Jednorożec. Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości [FOTO]
Gmina Jednorożec, podobnie, jak inne samorządy w powiecie przasnyskim włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, koncert pieśni patriotycznych oraz uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jednorożcu rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej przez księdza proboszcza Wiesława Chmielewskiego w kościele parafialnym, gdzie harcerze z drużyny 2 WDH „Liwiec”, pod opieką drużynowej Mileny Domańskiej, rozdawali kotyliony.
Podczas nabożeństwa wystąpiły zespoły „Młode Kurpie”, prowadzone przez Barbarę Nizielską i Edwarda Koziatka, oraz „Kurpie” działające przy KGW Jednorożec pod przewodnictwem Stanisławy Ferenc.
Koncert wsparło Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej.
– Występy zespołów oraz homilia wprowadziły uczestników w podniosły nastrój i skłoniły do refleksji nad historią własnego kraju. Po mszy uczestnicy przeszli na Plac św. Floriana. Druhowie strażacy z OSP w Jednorożcu w asyście pocztów sztandarowych wciągnęli flagę na maszt. Nowy maszt został sfinansowany w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”, który jest objęty patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Akcja ta ma na celu zjednoczyć kraj i jego mieszkańców, uhonorować Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, oraz zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami – relacjonuje Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu.
Po wciągnięciu flagi na masz delegacje oraz uczestnicy obchodów wspólnie odśpiewali hymn Polski i Rotę, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W tym miejscu druhny i druhowie z Jednorożca pełnili wartę oraz zapalili znicze.
Na zakończenie głos zabrał Krzysztof Iwulski, wójt gminy Jednorożec. W swojej przemowie podkreślił wagę uroczystości i podziękował wszystkim za przybycie.
Uroczystości zostały zakończone ponownym koncertem zespołów ludowych.
– Udział w takich uroczystościach jest okazją do podkreślenia naszej przynależności do tej Ziemi z jej zawiłą historią, wzlotami i upadkami. Jest okazją do manifestacji postaw patriotycznych i okazania dumy z bycia Polakami – dodaje biblioteka.
j.b.