Jubileusz 25-lecia beatyfikacji bł. Marii Teresy Kowalskiej. U sióstr klarysek kapucynek odsłonięto pamiątkową tablicę

Z okazji 25-lecia beatyfikacji bł. Marii Teresy Kowalskiej u przasnyskich sióstr klarysek kapucynek odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski.

 

Msza święta rozpoczęła się o godzinie 11.30 w klasztorze mniszek klarysek kapucynek. Na zakończenie liturgii biskup udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. s. Marii Teresy. Po Eucharystii poświęcił pamiątkową – jubileuszową tablicę.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli m. in. br. Tomasz Wroński, kapucyn, o. Wiesław Wiśniewski i o. Jan Koziatek, pasjoniści, mniszki klaryski kapucynki i siostry z innych zgromadzeń, przedstawiciele władz samorządowych ze starostą przasnyskim Pawłem Mostowym i zastępcą burmistrza Przasnysza Łukaszem Machałowskim, dowódca przasnyskiej jednostki wojskowej płk Bogusław Postek oraz poczet sztandarowy jednostki.

Wartę honorową przy obrazie i relikwiach bł. s. Marii Teresy pełnili przasnyscy żołnierz. Uroczystość uświetnili  Aldona i Gabriel Wiśniewscy z zespołu Moja Rodzina.

Siostra Maria Teresa Kowalska, kapucynka z klasztoru w Przasnyszu (z chrztu Mieczysława), urodziła się 6 września 1902 r. w Warszawie w rodzinie ateistycznej. Mając 13 lat, przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej, a sakrament bierzmowania otrzymała 21 maja 1920 roku.  W  dniu  23  stycznia  1923  roku  wstąpiła do klasztoru klarysek kapucynek w Przasnyszu. Prowadziła pogłębione życie duchowe odznaczając się wielką pobożnością. Naśladowała życie świętego Franciszka i świętej Klary z Asyżu. Aresztowana przez Niemców 2 kwietnia 1941 roku wraz z całą wspólnotą klasztoru przasnyskiego liczącego 36 sióstr, została osadzona w obozie koncentracyjnym w Działdowie. W nieludzkich warunkach siostry cały czas poświęcały modlitwie. Schorowana zmarła dnia 25 lipca 1941 roku, w wielu 29 lat. W przekonaniu sióstr, ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci Błogosławionej, wyjednała pozostałym siostrom rychłe uwolnienie i przeżycie koszmaru drugiej wojny światowej. W dniu 13 czerwca 1999 roku w Warszawie została wyniesiona do chwały ołtarzy w gronie 108 Męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
róża
róża
1 miesiąc temu

Mnie to uczyli, że w Kościele nogi na nogę się nie zakłada.

jan
jan
29 dni temu

Zawsze była modlitwa najważniejsza, i ta jest zawsze. Dziękujemy Siostrzyczkom za modlitwę i prosimy o modlitwę zwłaszcza dzisiaj w tych czasach zamętu wszędzie jest bardzo potrzebna.