Jak rozliczyć PIT przez internet i do kiedy to zrobić, by jak najszybciej otrzymać zwrot.

Podpowiadamy jak rozliczyć PIT przez internet i do kiedy to zrobić, by jak najszybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku.

Usługa Twój e-PIT podobnie jak w ubiegłym roku cieszy się bardzo dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie. Od soboty do dziś to już ponad 350 tys. deklaracji, a ich liczba stale rośnie.

W tym roku do usługi wprowadzono wiele nowości. To między innymi:

  • dwa nowe formularze (PIT-28 i PIT-36) dostępne w usłudze;
  • jeszcze łatwiejsze rozliczanie ulgi na dzieci;
  • uwzględnienie w usłudze zwolnienia z PIT dla osób młodych do 26 r. życia,
  • informacja o stanie zwrotu nadpłaty,
  • pełny dostęp m.in. do poprzednich zeznań PIT,
  • podstawiony mikrorachunek podatkowy.
  • elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L zostaną udostępnione na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach do końca przyszłego tygodnia.

Od ubiegłego roku pracownicy (a więc osoby nieprowadzące działalności gospodarczej) nie muszą już samodzielnie wypełniać PIT-ów. Obowiązek rozliczenia zeznań podatkowych wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa.

Oznacza to, że jeśli podatnik sam nie rozliczy i nie wyśle swojej deklaracji do końca kwietnia, kiedy upływa termin składania rozliczeń, automatycznie zrobi to za niego skarbówka.

Jak sprawdzić e-PIT?

Ze swoim PIT-em za 2019 rok można zapoznać się na stronie podatki.gov.pl. Aby wejść na swoje konto w systemie Twój e-PIT, należy uwierzytelnić swoje dane. Najprościej zrobić to wpisując w pola dane uwierzytelniające (PESEL lub NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2018, kwota przychodu za 2019 r. pochodząca np. PIT-11 od pracodawcy). Drugim sposobem jest użycie Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu się na swoje konto można m.in. zaakceptować bez zmian przygotowany PIT, zmienić wybrane dane (np. sposób rozliczenia, zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać taką ulgę, wybrać inną organizację pożytku publicznego), odrzucić przygotowany PIT albo nie zrobić nic.

Skorzystanie z usługi Twój e-PIT umożliwia szybsze uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku

W przypadku składania PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 urzędy skarbowe obowiązują terminy, w których muszą zwrócić nam pieniądze.

  • Jeśli złożymy PIT elektronicznie (za pomocą usługi e-PIT) od 17 lutego do 30 kwietnia, pieniądze otrzymamy w ciągu 45 dni od złożenia.
  • Jeśli złożymy PIT w formie drukowanej/papierowej od 17 lutego do 30 kwietnia, pieniądze otrzymamy w ciągu trzech miesięcy od złożenia, czyli do 31 lipca.
  • Jeśli nie zalogujemy się na swoje konto, wtedy nasz PIT zostanie zaakceptowany przez system automatycznie dopiero z dniem 30 kwietnia. Oznacza to, że pieniądze otrzymamy do 31 lipca.

Mniej szczęśliwi podatnicy, którzy w swoim e-PIT będą mieli kwotę do zapłaty, mogą zapłacić podatek na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek). Zostanie on automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT.

Jak zapewnia KAS, wszystkie wpływające zgłoszenia są analizowane i możliwie jak najszybciej rozwiązywane.

Krajowa Informacja Skarbowa w tym roku włączyła się do akcji składania zeznań m.in. poprzez:

  • specjalną linię dotyczącą usługi Twój e-PIT,
  • możliwość zadawania pytań on-line przez e-mail,
  • dodatkowy dyżur 25 kwietnia w godz. od 7.00 do 15.00.

We wszystkich urzędach skarbowych podatnicy mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i zapewnioną pomoc przy rozliczeniu PIT. Takich stanowisk w całej Polsce będzie blisko 600.

Akcję wspiera strona podatki.gov.pl, gdzie oprócz usługi Twój e-PIT i e-Deklaracji podatnicy znajdą wszystkie informacje potrzebne do złożenia PIT, m.in. instrukcje i broszury informacyjne.

Pytania dotyczące usługi Twój e-PIT należy wysyłać na adres e-mail: info.epit@mf.gov.pl

oprac. M. Jabłońska


 

Źródło businessinsider.com.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments