Jest pomysł wprowadzenia podatku od mięsa. Najtańsza wieprzowina 30 zł/kg?

Od jakiegoś czasu ceny mięsa w Polsce ostro szybują w górę, co powoduje, że codzienne zakupy coraz bardziej obciążają nasze kieszenie. Już za jakiś czas mięso może się stać towarem luksusowym. Tym razem to pomysł aktywistów, którzy naciskają na Unię Europejską, aby wprowadziła nowy, drakoński podatek.

Nowy podatek od mięsa ma być rodzajem opłaty środowiskowej, mającej ograniczyć zbyt dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery i złagodzić zmiany klimatu. Założenia szczytne, ale szacuje się, że wprowadzenie podatku może doprowadzić do podwojenia cen. Opłata środowiskowa, zgodnie z założeniami, miałaby mieć zastosowanie do państw członkowskich od 2022 r.

Jak obliczył Forbes, jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanym kształcie, ceny za kilogram wołowiny pójdą w górę o 20 zł, wieprzowina zdrożeje o 15 zł, a kurczak o ponad 7 zł za kilogram. Najtańsze mięso wieprzowe może więc nas kosztować około 30 zł za kg, a filety z kurczaka ok. 25 zł za kg. W jaki sposób wpłynie to na portfele najuboższych Polaków nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Środki z opłat miałyby być przeznaczone na dotacje dla rolników, którzy mieliby wprowadzić bardziej zrównoważone uprawy i hodowle. Wprowadzenie podatku ma również sprawić, że spożycie mięsa spadnie. Dodajmy, że statystyczny Polak zjada ponad 70 kg mięsa różnego rodzaju rocznie.

Pomysłom wprowadzenia unijnego podatku od mięsa zdecydowanie sprzeciwia się polski rząd, a minister rolnictwa Jan Ardanowski uznaje takie zakusy za element walki z rolnictwem.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jojo
Jojo
2 lat temu

Ja bym proponował przerobić tych aktywistów na kaszankę ?

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Nie chce takiej Uni Europejskiej .gdzie ta swoboda jak będziemy zmuszeni do jedzenia zieleniny

Jaroslaebezmózgu
Jaroslaebezmózgu
2 lat temu

Jak dużo trzeba mieć gufna w głowie żeby głosować ns pis chcieliście dyktatury to proszę.. dali wam 500 zabierają 700 a wu im klaszczecie bezmózgi

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Gdybyś nie miał w głowie tego o czym piszesz to bys wiedział ze to nie PIS chce wprowadzić podatek od miesa tylko UNIA

Zenon Martyniuk
Zenon Martyniuk
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Więc uciekajmy z tej unii jak najszybciej!