Jak to z nami jest, czyli gmina Przasnysz w statystykach

W ubiegłym roku przyjrzeliśmy się po raz pierwszy najważniejszym statystykom, które mogą charakteryzować gminę Przasnysz. Teraz pora na kolejną weryfikację tego, jak faktycznie wygląda społeczeństwo naszej gminy. Szczegóły podajemy poniżej, ale od razu możemy napisać, że ostatnie wskaźniki mogą napawać optymizmem.

W porównaniu z rokiem 2013 ostatnie dwanaście miesięcy wyglądały zdecydowanie lepiej. Dużo więcej było urodzin, identyczna za to była liczba zgonów. Mieszkańcy gminy Przasnysz częściej też stawali na ślubnym kobiercu niż rok wcześniej, rzadziej zaś decydowali się na rozwód. Można zatem powiedzieć: tak trzymać!

1. Liczba mieszkańców

Na koniec 2014 roku w gminie zameldowanych na stałe było 7446 osób, w tym 3709 kobiet i 3737 mężczyzn. Zanotowaliśmy tu więc minimalny wzrost (o osiem osób). Co ciekawe, zanotowaliśmy przy tym dosyć znaczącą – jak na dane statystyczne – zmianę demograficzną. Różnica między kobietami i mężczyznami wyniosła niemal 30 osób. Rok wcześniej były to zaledwie cztery osoby (na korzyść panów).

2. Struktura wiekowa

Miniony rok był udany pod względem demograficznym – znacząco wzrosła liczba urodzeń, a tym samym – zwiększyła się liczba najmłodszych obywateli gminy Przasnysz. Osób do 18. roku życia mamy łącznie 1682, w tym 839 dziewczęta i 843 chłopców. W tym gronie panuje zatem niemal zupełna równowaga. Łącznie mamy niemal sto osób więcej w tym wieku niż jeszcze rok wcześniej. W 2013 roku notowaliśmy 1575 osób, które jeszcze nie weszły w dorosłość.

Najbardziej może cieszyć kolejna ze statystyk struktury demograficznej: w 2014 roku urodziło się w sumie aż 101 dzieci. To najlepszy wynik od kilku lat. W 2013 roku wpisaliśmy do statystyk stanu cywilnego tylko 73 dzieci, a w roku 2012 – 86 nowo narodzonych obywateli. Rocznik 2014 będzie wyjątkowo licznie reprezentowany przez chłopców – mamy ich 61, podczas gdy dziewczynek urodziło się tylko 40.

3. Chwile radosne, chwile smutne

Inną statystyką, która dobrze prognozuje na przyszłość, jest liczba ślubów, które wpisano do ksiąg w Urzędzie Gminy Przasnysz. W roku 2014 mieliśmy aż 94 takie uroczystości. Rok wcześniej zawarto 90 związków małżeńskich, zaś w 2012 – tylko 78. Zmniejszyła się z drugiej strony liczba rozwodów. W ostatnich 12 miesiącach na ten krok zdecydowało się 21 par małżeńskich, podczas gdy w 2013 roku zanotowano 28 rozwodów.

Liczba zgonów pozostała na identycznym poziomie jak w roku ubiegłym. Pogrzebów odbyło się w sumie 79. Za rok 2014 nasza gmina odnotowała więc dodatni przyrost naturalny o współczynniku sięgającym niemal 1,3 pkt.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments