Jak Przasnysz i jego instytucje zdobywają pieniądze? Starostwo zamierza iść tym śladem

Prześledziliśmy skuteczność Urzędu Miasta w Przasnyszu, placówek kultury, sportu, szkół i przedszkoli w zdobywaniu w środków zewnętrznych. W wyniku starań do kasy miasta w 2020 r. wpłynęła suma przekraczająca 2 miliony złotych, co umożliwiło realizację dziesiątek zadań. W ślad za działaniami przasnyskiego magistratu podążył powiat przasnyski, który utworzył własny zespół, zajmujący się pozyskiwaniem pieniędzy z zewnątrz.

 

Od 2019 r. w urzędzie miasta w Przasnyszu funkcjonuje Wydział Inwestycji, Rozwoju i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, który na bieżąco analizuje możliwości pozyskania pieniędzy z różnych źródeł. Nasze miasto chciało w ten sposób skorzystać z doświadczeń Ciechanowa, któremu podobne rozwiązanie zapewniło skokowy rozwój oraz olbrzymie środki ze źródeł krajowych i europejskich.

 

Przasnyski Wydział Inwestycji zbiera informacje o ogłoszonych programach oraz konkursach i przekazuje je drogą mailową do właściwych wydziałów merytorycznych urzędu, jednostek organizacyjnych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów. W 2020 r. w wyniku pracy wydziału powstała lista ok. 150 możliwych dofinansowań z ponad 65 źródeł. Łącznie złożono 63 wnioski, z czego 32 otrzymały pozytywną decyzję o dofinansowaniu.

 

Ponad 2 miliony więcej w kasie miasta

Dzięki temu w 2020 roku udało się pozyskać pozabudżetowe środki w kwocie 2.126.242,01 zł, co zmniejszyło obciążenie kasy miasta i umożliwiło realizację wielu zadań. Największym dotychczasowym sukcesem magistratu w tej dziedzinie było pozyskanie 4 milionów zł z Sejmiku Województwa Mazowieckiego na przebudowę Miejskiego Domu Kultury, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Dzięki informacjom zawartym w przyjętym przez radnych w czerwcu br. “Raporcie o stanie miasta”, możemy prześledzić skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych jaką osiągnęły poszczególne wydziały i jednostki podlegające samorządowi Przasnysza (placówki kultury, sportu, przedszkola i szkoły).

 

Kto najskuteczniejszy?

Wśród wydziałów urzędu miasta prym wiedzie Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który wykorzystał 100% dostępnych funduszy. Podobną skuteczność miało jednoosobowe stanowisko d/s Obrony Cywilnej. Jeśli chodzi o jednostki organizacyjne miasta znakomicie w dziedzinie pozyskiwania pieniędzy radziły sobie: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, które uzyskały 100% skuteczności. Nie powiodło się za to Szkole Podstawowej nr 1, której pojedynczy wniosek przepadł. Największym przegranym okazał się MDK, który złożył aż 10 wniosków i żaden z nich nie poskutkował przyznaniem funduszy.

Szczegółową listę zadań, które udało się (lub uda się zrealizować) za pozyskane w 2020 r. pieniądze, znajdziemy we wspomnianym wyżej raporcie.

 

Starostwo właśnie utworzyło własny zespół pozyskiwania funduszy

Pozytywne doświadczenia i korzyści, płynące z istnienia Wydziału Inwestycji w urzędzie miasta, dostrzegło starostwo powiatowe w Przasnyszu, które w czerwcu br. powołało własny zespół ds. pozyskiwania środków krajowych i unijnych.

Jak udało nam się dowiedzieć, w jego skład wchodzi czworo pracowników Wydziału Rozwoju, Promocji, Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu.

– Działalność zespołu opiera się na kompetencjach pracowników, posiadających doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych oraz wiedzę w zakresie merytorycznym planowanych projektów. Ponadto zespół jest w sposób doraźny wspierany przez specjalistę w dziedzinie pozyskiwania środków zewnętrznych. Efekty pracy zespołu będą widoczne po uruchomieniu naborów wniosków, m.in. z nowej perspektywy unijnej 2021-2027 – przekazał naszej redakcji starosta Krzysztof Bieńkowski.

 

M. Jabłońska

 

guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
17 dni temu

4 miliony na MDK to chyba forma kredytu ?

Adriano
Adriano
17 dni temu

Szkoda, że urząd miasta sobie tak dobrze nie radzi i zupełnie nie widać żadnych inwestycji które przyczyniły by się do rozwoju miasta.

Andrew
Andrew
17 dni temu
odpowiada  Adriano

Z tekstu wynika ze bardzo dobrze sobie radzi

and&end
and&end
17 dni temu
odpowiada  Andrew

“W wyniku starań do kasy miasta w 2020 r. wpłynęła suma przekraczająca 2 miliony złotych” W czym sobie radzi ? 2 mln to ma być dużo ? Gdzie są inwestycje ? MDK złożonych 10 wniosków, żaden nie został przyjęty. A gdzie jest pumptrack-skatepark ? A gdzie chociażby teren starego basenu – też miał być rewitalizowany, żadnego pomysłu nic. 2 mln to w Ciechanowie na jedną inwestycję dostają.

snb
snb
17 dni temu
odpowiada  Andrew

Nawet Starostwo ściąga pomysły 🙂 , a środków z funduszy norweskich wielkie 0 -ZERO. No Panie Starosto jak tak można 🙂 Oczywiście to był sarkazm,. O losie.

Ait
Ait
17 dni temu
odpowiada  snb

Ale to chyba burmistrz był na wycieczce w sprawie pozyskania środków norweskich. Choć kaczkomaty i sracze dla psów buduje.

bcy
bcy
16 dni temu
odpowiada  Andrew

Niech pan zgadnie dlaczego? Czyja żona pracuje w tym wydziale?Populiści

Maria
Maria
16 dni temu
odpowiada  bcy

Czyją?

Kasia
Kasia
16 dni temu
odpowiada  bcy

Tu masz skład zespołu eksperckiego miasta Przasnysz:

W skład zespołu weszli:
1) Agnieszka Mikołajewska – Przewodniczący,
2) Jarosław Szmulski – Zastępca Przewodniczącego,
3) Hubert Kwiatkowski – członek,
4) Cezary Świderski – Sekretarz,
5) Iwona Domańska – członek,
6) Łukasz Machałowski – członek,
7) Barbara Chodkowska – członek.

bcy
bcy
16 dni temu
odpowiada  Kasia

No i Kasia dobrze poinformowana 🙂

Kasia
Kasia
16 dni temu
odpowiada  bcy

Na infoprzasnysz to jest. Można przeczytać. Poza tym ten zespół to pic na wodę. Spotkali się kilka razy. A skąd to wiem? Od pana z tego zespołu. Pozdrawiam

Jan
Jan
17 dni temu

Nie wiem, czy śmiać się czy płakać. W urzędzie powstał wydział “ekspertski” który zamiast pisać wnioski i pozyskiwać środki zleca to wydziałom i jednostkom, A czy nie powinno być tak, że jednostki np szkoły powinny zająć się edukacją, a eksperci swoją działką czyli pisaniem wniosków także i dla nich.

bcy
bcy
16 dni temu
odpowiada  Jan

Jak dyrektorzy szkół sobie pozwolą , tak mają.