Jednorożec. Oznaczą zabytki w gminie

Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu zaprasza do włączenia się w społeczną akcję opieki nad zabytkami w naszej gminie.

 

– Zadanie polega na zgromadzeniu informacji o ciekawych miejscach w naszej gminie. Szczególnie zależy nam na miejscach powszechnie uważanych za zabytki (tablice, pomniki, publiczne budynki, cmentarze i mogiły), ale też innych wartych uwagi (wyjątkowe drzewo na osiedlu, nieistniejące budynek, uroczysko, wzgórze itp.). Miejsca oznaczymy w terenie tabliczkami z krótkimi opisami oraz wygenerowanymi kodami QR – przekierowującymi do strony internetowej bądź do aplikacji, gdzie można będzie przeczytać więcej o danym obiekcie/ miejscu. Planowane jest zgromadzenie wszystkich informacji w jednym ogólnodostępnym miejscu w Internecie. Grupy, które przekażą informacje, będą mogły stać się społecznymi opiekunami miejsc, a ich wkład zostanie upamiętniony na tabliczkach informacyjnych – informuje Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu.

 

Biblioteka do współpracy zaprosiła historyczkę Marię Weronikę Kmoch, która będzie opiekunką merytoryczną projektu.

– Można do niej zwracać się z prośbą o wsparcie w poszukiwaniu informacji (mariakmoch@wp.pl, tel. 793 065 172, Facebook). Polecamy korzystać ze strony Kurpianka w wielkim świecie, wydanych już regionalnych publikacji, a także, w miarę możliwości, oprzeć się na rozmowach z mieszkańcami i mieszkankami wsi w naszej gminie – dodaje.

Osobą do kontaktu z ramienia Gminnej Biblioteki Publicznej jest Milena Furman (m.furman@jednorozec.pl tel. 29 752 56 81). Materiały w postaci tekstów (opis do 1 500 znaków oraz ew. informacje praktyczne, np. jak dotrzeć do danego miejsca, czy jest stale otwarte, czy dostępne po umówieniu) oraz dobrych jakościowo zdjęć wraz z informacją o grupie zbierającej informacje można przekazywać na adres biblioteka@jednorozec.pl bądź osobiście w bibliotece w terminie do 30 kwietnia 2021 r.

Do udziału zapraszane są stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, harcerstwo i inne organizacje.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments