Jest zgoda na zakup terenu pod pomnikiem zamordowanych na przasnyskim rynku. Ważny krok w kierunku rewitalizacji

Miasto chce przeprowadzić rewitalizację pomnika, upamiętniającego niemiecką zbrodnię na członkach ZWZ AK, straconych podczas II wojny światowej na przasnyskim rynku. Dotychczasowy obelisk został postawiony na prywatnym gruncie i taki status ma również dziś. Na początku czerwca br. burmistrz Przasnysza wszczął postępowanie o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego i chce, aby teren ten stał się miejscem pamięci narodowej. Rada Miasta na ostatniej sesji podjęła ważną decyzję w tej sprawie.

 

Aby dokonać rewitalizacji tego miejsca, konieczne było podjęcie uchwały wyrażającej zgodę na odpłatne nabycie działek o łącznej powierzchni 0,0117 ha, położonych w Przasnyszu przy ul. 3 Maja. Uchwała zapadła jednogłośnie, a radni PPP skierowali do wiceburmistrza Łukasza Machałowskiego kilka ciepłych słów za opracowanie procedury umożliwiającej zakup gruntu, działania zmierzające do zakończenia toczącego się od dziesięcioleci sporu z prawowitymi właścicielami terenu oraz za coraz mocniej krystalizujące się nadzieje na godne upamiętnienie zamordowanych w tym miejscu ofiar.

 

Uchwała Rady Miasta to ważny formalny krok, przybliżający Przasnysz do realizacji inwestycji, polegającej na ustanowieniu i ochronie miejsca pamięci narodowej zamordowanych działaczy ruchu oporu poprzez budowę pomnika wraz z budową sześciu płyt upamiętniających pomordowanych.

Znamy kompleksową koncepcję zagospodarowania tego terenu, która uzyskała akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Pomnik zostanie przeniesiony w nieco inne miejsce

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „W oparciu o wydaną decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dokonano podziału działki nr 1697/2 na działkę nr 1697/3 i 1697/4. Wojewódzki Konserwator Zabytków zaopiniował podział jako zasadny. W uzasadnieniu wskazał, że z informacji wynika, iż część działki nr 1697/2 (po podziale 1697/3) była miejscem egzekucji, które zostanie upamiętnione przez budowę pomnika pomordowanych w 1942 r. w tym właśnie miejscu. Dotychczasowa lokalizacja pomnika na działce 1697/1 zostanie zmieniona i pomnik powstanie w miejscu zgodnym z historycznymi wydarzeniami. Teren obejmujący zarówno działkę nr 1697/1, jak i działkę 1697/3 zostanie kompleksowo zagospodarowany zgodnie z symboliką i charakterem miejsca pamięci narodowej”.

Miasto Przasnysz nadal nie posiada tytułu prawnego do przedmiotowej nieruchomości. Wyrażenie zgody na nabycie działek umożliwi burmistrzowi podjęcie działań zmierzających – zgodnie z wiedzą historyczną – do uregulowania stanu prawnego oraz godnego upamiętnienia wydarzeń z 1942 r.

W budżecie miasta na 2021 r. znajdują się środki finansowe przeznaczone na nabycie działek.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ajax
Ajax
3 lat temu

Średnia ta wizualizacja.

Ananasz
Ananasz
3 lat temu

Proszę uzupełnić na pomniku zgineli z rąk katów faszystowskich

maxx
maxx
3 lat temu

Kolejna kupa betonu. Wystarczy mały głaz i zieleń. Nawet sam mural i płyta na ścianie by starczyły. Pamięć i szacunek tak, ale epatowanie historią, martyrologią nie za bardzo. Betonoza też nie!

Ait
Ait
3 lat temu

Tylko czy właściciel terenu wyrazi zgodę na sprzedaż terenu i czy miasto zaproponuje godziwą cenę za ten teren.

Alibaba
Alibaba
3 lat temu

Wizualizacja straszna, znowu beton! Wszędzie beton! Cały rynek latem nagrzewa się jak patelnia…

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Alibaba

bo u władzy mamy beton

Janina
Janina
3 lat temu

Piękna, super sprawa. Estetyka. Koniec z murkiem. Brawo!!!
.

Tomek
Tomek
3 lat temu

Cieszy mnie że w tym miejscu patola przestanie oddawać mocz i chlać alkohol w krzakach. Ten teren powinien być już dawno odsłonięty.