Jak wygląda przyszłość WIBOR w Polsce?

Stawka referencyjna WIBOR jest jednym z najważniejszych wskaźników w polskim systemie finansowym. Choć jest kojarzona głównie z kredytami hipotecznymi, to jego rola jest dużo większa. WIBOR służy bowiem do wyceny wielu instrumentów finansowych, tj. kredyty konsumenckie i kredyty dla przedsiębiorstw, lokaty bankowe, obligacje skarbowe i korporacyjne, leasing czy instrumenty pochodne. Wpływa również na giełdę, sytuację finansową firm czy cenę waluty. Można zatem powiedzieć, że WIBOR jest odzwierciedleniem ceny pieniądza, a jego zmiany odczuwają wszyscy uczestnicy rynku finansowego.

 

Czym jest WIBOR – poznaj definicję

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to kluczowy wskaźnik referencyjny stosowany na polskim rynku finansowym od czasu transformacji ustrojowej. Oznacza stopę procentową, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom na rynku międzybankowym w Polsce.

WIBOR jest obliczany na podstawie danych przekazywanych przez największe banki komercyjne działające w Polsce i jest publikowany w każdy dzień roboczy przez administratora wskaźnika, którym jest GPW Benchmark S.A.

Należy zaznaczyć, że jest wskaźnikiem w pełni transparentnym i wiarygodnym, a proces jego ustalania jest objęty ścisłą kontrolą i nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Od czego zależy wysokość stawki WIBOR?

Wysokość WIBOR zależy od głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Stopy procentowe są najważniejszym narzędziem polityki pieniężnej banku centralnego i służą m.in. do kontrolowania inflacji.

Jeżeli zauważymy, że inflacja zaczyna rosnąć powyżej celu inflacyjnego, to możemy się spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej (organ NBP) podejmie jastrzębią decyzję i podniesie stopy procentowe lub w najlepszym razie zostawi je na niezmienionym poziomie.

Wzrost stóp procentowych oznacza, że również WIBOR będzie większy. Dla kredytobiorców nie jest to dobra informacja, ponieważ raty i koszty kredytów z oprocentowaniem zmiennym będą rosnąć.

Niska inflacja i stagnacja w gospodarce oznaczają z kolei, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe, chcąc w ten sposób pobudzić życie gospodarcze i zachęcić przedsiębiorców do inwestowania. WIBOR również spadnie, a osoby spłacające kredyty będą mogły odetchnąć z ulgą.

Dodatkowa informacja

Adam Glapiński oznajmił, że aktualna sytuacja gospodarcza nie pozwala na obniżkę stóp procentowych. Tym samym prezes Narodowego Banku Polskiego rozwiał nadzieje ekonomistów, którzy jeszcze do niedawna byli przekonani, że jest szansa na obniżenie stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Świat odchodzi od stawek IBOR

Od dłuższego czasu można zauważyć, że zmieniły się światowe trendy, dotyczące zastosowania i wyboru stawek referencyjnych. Zmiany te mają daleko idące konsekwencje dla rynków finansowych, ponieważ oznaczają konieczność dostosowania się do nowych realiów.

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się wskaźniki referencyjne, które opierają się na możliwie najkrótszych i już zrealizowanych transakcjach depozytowych, mierząc poziom stopy wolnej od ryzyka lub prawie wolnej od ryzyka.

Zastosowanie tych wskaźników jest zalecane również przez organy Unii Europejskiej, Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board).

Zmiany były nieuniknione, ponieważ obserwujemy niższą płynność na rynku międzybakowych depozytów terminowych (wskaźniki typu IBOR)..

W tym kontekście mówi się nawet o pewnym życiu cyklu wskaźników lub funkcjonowaniu wielu stawek referencyjnych jednocześnie. Obecnie preferuje się wskaźniki jednodniowe, ponieważ liczba transakcji na tych terminach jest największa, dzięki czemu można zbudować wskaźniki referencyjne, których opracowywanie jest tańsze i prostsze niż dotychczasowych wskaźników typu IBOR..

Reforma wskaźnikowa w Polsce

Polska jako aktywny uczestnik globalnego rynku finansowego, również podjęła decyzję o zmianie WIBOR na wskaźnik referencyjny typu risk free. Reforma wskaźnikowa rozpoczęła się dwa lata temu, a jej celem jest zastąpienie WIBOR-u przez nowy wskaźnik, który będzie wyznaczany na podstawie realnych transakcji.

Narodowa Grupa Robocza (NGR) zdefiniowała zakres prac, Mapę Drogową i wyznaczyła kamienie milowe reformy. Pierwotnie zakładano, że tranzycja zakończy się w 2025 r,. a nowym wskaźnikiem będzie WIRON.

Dziś już wiemy, że koniec reformy nastąpi dopiero z końcem 2027 r. Co więcej, na zalecenie Ministerstwo Finansów NGR rozpoczęła ponowną analizę wskaźników referencyjnych. WIRON jest wciąż w grze, ale ma poważną konkurencję w postaci dwóch innych wskaźników typu RFR (risk free). Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta niebawem.

Dodatkowa informacja

Zgodnie z Mapą Drogową reformy banki mogą już od 2023 r. wykorzystywać WIRON w umowach kredytowych. Kredyty hipoteczne z nowym wskaźnikiem oferuje obecnie ING Bank Śląski. Miesięczna rata to suma marży i WIRON 1M Stopa Składana.

Zapraszamy po więcej informacji na Banki w Polsce.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.