Jakie były zasady wypłacania dodatków „covidowych” w szpitalu? – pyta czytelniczka. Szpital odpowiada

Do naszej redakcji zwróciła się pracownica jednego z oddziałów w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu. Choć pracowała na tzw. oddziałach covidowych nie otrzymała dodatku do pensji. Z prośbą o wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do dyrekcji szpitala w Przasnyszu.

 

Czytelniczka jak mówi jest pracownikiem niemedycznym. Po czasie dowiedziała się, że aby otrzymać taki dodatek trzeba przepracować określoną liczbę dyżurów. Jej zabrakło zaledwie kilku.

O to na jakich zasadach wypłacane były dodatki covidowe dla pracowników niemedycznych zapytaliśmy dyrektora przasnyskiego szpitala Grzegorza Magnuszewskiego.

– Zasady wpłacenia jednorazowego dodatkowego świadczenia pieniężnego dla pracowników niewykonujących zawodu medycznego reguluje umowa zawarta pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia Mazowieckiem Oddziałem Wojewódzkim w Warszawie a SP ZZOZ w Przasnyszu. Są to regulacje odgórne, a nie zasady ustalane przez szpital – informuje dyrektor i podaje zasady otrzymywania dodatków.

 

Aby otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 5000,00 zł. brutto należało spełnić wymagania:

  • wykonywać czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w oddziałach z łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem oraz potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w wymiarze co najmniej 21 dni, w okresie od dnia 1.06.2021r. do dnia 30.11.2021r.;
  • na dzień dokonania zgłoszenia do NFZ, być zatrudnionym w szpitalu na podstawie umowy o pracę albo wykonywać czynności zawodowe na podstawie umowy cywilno – prawnej;
  • podpisać stosowne oświadczenie.

 

W sumie jednorazowe dodatkowe świadczenie otrzymało 16 osób zatrudnionych w oddziałach z łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem oraz potwierdzonym zakażeniem  SARS-CoV-2.

– Świadczenia nie·otrzymało 13 osób, gdyż nie spełnili wymogu wykonywania co najmniej 21 dni czynności zawodowych w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w oddziałach potocznie zwanych covidowymi, w ustalonym okresie. Nie wszystkie oddziały w tym samym okresie były oddziałami covidowymi. Stopniowo zwiększano bazę łóżek covidowych. Z  tego  powodu, część osób realnie nie miała możliwości wypracować 21 dni. Na mniejszą ilość dyżurów miały wpływ również nieobecności w pracy – podsumowuje dyrektor.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jola
jola
2 lat temu

Norma,Ci niby nie medyczni,co tak naprawdę odwalają kawał roboty,nie mają przerw tak jak inni medyczni,bo z kim sie zmaienia jak zostają sami?…zawsze beda pokrzywdzeni…Pracownik niby nie medyczny zauwazmy,że wie sporo i umie sporo i jest zawsze pierwszy przy łózku chorego,nie ma czasu w pracy na przerwe co inni,,, na oddziale covidowym,bo nie ma zmiany,czyli cały czas jest potrzeb ny czyli,mało jesc ,pic,mało odpoczynku ,bo zanim sie usiądzie,trzeba znowu wracać..zreszta co tu duzo gadac,pacjenci co byli na oddziałach cowidowych,by tutaj mogli sie wypowiedzieć..co do do datkow,niesprawiedliwe i sprawiedliw dla dla tych co uciekali na zwolnienia a inni musieli za nich robić…jakis… Czytaj więcej »

karol
karol
2 lat temu

ale pracowali,ale zawsze tak jest ustawione tak jak w korise ,niby premia za prace ludzie zapiepprxają na premię a koniec miesiaca brak spzrtetu i premii nie ma….Polska,oszukancza i tyle

karol
karol
2 lat temu

Ludie sie smieli z tych ludzi co porykali sie z sie z niby 1 faj\;a,gdzie kazdy sie jej bal,teraz płacz ze chłopy ida do woja…walka to walka…kazdy ma taki zawód,który wie z czym sie wiąze…szpiotal walczył z covidem,kto nei zaprzeczy za peirwsza fala była tragiczna,bo nie wiedział mnikto co i jak..potem posżło jak po masle…wiec,ktos sie pyta dadarki covidowe?…za miesiac ktos sie spyta mój syn pojechał na p wojne i zginaał,co dalej//,,,zycie ,.ludzie zycie..kazdy zycje tym co przezylł,wiec szanujmy siebie

Roman
Roman
2 lat temu

„– Świadczenia nie·otrzymało 13 osób, gdyż nie spełnili wymogu wykonywania co najmniej 21 dni czynności zawodowych w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w oddziałach potocznie zwanych covidowymi, w ustalonym okresie”. Szanowny Panie Dyrektorze, a jak to jest, że prawdopodobnie pracownicy szpitala, którzy nigdy nie założyli wymaganego ubrania covidowego otrzymali niniejsze świadczenie?