Jest decyzja RPP w sprawie obniżenia stóp procentowych

W środę, 6 września Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Oznacza to, że stopa referencyjna spadnie do poziomu 6,00 procent.

 

6 września Narodowy Bank Polski poinformował o posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zadecydowano o obniżeniu wszystkich stóp procentowych o 0,75 pkt. proc.:

  • stopa lombardowa 6,50%;
  • stopa depozytowa 5,50%;
  • stopa redyskontowa weksli 6,05%;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10%.

– W ocenie Rady napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – wyjaśnia rada.

Poprzednio Rada Polityki Pieniężnej zmieniła stopy procentowe we wrześniu 2022 roku. Wówczas główna stopa procentowa banku centralnego została podniesiona do 6,75 proc.

Dalsze decyzje, jakie podejmie rada będą zależeć od napływających informacji o perspektywach inflacji i aktywności gospodarczej.

– NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym – dodaje.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wpz
Wpz
1 rok temu

Podnosili stopy źle,opuścili jeszcze gorzej ,jak żyć?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
odpowiada  Wpz

Cel inflacyjny 2,5%, inflacja ponad 10, a Glapa stopy obniża. Nie widzisz problemu?