Już dziś wernisaż wystawy ceramiki Renaty Kolwicz i malarstwa Romana Wierzbickiego

23 maja w Muzeum Historycznym w Przasnyszu o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Pudełko na marzenia”. Zobaczymy na niej ceramikę Renaty Kolwicz i obrazy nieżyjącego już przasnyskiego artysty, Romana Wierzbickiego.

 

Renata Kolwicz pochodzi z Przasnysza, ale od wielu lat mieszka na stałe w Niemczech. Jej prace związane są z naturalnymi procesami procesów wzrostu świata organicznego. Rozpoznawalne są w nich formy i struktury organiczne, do których inspirację czerpie z

Roman Wierzbicki – przasnyski artysta kreator, malarz, rysownik, rzeźbiarz, poeta, scenograf, muzyk, instruktor d/s teatru. Był absolwentem Studium Kulturalno-Oświatowego w Ciechanowie, organizatorem i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Czernicach Borowych.

Przasnyszanie zapewne pamiętają go jako pracownika Zespołu Szkół Powiatowych, gdzie przez 22 lata (w latach 1984-2006) był inspiratorem i organizatorem licznych wystaw, koncertów, spotkań z ludźmi kultury, wieczorów poetyckich. Tu też wspólnie z Krzysztofem Gadomskim i Krzysztofem Miecznikowskim współtworzył  Galerię Kris. Zaprojektował sztandar szkoły oraz sztandar ogólnopolskiego Klubu Szkół Westerplatte, a także logo szkolnej biblioteki. Opracował i wykonał wiele dekoracji imprez szkolnych. Przygotował  oprawę dwóch sympozjów Klubu Szkół Westerplatte. Był także autorem logo Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu.

W latach 90. XX w. Roman Wierzbicki, wraz z Krzysztofem Miecznikowskim i Robertem Olszakiem zaprojektował insygnia władzy miejskiej i flagę miasta Przasnysz. Dzieło trzech plastyków było darem dla miasta, a projekty atrybutów zostały przekazane oficjalnym aktem i służą mu do dziś. Był wiceprezesem Przasnyskiej Grupy Artystycznej i współtwórcą Galerii Kąt, która mieściła się w budynku Ratusza, a w której to odbyło się 8 wystaw twórców niezależnych. Współorganizował też niezapomnianą „Magiczną ulicę”.

Roman Wierzbicki pożegnał Przasnysz na zawsze w 2016 roku. Odszedł w wieku 57 lat. (źródło: Kapituła Medalu im. Stanisława Ostroi-Kotkowskiego).

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
28 dni temu

O matko, a co temu burmistrzowi jest? Chory?

Wojtek
Wojtek
28 dni temu
Reply to  Magda

Duma go zżera, dlatego kiepsko wygląda.

Karol
Karol
28 dni temu
Reply to  Wojtek

Może za mało lajków zebrał

Jam
Jam
28 dni temu

Ktoś popełnił błąd a inni go powielają. Proszę sprostować: to była Zaczarowana ulica!