Jakie kary przasnyska skarbówka nakłada za niewłaściwe rozliczenie PIT?

30 kwietnia był ostatnim dniem na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok. W roku ubiegłym do Urzędu Skarbowego w Przasnyszu wpłynęło około 18 tys. zeznań podatkowych. Sprawdziliśmy, co mieszkańcom powiatu przasnyskiego sprawia najwięcej problemów oraz jak duże kary czyhają na nas za niewłaściwe rozliczenie z fiskusem.

Jak się okazuje przasnyszanie to tradycjonaliści, dlatego roczne zeznanie podatkowe wolą składać na papierze. To z kolei powoduje, że w naszych zeznaniach mogą pojawiać się błędy.

– Przasnyscy podatnicy niechętnie korzystają z nowych rozwiązań przygotowanych przez Ministerstwo Finansów, dostępnych na portalu podatkowym. Składają zeznania podatkowe wypełnione komputerowo, w formie papierowej – mówi naczelnik Urzędu Skarbowego w Przasnyszu Grzegorz Magnuszewski.

Zdarzają się pomyłki

Taki sposób rozliczania naraża nas na popełnienie omyłek. Mieszkańcy naszego powiatu najczęściej mieli problem z wyliczeniem należnego podatku i popełniali  błędy rachunkowe. Wśród innych pomyłek znalazły się: błędne odliczenie ulgi na dzieci, brak podpisu podatnika, błędne ustalenie kwoty dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci, błędny identyfikator lub jego brak. Zdarza się nam także złożenie zeznania do niewłaściwego (ze względu na właściwość miejscową) urzędu skarbowego.

– Skorzystanie z usługi Twój e-PIT w znacznej mierze pozwoliłoby uniknąć takich pomyłek – ocenia naczelnik US w Przasnyszu.

Nieliczni płacą grzywny

Chcieliśmy wiedzieć, jakie grzywny płacą nierzetelni przasnyscy podatnicy, ile nałożono kar, ile wynosiła najwyższa grzywna, a ile typowa? Okazuje się, że nasza skarbówka podchodzi do płacących podatek dochodowy pobłażliwie, ponieważ najwyższa z kar nie przekroczyła kilkuset złotych, a grzywny musieli zapłacić nieliczni.

– Odnosząc się tylko do zeznań podatkowych trudno używać słowa najwyższa lub typowa grzywna. Każdy przypadek jest inny i podlega weryfikacji i analizie – wyjaśnił naczelnik Grzegorz Magnuszewski. – Kwota najniższej grzywny według kodeksu karno-skarbowego w 2018 roku wynosiła 210,00 zł. W 2018 r. za nieprawidłowości związane z rozliczeniem PIT wymierzyliśmy 13 kar po 210,00 zł, a w roku 2019 – 5 kar po 230,00 zł – odparł szef przasnyskiego fiskusa.

Czynny żal

Chcieliśmy wiedzieć, czy prawdą jest, że Urząd Skarbowy w Przasnyszu karze tylko tych, którzy z premedytacją dążą do oszustwa? Czy uczciwy podatnik, nawet jeśli popełnił pomyłki w deklaracji, może sam zgłosić korektę, albo uniknąć kary współpracując z urzędem po otrzymaniu wezwania?

– Rolą Naczelnika Urzędu Skarbowego jest wspieranie podatników w terminowym wypełnianiu obowiązków podatkowych, w sposób zgodny z obowiązującymi normami prawnymi. Uczciwy podatnik może liczyć na pomoc ze strony urzędu, składając skuteczną korektę czy korzystając z instytucji czynnego żalu, unika odpowiedzialności karno-skarbowej. Osoby uporczywie naruszające terminy bądź z premedytacją dążące do oszustwa podlegają odpowiedzialności karno-skarbowej za popełnione czyny – padła odpowiedź.

W tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musiała się martwić o terminowe rozliczenie. Dzięki usłudze Twój e-PIT fiskus rozliczył ich automatycznie. Spokojnie mogą spać również ci, którzy dotychczas na portalu podatkowym nie zaakceptowali swojego e-PIT-a, ponieważ po 30 kwietnia system automatycznie przyjął  wygenerowaną przez administrację skarbową deklarację. Różnica jest taka, że ci, którzy czekali na upłynięcie terminu, dłużej poczekają na ewentualny zwrot podatku. Jeśli na koncie podatnika widnieje niedopłata, w takiej sytuacji do 31 maja podatnik otrzyma pocztą powiadomienie, że w ciągu siedmiu dni powinien wpłacić należny podatek.

E- PIT – hit czy kit?

Interesowało nas, jak przebiega tegoroczne składanie PIT? Czy wprowadzenie e-deklaracji spowodowało jakieś problemy, czy wprost przeciwnie – usprawniło rozliczenie?

– Tegoroczna akcja PIT przebiegała sprawnie i bez większych problemów – ocenił naczelnik. – Wprowadzenie usługi Twój e-PIT znacznie uprościło podatnikom rozliczenie się z urzędem skarbowym. Ponadto wprowadzenie usługi Twój e-PIT uprościło proces obsługi zeznań rocznych przez urząd skarbowy. Niemniej jednak, jeszcze 30 kwietnia podatnicy składali papierowe wersje zeznań podatkowych – powiedział Grzegorz Magnuszewski. Jak się okazuje w tym roku wszystko przebiegło bez przeszkód, ponieważ do 29 kwietnia zaakceptowano aż 90% zeznań rocznych złożonych przez podatników. Jak przewiduje szef przasnyskiego fiskusa, w 2019 r. rozliczenie podatkowe złoży około 18 tys. mieszkańców naszego powiatu i będzie to liczba zbliżona do odnotowanej w roku poprzednim.

Zadowoleni z możliwości uproszczenia procedur są przede wszystkim mieszkańcy. W tym roku przed nadejściem długiego weekendu nie byli zmuszeni stać w kolejkach w skarbówce lub na poczcie i nie musieli głowić się nad poprawnym wypełnieniem deklaracji.

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments