Jest nowy ranking „Perspektyw”: Przasnyskie liceum i technikum ze srebrnymi odznakami jakości

Przasnyskie szkoły średnie znalazły się w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych. Wysoką pozycję w rankingu techników zajął Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu.

 

Miesięcznik „Perspektywy” po raz 24. przygotował Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Przewodniczącą Kapituły Rankingu jest prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

– Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja – mówił Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą.

 

W tegorocznej edycji rankingu pod uwagę wzięto 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły wymagania (minimum 12 maturzystów podchodzących do egzaminu maturalnego w maju 2021 roku, wyniki średnie z takich przedmiotów, jak język polski i matematyka nie niższe niż 0,75 średniej krajowej)

Licea oraz technika biorące udział w rankingu, zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów:

 • sukcesy szkoły w olimpiadach,
 • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych,
 • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

Wyniki z egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych na maturze dawały 30% punktów rankingowych. Na potrzeby rankingu została wyliczona tak zwana wartość średnia ogólnopolska z przedmiotów dla liceów ogólnokształcących. Kryterium uwzględniało także egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych. Stanowiły one 45 % oceny rankingowej.

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie oraz ranking liceów warszawskich.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w rankingu wypadły szkoły z Przasnysza i dla porównania z powiatów ościennych.

I tak: Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu znalazło  się na 490. miejscu w rankingu krajowym i 113. miejscu w rankingu wojewódzkim i tym samym otrzymało srebrną odznakę jakości.  Całkiem dobrze wypadł też Zespół Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu zajmując 274. pozycję wśród techników (43. w województwie mazowieckim) i również uzyskując srebrną odznakę jakości.

 

Ogólnopolski ranking liceów:

 • 178 – I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (52 miejsce w rankingu wojewódzkim)
 • 349 – Katolickie LO im. ks. M. K. Sarbiewskiego SI w Mławie
 • 424 – I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
 • 490 – LO im. KEN w Przasnyszu
 • 944 – LO nr I im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim
 • 952  – II LO im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie

 

Ogólnopolski ranking technikum:

 • 54 – ZS nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie
 • 274 –  Zespół Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu
 • 299 –  ZS BZDZ w Ciechanowie
 • 425 –  Technikum nr 4 w Mławie
 • 449 –  ZS nr 2 im. Adama Mickiewicza  w Ciechanowie

 

j.b.

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rykie
Rykie
6 dni temu

Bo od kilku lat jest w szkołach prowadzonych przez powiat lepszy klimat dla oświaty. Pensje są wypłacane. Uczniowie i nauczyciele doceniani. Remonty na bieżąco robione. Brak polityki i podjazdowych gierek.

Ala
Ala
5 dni temu
Reply to  Rykie

Rozumiem, że dla nauczycieli, bo rodzice i uczniowie mają odmienne zdanie.

Kala
Kala
6 dni temu

Przepaść , cały ten KEN to tylko na opinii sprzed kilku dekad jedzie, poziom bardzo poniżej oczekiwań, dzieci podciągają 'staminy’ prywatnymi lekcjami u większości z nauczycieli tejże 'uczelni’

Greg
Greg
5 dni temu
Reply to  Kala

Święta prawda! W KEN potrzebny nowy dyrektor, który zrobi porządek z tym co się tam dzieje. Uczniowie, przez niektórych nawiedzonych nauczycieli przenoszą się do innych klas, a nawet szkół. Szkoła dostaje najzdolniejszych uczniów, a udowadniają im, że są debilami, aby zmusić do korepetycji. Potem się dziwią, że młodzież ma problemy natury psychicznej. Dyrektora powinien zainteresować, faktem, że oceny uczniów na niektórych przedmiotach, w większości niedostateczne, dają do myślenia i czas wyciągnąć wnioski i stawić czoło. Chyba że łatwiej udawać, że problemu się nie widzi. Skandalem w tej szkole jest, że niektórzy uczą tylko na prywatnych lekcjach, w szkole zaś ich… Czytaj więcej »

Rys
Rys
6 dni temu

Ken może nie zachwyca, ale tam nigdy nie było dobrego podejścia nauczycieli do uczniów. Podobno nawet chorych psychicznie nie chcą zwalniać bo „wszystko jest okej”. Może jednak nie jest …

Edi
Edi
5 dni temu

Gratulacje dla Pana Dyrektora Brockiego, bo to jego zasługa, że nasz zespół szkół na takiej pozycji z rankingu.

Zenek
Zenek
5 dni temu

Nic szczególnego te miejsca. Co najwyżej miernie, przeciętnie.

Zuza
Zuza
5 dni temu

czyli KEN w dół, w ubiegłym roku był na 482, za to ciechanowski Krasiniak mocno do góry, bo w ubiegłym roku 385 a w tym 178! Brawo dla Krasiniaka!!!

Ewa
Ewa
5 dni temu
Reply to  Zuza

Ja nie mogę, jak przez poprzednie dekady Kena nie było w tym rankingu ze srebrna tarcza to było dobrze, jak teraz znowu po raz kolejny jest, to jest jeszcze gorzej

NESTI
NESTI
5 dni temu

A ja się zapytam co z Alo? To na prawdę dobra szkoła ,atmosfera nie toksyczna, nikt nikomu nie udowadnia że jest nieudacznikiem życia i nie nie czycha na kasę z korek. Kto się chce uczyć się nauczy. Kadra profesjonalna i dla ucznia otwarta. Może to nie Krasiniak ale ludzie no litości ”Mazo ” daleko w tyle zostawia i śmiem twierdzić, że na obecny KEN, który jedzie na dawnej opinii z którą teraz nic nie ma wspólnego- to super alternatywa. Młodzi ludzie wychodzą z ALO z otwartą głową dobrze zdaną maturą i bez nerwicy. Pewni że warci są wiele i wiele… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 dni temu
Reply to  NESTI

Dobrze zdaną maturą? Ostatnio mieli tak świetne wyniki ze ich wycięli z tabelki zamieszczonej na tej stronie. Więc bądź powazny.

Kalar
Kalar
4 dni temu
Reply to  NESTI

Spamuje ktoś tutaj ojojoj..

Kalar
Kalar
4 dni temu
Reply to  NESTI

Alo … Porażka ,