Jest pozwolenie na budowę pomnika powieszonych członków ZWZ-AK

Nowe władze miasta za punkt honoru postawiły sobie za cel uporządkowanie kwestii pomnika przy rynku upamiętniającego niemiecką zbrodnię na Polakach straconych podczas II wojny światowej. Choć do tego celu wiodła najeżona przeszkodami droga, dziś zyskaliśmy pewność, że dokładnie w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, nastąpi uroczyste odsłonięcie nowego monumentu. Urząd Miasta w Przasnyszu zdobył pozwolenie na budowę, a inwestycja ma zapewnione finansowanie.

 

Nierozwiązywalny od lat problem polegał m.in. na tym, że działka, na której stał pomnik, stanowiła prywatną własność i była przedmiotem spraw sądowych toczonych w poprzedniej kadencji, w których zapadały niekorzystne dla miasta wyroki. Kwestię tę udało się unormować dopiero w lipcu 2021 r., kiedy sporządzono akt notarialny, potwierdzający nabycie przez miasto nieruchomości.

Urząd zlecił opracowanie wizualizacji projektantce Dorocie Długokęckiej, który był konsultowany z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i pozytywnie przeszedł weryfikację. Nowy monument stanie nieopodal dawnego obelisku, a miasto dysponuje ekspertyzami lokalnych historyków, a także pisemnym oświadczeniem świadka tamtych wydarzeń, z których wynika właściwa lokalizacja pomnika.

 

Istniejąca tablica zostanie usunięta, a miejsce montażu nowej oczyszczone. Płaszczyzna obelisku zostanie dostosowana wielkością do istniejącej tablicy, a następnie wyszlifowana i wypolerowana tak, by stanowiła jednolitą gładką powierzchnię, przeznaczoną do umieszczenia napisu.

Napis przestrzenny zostanie wykonany ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo na kolor czarny. Krój czcionki o prostej i czytelnej formie zostanie wybrany na etapie realizacji inwestycji. Wielkość liter będzie dostosowana do wypolerowanej płaszczyzny obelisku, a wykonanie napisów zostanie powierzone specjalistycznej firmie.

 

„Przasnysz pamięta”

Na ścianie wschodniej na powierzchni z płyt betonowych zostanie umieszczona data egzekucji – 17 XII 1942 r. wykonana ze stali nierdzewnej w kolorze antracytowym, a także napis: „Przasnysz pamięta”.

– Miejsce to będzie wizualnie korespondować z naszym Rynkiem, który wkrótce się zazieleni i w sposób należyty odda cześć pomordowanym Żołnierzom ZWZ – AK. Pomnik stanie się miejscem pamięci narodowej — komentuje wiceburmistrz Łukasz Michałowski, zapewniając, że przetarg zostanie ogłoszony wkrótce, a prace zrealizowane w ciągu kilku miesięcy.

 

Miasto zabezpieczyło na budowę 100 tys. zł. Kolejne 100 tys. będzie pochodziło od samorządu powiatowego. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Przypomnijmy, że 17 grudnia 1942 roku na przasnyskim rynku z rąk hitlerowców stracono pięcioro przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK: Marię Kaczyńską ps. „Maria”, Zenona Kiembrowskiego ps. „Konrad”, Edmunda Zdanowskiego ps. „Max”, Władysława Otłowskiego ps. „Woyna” i Mariana Arcta ps. „Luty”. Wraz z innymi Żołnierzami Polski Podziemnej zostali aresztowani w wyniku zdrady i zabici przez Niemców w odwecie za budzącą się na naszym terenie działalność konspiracyjną.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Fajnie, że coś chcecie z tym miejscem zrobić, ale ten projekt jest po prostu paskudny.

Marek
Marek
1 rok temu

Jakby ktoś mógł jeszcze wygrzebać coś o paleniu na stosie, albo oblewaniu smołą i posypywaniu pierzem na rynku… albo o innych publicznych niesłusznych egzekucjach…

W zasadzie – Olsztyn pozbywa się „Szubienic”…
Może by tak?…

Gdzieś tych ludzi chyba pochowali…
Może by tam zrobić jakieś miejsce pamięci, a nie na rynku?…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Marek

Niech będzie miejsce pamięci. Schludne, skromne, estetyczne. Ci ludzie, jakby nie było, zginęli walcząc za nasz kraj.

Ale, na Boga, dlaczego to musi być takie krzykliwe i kiczowate?

KY11
KY11
1 rok temu

Sluchajcie jestem patriota, katolikiem i Polakiem. Pomniki tak i uczczenie miejsc pamieci jak najbardziej . Natomiast krzykliwe eksponowanie TYLKO martylorogii w miejscach publicznych , pochowku ofiar, ktorych mamy mnosto w  centrach miast to poniekad programowanie mlodego pokolenia na przyszlosc, na cierpietniczosc i ciaglego przegrywania, kleski, ciezar niepowodzenia, looserstwo. Nasza wspaniala literatura okresu zaborow tez w sobie to ma-tresci lamentu nad utracona wolnoscia, ofiar , wywozek itd.. Krzyze na drogach po wypadkach samochodowych podobnie. UWAZAJMY z tym (eksponowana dominujaca forma ) pomimo ze to prawda historyczna Luku Triumfalnego lub innego optymistycznego akcentu , pozytywnego pomnika zwyciestwa Cudu nad Wisla do tej pory nie ma… Czytaj więcej »

Janusz
Janusz
1 rok temu

Żenujące jest to że tam jest miejski szalet. I mimo wycięcia krzaków dalej tak pozostało. Wieczorami zatrzymują się samochody wyskakują popiwczaki i … … Na ten pomnik. Przecież tam jest zaraz niby monitoring miejski . Czy nie można z tym zrobić porządku ? Z tego wynika że jak zrobią tam nowy pomnik i dalej będzie to trwało. Przecież jakby policja chciała to raz dwa by zakończyła to co się dzieje… Te rajdy dookoła rynku .. inne ekscesy . Tam też ludzie mieszkają i narzekają że czasem nie można spać …

Amator
Amator
1 rok temu

Jeszcze jest szansa nie jeść tej żaby. Monument plus ścianka narożna za monumentem plus murek na szczycie sklepu i naprawdę starczy. Zamiast tych łamaczy nóg wąska ścieżka z granitu na poziomie chodnika i niska zieleń. Pamięć jest ważna ale jak ktoś chce, będzie pamiętał bez epatowania, przytłaczania i robienia obozu koncentracyjnego w centrum żyjącego miasta.. A jak nie, to i tak nie.

KY11
KY11
1 rok temu
Reply to  Amator

W pelni sie zgadzam. Przerost formy umeczenia przodkow nad trescia o pamieci o wobec pomordowanych. Ma byc upamietnienie i uszanowanie . Nie dominacja, traumatyzowanie i straszenie. Niech sie boja wrogowie teraz kiedy Polska ma szanse i jassm er. Zyjacy tez gdzies musza znalezc energie do zycia w naszej tragicznej rzeczywistosci. Nie wyganiajmy bieda, pomnikami przegranego spoleczenstwa ludzi mlodych z wbudowanym przez Boga , zaprogramowanym optymizmem , checia do zycia, budowania nowego, do milosci itd. To ma byc cenrtum zyjacego wibrujacego miasta a nie kolejny pawiak czy oboz koncentracyjny. Faktycznie lamacze nog czylui kanty schodow , pomimo ze brylowo i swiatlocieniowo piekne… Czytaj więcej »