Jaskra: choroba, która grozi utratą wzroku – przyczyny, objawy i metody leczenia

Jaskra to poważna i nieuleczalna choroba prowadząca do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jaskra może przez długi czas nie dawać objawów, dlatego warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec dalszej utracie wzroku. Jakie objawy powinny skłonić do natychmiastowej konsultacji lekarskiej? Jakie są przyczyny i metody leczenia jaskry?

 

Jaskra – podstawowe informacje

Jaskra jest chorobą narządu wzroku, rozwijającą się w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego. Nieleczona lub zbyt późno zdiagnozowana może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jaskra wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co wpływa na stopniowe pogorszenie się widzenia. Choroba zazwyczaj przez długi czas nie daje objawów, a niepokojące objawy zwykle pojawiają się u osób po 35 roku życia. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że żadna z dostępnych metod leczenia nie może przywrócić utraconego wcześniej wzroku. Leczenie jaskry pozwala zapobiec dalszej lub całkowitej utracie wzroku. W przypadku jaskry kluczowe znaczenie ma czas: im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na optymalne efekty zastosowanego leczenia.

Jaskra – przyczyny

Podstawową przyczyną jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, które ma bezpośredni wpływ uszkodzenie nerwu wzroku. Na zwiększone ryzyko jaskry wpływają predyspozycje genetyczne, a także nadmierny stres, nieprawidłowa dieta, urazy i przebyte operacje oka, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Profilaktyka jaskry polega na regularnych badaniach okulistycznych. Wprowadzenie do codziennej diety produktów bogatych w luteinę, witaminy A, C i E, cynk oraz kwasy omega- 3 ma korzystnie wpływa na zdrowie oczu. Warto także zadbać o ograniczenie stresu w codziennym życiu.

Jakie są najczęstsze objawy jaskry?

Jaskra nazywana jest podstępną chorobą, ponieważ przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych objawów. Na jak najszybszą wizytę u okulisty należy zgłosić się w przypadku zaobserwowania takich objawów jak:

  • zaburzenia widzenia,
  • silny ból oka połączony z bólem głowy,
  • zawężenie pola widzenia,
  • widzenie tęczowych kół wokół źródła światła,
  • światłowstręt,
  • częste łzawienie oczu.

Jaskra – metody leczenia

Obecnie stosuje się kilka metod leczenia jaskry. Wybór sposobu leczenia zależy od wielu czynników, zwłaszcza stopnia nasilenia choroby. Do metod leczenia jaskry zalicza się:

  • leczenie farmakologiczne – polega na stosowaniu leków obniżających ciśnienie w gałce ocznej. Odpowiednio dopasowane leki mają za zadanie zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub ułatwienie jej odpływu. Leczenie farmakologiczne stosuje się zazwyczaj na początkowym etapie rozwoju choroby.
  • zabiegi laserowe – nowoczesne metody leczenia o wysokiej skuteczności. Wśród innowacyjnych zabiegów wyróżnia się irydotomię laserową (LPI) oraz selektywną trabekuloplastykę (SLT). Zabiegi z użyciem lasera są bezbolesne, małoinwazyjne i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Zabiegi zwykle trwają kilka minut. W przypadku selektywnej trabekuloplastyki istnieje możliwość powtarzania procedury zabiegowej.
  • leczenie chirurgiczne – operacja jaskry stosowana jest w przypadku szybko postępujących zmian i braku efektów leczenia farmakologicznego. Chirurgiczne leczenie jaskry polega na utworzeniu nowej drogi odpływu z oka dla cieczy wodnistej.

 

Wybór sposobu leczenia ma istotny wpływ na jego efekty. Warto jednak pamiętać, że jaskra zaliczana jest do chorób nieuleczalnych, dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badanie wzroku oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich. Chorobę można wykryć podczas rutynowego badania wzroku, a w przypadku jaskry szybka diagnoza ma największy wpływ na skuteczność leczenia.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.