Jak przygotować dom przed nadchodzącą jesienią? Sprawdzamy daszki nad drzwi

Daszek nad drzwi często planowany jest już na etapie budowy budynku, podczas której można stworzyć wystającą konstrukcję betonową dającą trwałe i stabilne zadaszenie wejścia. Jeśli budynek jest już gotowy – nic straconego. Do wyboru wciąż pozostaje wiele rodzajów daszków montowanych do ściany, w tym nowocześnie wyglądających małych modeli, które nie wymagają żadnych podpór łączących ich z podłożem. Do czego służą daszki nad drzwi, jak się sprawdzają i z jakich materiałów się je wykonuje? Oto garść przydatnych informacji, szczególnie przed zbliżającą się jesienią.

 

Daszki nad drzwi – do czego służą i czy warto je montować?

Choć nie można ukrywać, że daszki nad drzwi mogą pełnić rolę ciekawej ozdoby całego budynku i to tuż przy wejściu, ich główne zadanie jest jednak inne. Często wspomina się o nich pod kątem przygotowań do zimnych miesięcy roku, ponieważ rolą daszka jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ulewny deszcz niepozwalający zamknąć lub otworzyć drzwi wejściowych do domu to nieprzyjemne doświadczenie. Niektóre daszki mogą chronić nawet przed wiatrem dzięki dodatkowym osłonom bocznym.

O daszkach nad drzwi mówi się głównie pod kątem ochrony osób wchodzących i wychodzących z budynku. Warto jednak zwrócić uwagę także na ochronę drzwi, której niektórzy producenci mogą nawet wymagać dla utrzymania ważności gwarancji. Chociaż drzwi zewnętrzne tworzone są tak, aby były odporne na działanie czynników zewnętrznych, stały kontakt z wilgocią, deszczem, śniegiem, czy gradem może skrócić ich żywotność.

Zadaszenie z poliwęglanu nad drzwiami na taras, fot. Ogrodosfera.pl

 

Warto również wspomnieć, że montaż daszka nad drzwi znacznie ułatwia utrzymanie porządku przed wejściem do domu, a nawet lokalu takiego jak sklep czy gabinet. Wycieraczka pozostawiona przed drzwiami pozostaje dzięki niemu sucha podczas deszczu, podobnie jak cały podest czy prowadzące do niego schody, na których gromadzi się mniej zanieczyszczeń.

 

Materiały wykonania daszków nad drzwi

Daszki nad drzwi wykonuje się z różnych materiałów, które można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza to tradycyjne pełne zadaszenia wykonywane z materiałów takich jak na przykład drewno, często dodatkowo zdobione. Tego typu zadaszenie może być również betonowe, stalowe, aluminiowe, albo nawet poryte blachodachówką. W formie pełnego zadaszenia wejścia do budynku można użyć także odpowiedniej markizy, która jednak w przeciwieństwie do stałych zadaszeń nie jest w pełni odporna na przykład na opady śniegu czy gradu.

Nowoczesny daszek nad drzwiami wejściowymi, fot. Ogrodosfera.pl

 

W ostatnich latach dużą popularność zyskały transparentne daszki nad drzwi, które przepuszczają naturalne światło słoneczne i w ten sposób zapewniają lepsze oświetlenie wejścia. W ich przypadku przezroczyste panele osadzane są na stabilnej konstrukcji przytwierdzanej do budynku. Na przykład daszki nad drzwi w ogrodosfera.pl wykonuje się z odpornego na wilgoć aluminium lub nieco cięższej stali zabezpieczanej przed korozją.

 

Nowoczesny daszek nad bocznym wejściem do domu, fot. Ogrodosfera.pl

 

Przepuszczające światło panele na daszkach mogą być tworzone ze szkła, poliwęglanu, lub tworzyw sztucznych. Szkło to tradycyjny wybór i choć może ono zagwarantować piękny efekt, jest ciężkie i wymaga solidnej, w tym zwykle droższej konstrukcji do jego utrzymania. Docenianą alternatywą są panele poliwęglanowe. Jest to materiał wizualnie trudny do odróżnienia od szkła, jednak znacznie od niego lżejszy, a jednocześnie trwalszy, niepodatny na przykład na potłuczenia.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments