Dobiega końca 2022 rok, w kulturze poświęcony niezwykłemu artyście, patronowi Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu Stanisławowi Ostoja – Kotkowskiemu. Za nami szereg wydarzeń, które zamknie prelekcja wygłoszona przez eksperta twórczości Kotkowskiego – Krzysztofa Gadomskiego. Wydarzenie odbędzie się w dzień urodzin artysty 28.12.2022 r w budynku zastępczym MDK.
– Jubileuszowy 2022 rok, który upamiętnia 100. rocznicę urodzin Stanisława Ostoi -Kotkowskiego obchodzony i realizowany wspólnie z placówkami kultury Przasnysza Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Historycznym był nieco skromniejszy niż poprzednie rocznice ze względu na ogólną sytuację gospodarczą i polityczną, a także kapitalny remont budynku Miejskiego Domu Kultury – mówi Krzysztof Gadomski, ekspert twórczości artysty.
Nie mniej jednak udało się zorganizować kilka wydarzeń. I tak: podczas inauguracji Roku Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w styczniu w MDK można było zobaczyć spektakl „Kotkowski w laserach” – bardzo ciekawy i nowatorsko zrealizowany życiorys i osiągnięcia artysty przy użyciu świateł i laserów w wykonaniu profesjonalnej firmy Music on Lasers – Artystyczne Pokazy Laserowe Ireny i Mariusza Kmiecia. Zorganizowana została również wystawa pt. „Ostoja w Fabryce” przez plastyka MDK Tomasza Jakubowskiego i Pracownię Batiku Mamut oraz spektakl laserowy „Wizje laserowe w muzyce” . Wręczono także medale im. Stanisława Ostoja- Kotkowskiego za rok 2021.
W sierpniu MDK, Muzeum i Biblioteka zorganizowały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu spotkanie z dr Robinem Foxem, australijskim muzykiem, który inspiruje się twórczością Stanisława Ostoi–Kotkowskiego.
Nieco później, 6 grudnia Muzeum Historyczne w Przasnyszu zorganizowało warsztaty fraktali „Fraktalowy zawrót głowy”, które poprowadził prof. Andrzej Katunin, matematyk z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej, wybitny specjalista z dziedziny geometrii fraktalnej.
Wśród ostatnich wydarzeń znalazł się Wielki Test Wiedzy o Stanisławie Ostoi-Kotkowskim, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Pracownicy przasnyskiego muzeum z kolei, (Anna Wróblewska i Przemysław Prekiel) przy współpracy z Lilianą Adamczyk siostrzenicą artysty opracowali Karty edukacyjne „Czarodziej barw i dźwięków”- 14 kart edukacyjnych dotyczących życia i twórczości patrona MDK-u.
W dzień urodzin artysty 28.12.2022 r odbędzie się w budynku zastępczym MDK prelekcja eksperta twórczości – Krzysztofa Gadomskiego pt. „Artysta z przyszłości Józef Stanisław Ostoja- Kotkowski 100. Rocznica Urodzin”. Wykład można było usłyszeć 15 grudnia w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
MDK ogłosił również Konkurs Plastyczny pt. „Przasnysz Miasto Światła. Pocztówka z Podróży” pod patronatem burmistrza. Organizatorzy konkursu zachęcają uczniów i ich opiekunów do wyobrażenia sobie Przasnysza za kilkadziesiąt lat jako Miasta Światła.
***
Artysta żył w latach (1922-1994). Urodził się 28 grudnia 1922 r. w Golubiu jako syn Stefana i Jadwigi Kotkowskich. Był spokrewniony z Witoldem Gąbrowiczem. W 1937 roku rodzina Kotkowskich przeprowadziła się do Przasnysza, gdzie ojciec objął stanowisko dyrektora banku w przasnyskiej Komunalnej Kasie Oszczędności. W latach młody Kotkowski (1937-1939) uczył się w przasnyskim gimnazjum, a w latach 1939-1945 pobierał pierwsze nauki malarstwa u Olgierda Vetesko, a także uczestniczył w podziemnej walce z okupantem niemieckim. Pod koniec wojny został zabrany jako zakładnik, jednak zdołał uciec i trafił do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech.
Po wojnie studiował malarstwo na uczelni w Dusseldorfie (1945-1949) i w Melbourne ( po emigracji do Australii w 1949 r.). Na stałe osiedlił się w Stirling koło Adelajdy. Jest autorem płaskorzeźb, rzeźb, fresków i konstrukcji świetlnych w gmachach użyteczności publicznej (Melboume, Adelajdzie, Pert, Canberze) pomników Tadeusza Kościuszki w Cooma (!988), ofiar Katynia w Adelajdzie, abstrakcyjnych kompozycji malarskich wykonanych w emalii szklistej, kolaży optycznych, grafik komputerowych, fotografii artystycznych, pokazów fotografiki kinetycznej, spektakli i koncertów laserowych. Twórca urządzeń wytwarzających muzykę w zetknięciu z ludzkim ciałem, zwanych ” thereminami” (1975), wież chromasonicznych (w tym śpiewającej wieży w Adelajdzie z 1978r. , reagującej na ruch uliczny gamą kolorowych , pulsujących świateł), kinetycznego fresku słonecznego Solaris (1986). Wybitny i sławny malarz, rzeźbiarz, scenograf, fotografik, grafik nazywany „Mistrzem Światła” . W twórczości wykorzystywał najnowsze zdobycze techniki. Zamienił pędzel na promienie lasera, malował nim muzykę i jako pierwszy w świecie użył efektów laserowych podczas przedstawienia teatralnego (1968) i operowego (1974) wykonując nim scenografię . W kolejnych latach organizował koncerty laserowe w których przekładał muzykę na obraz. Wykonywał grafiki komputerowe inspirowane fraktalami i kolaże optyczne. Projektował witraże i mozaiki.
Józef Stanisław Ostoja Kotkowski był laureatem licznych nagród i odznaczeń, stypendystą Churchilla, członkiem wielu światowych towarzystw, w tym Royal Society of Art w Londynie. Laureat wielu nagród i odznaczeń, uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, oraz najważniejszego australijskiego odznaczenia państwowego – Orderu Australii, nadanego mu przez królowa Elżbietę II. Wybitny działacz polonijny, Polskę odwiedził dwukrotnie: w 1967 r. i 1991 r. ,kiedy zaprezentował swój koncert laserowy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Spoczywa w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach w grobie siostry – Iren, a rodzice artysty spoczywających na cmentarzu w Przasnyszu.
ren