Jest plan zakupu drona na potrzeby policji i straży pożarnej w Przasnyszu

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Przasnyskiego komendant KPP w Przasnyszu wystąpił z propozycją zakupu drona dla potrzeb policji i straży pożarnej. Drony można z powodzeniem wykorzystywać między innymi do prowadzenia akcji poszukiwawczych, patrolowania miejsc niedostępnych i niebezpiecznych oraz lokalizacji pożarów.

 

Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak zamierza podjąć działania zmierzające do pozyskania źródeł finansowania na zakup drona na potrzeby przasnyskiej komendy, który mógłby posłużyć również strażakom.

Drony pracują już w kilku jednostkach na Mazowszu m.in. w Ostrołęce oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Zakup podobnego urządzenia rozważała także KPP w Ciechanowie, ale transakcji dotychczas nie udało się zrealizować. Czy uda się w powiecie przasnyskim? To będzie zależało od hojności samorządów oraz dostępnych programów, oferujących możliwość aplikowania o środki na cele związane z bezpieczeństwem.

 

– Drony sprawdzają się w policyjnej pracy. W pierwszej kolejności wykorzystuje się je do poszukiwania ludzi zaginionych w rozległych kompleksach leśnych lub na otwartej przestrzeni. W przypadku poszukiwania osób żyjących najlepiej sprawdzają się urządzenia wyposażone w kamerę termowizyjną, rejestrującą ciepło ludzkiego ciała. Oczywiście tego typu odczyt nie pozwoli na odnalezienie zwłok. W takich przypadkach w powiecie przasnyskim kilkukrotnie korzystaliśmy z policyjnego śmigłowca, który umożliwił odnalezienie ciał osób poszukiwanych w polu kukurydzy lub na terenie zamarzniętego rozlewiska. Gdybyśmy dysponowali dronem, sprowadzanie śmigłowca nie byłoby konieczne — wyjaśnia insp. Tomasz Łysiak.

Kolejnym obszarem, w którym mógłby być wykorzystany dron, jest zabezpieczenie imprez masowych. Kamera urządzenia mogłaby z góry patrolować teren stadionu podczas Dni Przasnysza lub dbać o bezpieczeństwo podczas obarczonych ryzykiem meczów piłki nożnej. Trzeci sposób wykorzystania bezzałogowców w policyjnej służbie to zapobieganie zagrożeniom w ruchu drogowym. Drony pomagają m.in. „namierzyć” piratów drogowych, których zatrzymaniem zajmuje się tradycyjny patrol. Policja wykorzystuje drony także w zastosowaniach operacyjnych, ale szczegółów tego typu akcji nie podaje się do publicznej wiadomości.

 

Wysokiej jakości dron z kamerą termowizyjną i doskonałą optyką, kosztuje ok. 100 tys. zł, są jednak modele tańsze, ponieważ wiele zależy od jego wyposażenia. Szef przasnyskiej policji rozpatruje możliwość podjęcia współpracy z Politechniką Warszawską, która na terenie lotniska w Sierakowie testuje nowoczesne systemy bezzałogowe. Już w tej chwili specjaliści z Politechniki zadeklarowali pomoc w szkoleniu operatorów.

Dron mógłby służyć nie tylko przasnyskim policjantom. Znalazłby także zastosowanie w straży pożarnej do wykrywania oraz lokalizowania pożarów. Tomasz Łysiak jest zdania, że pojedyncze urządzenie z powodzeniem zabezpieczyłoby wszelkie potrzeby obydwu służb w powiecie przasnyskim. Być może dron znalazłby zastosowanie także w działaniach żołnierzy z tutejszej jednostki.

Czy zakup urządzenia na potrzeby służb w powiecie przasnyskim okaże się przedsięwzięciem realnym? Dowiemy się w najbliższych miesiącach.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Erodisco
Erodisco
1 miesiąc temu

A może taki żeby latał i sprawdzał co z kominu leci??

rob
rob
1 miesiąc temu

No to śpiewamy ” Mam plan , wykonam go sam”

Dyzma
Dyzma
1 miesiąc temu

W Warszawie jeden komendant też miał drona z Ukrainy.