Jeszcze w tym roku w Przasnyszu ma powstać wirtualna strzelnica! Są pieniądze z MON

Starostwo zapowiada, że jeszcze w 2021 r. na terenie ZSP przy ulicy Mazowieckiej w Przasnyszu powstanie wirtualna strzelnica. Powiat pozyskał na ten cel środki z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu, którego celem jest doskonalenie umiejętności strzeleckich wśród Polaków.

 

W marcu 2019 r. powiat przasnyski wystąpił z inicjatywą budowy na terenie gminy Czernice Borowe strzelnicy sportowej z prawdziwego zdarzenia. Choć do realizacji zadania nie doszło, starostwo nie wycofało się z tych planów, odkładając je na bliżej nieokreśloną przyszłość. W zamian – jeszcze w tym roku – w dotychczasowej świetlicy Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu przy ul. Mazowieckiej 25 powstanie strzelnica wirtualna.

 

Rzeczywistość VR

Będzie to multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno – treningowy, oparty na rzeczywistości VR, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

– Wirtualna strzelnica przeznaczona będzie do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych, ćwiczeń w obserwacji oraz wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania – informuje powiat.

Broń treningowa będzie wyposażona w funkcję wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu.

MON chce, aby wirtualne strzelnice umożliwiły ćwiczenia według różnych scenariuszy, zakładających strzelanie na wirtualnych placach ćwiczeń oraz otwartych przestrzeniach – np. zalesionych lub miejskich. Zestawy szkoleniowe mają być uzupełniane o scenariusze strzelań o różnych porach dnia, w trudnych warunkach atmosferycznych (śnieg, mgła, deszcz) czy po wprowadzeniu efektów specjalnych (ogień, dym, dźwięki otoczenia).

 

Komu posłuży strzelnica?

– Obiekt posłuży osobom powyżej 15. roku życia. Użytkownikami strzelnicy będą przede wszystkim uczniowie oddziału przygotowania wojskowego i klas mundurowych, ale także członkowie organizacji proobronnych oraz funkcjonariusze formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych – wyjaśnia powiat.

Każdy uczestnik szkolenia będzie wyposażony w pistolet lub karabinek, zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Rolę ekranu wirtualnej strzelnicy spełniać będzie gładka ściana pomalowana specjalną farbą ekranową. Pomieszczenie będzie zaciemnione, wyposażone w moduł projekcji – mikrokomputer, projektor, kamerę, głośnik, punkty dostępowe Wi-Fi oraz Bluetooth. Sercem strzelnicy będzie ekran projekcyjny o wymiarach 500×280 cm.

– Strzelnica będzie wyposażona w broń treningową działająca w systemie blow-black, zasilana green-gaz/laser: 4 komplety replik karabinu z dwoma magazynkami, 4 komplety replik pistoletu z dwoma magazynkami oraz ładowarkę bezprzewodową modułu laserowego, umożliwiającą podłączenie do 8 modułów  – dodaje powiat.

Efekt starań kierownictwa szkoły

Bardzo duży wkład w działania zmierzające do powstania wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół Powiatowych miała kierownik szkolenia praktycznego Ryszarda Przybysz oraz dyrektor ZSP w Przasnyszu Andrzej Brocki.

Suma wszystkich kosztów budowy strzelnicy wyniesie 207 865 zł, z czego kwota 150 000 zł to dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej, pozyskana w ramach konkursu, którego celem jest nie tylko rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce i szkolenie młodzieży, lecz także rozwijanie umiejętności strzeleckich w społeczeństwie.

Wkład własny powiatu przasnyskiego wyniesie 57 865,51 zł (28%).

– Realizacja projektu rozpocznie się w lipcu 2021 roku, przewidywany termin zakończenia to  listopad 2021 roku – zapewnił powiat.

 

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Naprawdę nie ma już ważniejszych wydatków w tym Powiecie? Ja rozumiem, że chęć zrobienia zdjęcia podczas otwarcia strzelnicy jest trudna do poskromienia, ale może warto spróbować?

Graham
Graham
1 rok temu

Przecież to dla uczniów geniuszu. Kasa z ministerstwa, strzelnica dla uczniów.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Graham

Z ministerstwa, czyli skąd? Z Marsa, czy z naszych podatków? Jak już ktoś idzie do szkoły policyjnej, to tam się nauczy strzelać. A takie zabawy jak w tym śmiesznym ALO są nikomu niepotrzebne.

Bartek
Bartek
1 rok temu

zamknij papę nie wyglądasz na takiego który by płacił podatki
nic nie potrzebne przecież jest w niemczech
takie myślenie twoje i tych na których głosujesz doprowadziło że cały kraj rozprzedaliście

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Bartek

Po pierwsze primo, to nie jesteśmy na ty.
Po drugie primo, to zanim zaczniesz się udzielać, popracuj nad ortografią i interpunkcją.

Wiola
Wiola
1 rok temu

Mamy taki rozległy teren jeżeli strzelnicę to zróbmy w przestrzeni żeby wszystkim służyła A nie jakąś wirtualną

Bożena
Bożena
1 rok temu

I cyk kuzyn małżonki na kierownika, słodkie życie powiatowych elit. :-*

Grażyna
Grażyna
1 rok temu
Reply to  Bożena

Bożęko weź się zastanów, przeczytaj jeszcze raz i się zastanów, Bożęko. Bożęko, zapewne kierownikiem strzelnicy w szkole będzie kierownik praktyk albo dyrektor szkoły. Takie rzeczy to tylko w magistracie naszym.

Bartek
Bartek
1 rok temu
Reply to  Grażyna

dyrektor szkoły??? wybierany przez burmistrza?? Grażynko Grażynko jakaś ty naiwna

Konował
Konował
1 rok temu

Ciągle tylko powiat pozyskał, powiat zrobił…
Wiemy i dziekujemy. Wszyscy skorzystamy.
Ale kiedy miasto zrobi coś dla wszystkich (albo chociaż grupy zwykłych obywateli), a nie tylko ścieżkę dla wybranych?
P.S. podwyżka opłat za śmieci się nie liczy.