Jubileusz 10 – lecia powstania Dyskusyjnego Klubu Książki

Tegoroczna Noc Bibliotek, która odbyła się w miniony weekend w Przasnyszu była okazją do uroczystego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej.

 

– Dziesięć lat temu z inicjatywy Pani Joanny Maćkowskiej i Pana Wojciecha Tynieckiego rozpoczęły się literackie spotkania w naszej Bibliotece. Przez tę dekadę uczestniczki i uczestnicy DKK przeczytali blisko 90 książek. Na rozmowach o książkach, literaturze i życiu spędzili 174 godziny – wyjaśnia biblioteka.

W jubileuszowym spotkaniu udział wzięła Krystyna Sawicka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Przasnyszu i Małgorzata Sobiesiak, dyrektor biblioteki, zaś gościem specjalnym był pisarz i scenarzysta Igor Brejdygant.

– Za nami kilkadziesiąt pasjonujących dyskusji, wzruszeń i odkrywania literackiego świata. Pierwszą książką, wokół której toczyły się rozmowy były opowiadania kanadyjskiej pisarki Alce Munro ”Miłość dobrej kobiety”. I to był strzał w dziesiątkę! Właśnie wtedy autorka otrzymała Literacką nagrodę Nobla. Nasze lektury nie są łatwe – powodują ogromne emocje i długo po spotkaniu rezonują w naszym sercu i umyśle. Spotkania to też rozmowy o życiu, wspomnienia z dzieciństwa nawiązujące do przeczytanych książek, a także spora dawka humoru – dodaje biblioteka.

Członkowie przasnyskiego Dyskusyjnego Klubu Książki angażują się w wiele inicjatyw i w organizację wydarzeń bibliotecznych.

– Przedstawiają swoje propozycje autorów, których chcieliby gościć w naszej bibliotece. Lider Klubu Wojciech Tyniecki moderował spotkania z Katarzyną Bondą, Jackiem Dehnelem i Jakubem Żulczykiem. Batiki w wykonaniu członkini Klubu Pani Joanny Maćkowskiej otrzymali nasi Goście – Jacek Dehnel, Mariusz Szczygieł, Robert Małecki. Nasz Klub integruje się z innymi grupami działającymi przy bibliotece: Społeczną Radą Biblioteczną i Klubu Rękodzieła „Biblioteka pod szpileczką” – wyjaśniają.

Podczas sobotniego spotkania był także czas na upominki dla klubowiczów. Każdy otrzymał książkę wybraną specjalnie dla niego, które ufundowało Wydawnictwo Czarne.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
1 miesiąc temu

Obserwuje od dawna działalność MBP i chce powiedzieć, że to najwspanialsza akca/e w Przasnyszu. Szczere gratulacje.