Jakie są możliwe skutki uboczne laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku, pomimo że należy do bezpiecznych i niemal natychmiastowych zabiegów – może nieść ze sobą działania niepożądane. Mimo szczegółowej wizyty kwalifikacyjnej, podczas której pacjent informuje lekarza o wszystkich chorobach i dolegliwościach, mogą pojawić się skutki uboczne. Jest to jednak zupełnie normalne. Zabieg przeprowadzany na najbardziej zewnętrznej warstwie oka – rogówce może spowodować jego podrażnienie, a w efekcie doprowadzić do objawów niepożądanych. Objawy zazwyczaj mijają samoistnie po kilku dniach. Jednak, aby przyspieszyć okres rekonwalescencji, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty.

 

Laserowa korekcja wzroku – o czym warto pamiętać?

Wybierając klinikę, warto posiłkować się opiniami innych osób. Współpraca z doświadczonymi, kompetentnymi specjalistami i zabiegi wykonywane za pomocą nowoczesnego sprzętu okulistycznego są niezwykle ważne. Pacjent powinien czuć się bezpiecznie i że jest otoczony właściwą opieką, zarówno przed, w trakcie, jak i po zabiegu. Wsparcie ekspertów i właściwe zalecenia pozabiegowe w przypadku laserowej korekcji wzroku są niezwykle ważne.

 

Laserowa korekcja wzroku – skutki uboczne

Tak, jak każdy inny zabieg, tak i laserowa korekcja wzroku niesie ze sobą skutki uboczne. Warto jednak wiedzieć, że pojawiają się one u kilku procent osób poddających się zabiegowi. Do najczęstszych powikłań laserowej korekcji wzroku zalicza się:

Światłowstręt

Pacjenci mogą skarżyć się na światłowstręt, szczególnie zaraz po zabiegu. Wówczas zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz zasłonięcie okien w pokoju dziennym.

Pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu

Podrażnienie oczu to naturalny objaw niepożądany mogący wystąpić tuż po zabiegu. W trakcie laserowej korekcji oka dochodzi do wymodelowania rogówki przy pomocy lasera. Wówczas może dojść do pieczenia, zaczerwienienia i łzawienia oka.

Przejściowe opuchnięcie oczu

Obrzęk powiek to również naturalny symptom pozabiegowy. Działanie lasera, mimo, iż jest w pełni bezpieczne, może wywołać tego typu skutek.

Uczucie w oku ciała obcego

Niekiedy pacjenci borykają się z uczuciem ciała obcego w oku. Tego typu działanie niepożądane zazwyczaj ustępuje po kilku dniach od zabiegu.

Zaburzenia widzenia nocnego, tzw. efekty halo/glare

Pacjenci skarżą się na zaburzenia widzenia w nocy lub w momencie nocnego prowadzenia samochodu. Dolegliwość ta pojawia się niedługo po usunięciu wady wzroku i zanika samoistnie już po kilku dniach.

Nieostrość widzenia i przymglenie wzroku

Wówczas obraz przed ich oczami może wydawać się mglisty i niewyraźny. Niektórzy porównują to do widzianego obrazu przez brudną szybę.

Zespół suchego oka

Suchość oka traktowana jest jako część procesu gojenia. Nie u wszystkich pacjentów jednak występuje. Częściej występuje u osób, którzy jeszcze przed zabiegiem borykali się z suchym okiem. Regularne stosowanie kropli nawilżających niweluje tego typu objaw.

 

Jak zapobiegać skutkom ubocznym po laserowej korekcji wzroku?

Pacjenci mogą zapobiec wystąpieniu objawów niepożądanych poprzez przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza wykonującego zabieg. Oprócz używania kropli z antybiotykiem i kropli nawilżających, osoby korzystające z korekcji wzroku powinny dużo odpoczywać i na czas rekonwalescencji zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego.

Pacjentom tuż po zabiegu nie zaleca się przebywania w zakurzonych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Osoby te powinny dbać o higienę oczu, jednocześnie nie uciskając i pocierając powiek.

Należy również pamiętać, aby pacjent skonsultował się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym, jeśli zauważy u siebie niepokojące objawy. Wówczas specjalista wprowadzi zalecenia, które przyspieszą okres rekonwalescencji.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.