Jedna kura jak zakład drobiu? Ministerstwo zapowiada odstępstwo od przepisów

Zgodnie z ustawą z 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, właściciele podlegają obowiązkowi zgłaszania miejsca utrzymywania gatunków w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kontrowersje wywołał fakt, że w przypadku drobiu zgłoszona musi być nawet jedna sztuka. O zmiany zaapelowała branża rolnicza. Resort rolnictwa odpowiedział.

 

Zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wzbudziły sporo kontrowersji. Najbardziej pokrzywdzeni poczuli się gospodarze, którzy trzymają kury, gęsi lub kaczki na małą skalę, często jedynie na własny użytek.

„Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. (…) utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku pozwoli na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwoli skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw” – o pilną interwencję apelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 

Resort zareagował. Na stronie ministerstwa pojawiła się w tej sprawie informacja o następującej treści: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym” – napisano.

„Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu” – czytamy.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gocha
Gocha
1 miesiąc temu

Niedługo unia zabroni nam wszystkiego,a europarlamentarzysci z PO będą im sprzyjać aby tylko nie narazić się

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Gocha

Czy ty głupia pindo umiesz czytać ze zrozumieniem? Od początku nasi możnowładcy mogli zrobić wyłączenie dla takich małych, przydomowych hodowli. Ktoś oczywiście tego nie dopatrzył a teraz jest szukanie winnego i zwalanie winy ma innych.

WIESŁAW K.
WIESŁAW K.
1 miesiąc temu

CIEKAWE ILE KASY WZIĄŁ TEN BRUKSELSKI PATAŁACH CO TEGO GNIOTA WYPRODUKOWAŁ W POSTACI REJESTRCJI W ARIMR JEDNEJ KURY?
TA UNIA TO JEDEN WIELKI GNIOT!!!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  WIESŁAW K.

Przeczytaj jeszcze raz. Ze zrozumieniem. Wiem, że dasz radę.

Stanisław
Stanisław
1 miesiąc temu

Ja to kumam tylko pismo obrazkowe,mi w ząb nic z tego nie rozumiem.
Jeszcze nie mam alzheimera ,ale czy to ważne?

rob
rob
1 miesiąc temu

A jak moja kura zniesie jajko i ja go zjem to mam zgłosić aborcję ?

Czytacz
Czytacz
1 miesiąc temu
Reply to  rob

Nie, ale kura musi złożyć pisemną aprobatę że godzi się na odbiór jaja z gniazda, co oznacza że może będzie musiała zapłacić w przyszłości podatek od darowizny