dostać także dodatkową klawiaturę i mysz, a jeśli sobie zażyczy – także podnóżek. Zmiany dotyczą także pracowników zdalnych.

Dodatkowo, obecnie obowiązująca refundacja wymiany okularów korekcyjnych pracownikowi, który ze względu na wadę wzroku musi je nosić i potwierdza to zaświadczeniem od lekarza, zostanie rozszerzona także na soczewki kontaktowe.

Pracodawcy na dostosowanie się do przepisów mają sześć miesięcy.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mortalcio
mortalcio
28 dni temu

może jeszcze latte do tego?