Jak pić koniak? Poznaj ten niezwykle luksusowy trunek

Koniak to szlachetny trunek pochodzący z Francji, cieszący się coraz większą popularnością na rynku. Pochodzi z miejscowości o nazwie Cognac; sprzedaje się go głównie lokalnie, ale spora część produkcji jest także eksportowana za granicę. Nie dorównuje jeszcze popularności whisky czy winom, ale to warta uwagi opcja. Czym się charakteryzuje ten alkohol i jak go pić?

 

Jak powstaje koniak?

Nie da się ukryć, że koniak jest propozycją dla tych bardziej cierpliwych osób, ponieważ bogatszego smaku nabywa on wraz z wiekiem. Młodsze opcje wykazują się mniejszą złożonością smaku i aromatu. Sprawia to, że mogą one okazać się niezbyt interesującą propozycją dla doświadczonych koneserów, ale wciąż zdadzą egzamin jako wersja dla początkujących.Wino, z którego powstaje cognac wytwarzane jest na bazie francuskich białych winogron, zbieranych jesienią, na przełomie września oraz października. Destylacja odbywa się w alembikach szarentejskich. W ten sposób otrzymany alkohol przelewa się następnie do beczek z dębu, gdzie trunek przechodzi okres dojrzewania; na końcu najczęściej rozcieńcza się go do mocy 40% ABV. Dobry koniak charakteryzuje się wysoką jakością składników i starannie przemyślanymi procesami produkcji.

Koniak cieszy się coraz większą popularnością

 

Jak wybrać koniak?

Czym się kierować podczas poszukiwań idealnej butelki koniaku? Świetnym pomysłem na początek będzie na przykład zwracanie uwagi na oznaczenia znajdujące się na etykiecie butelki, informujące nas o tym, jak długi czas trunek przeleżał w beczce. Podstawowe typy oznaczeń, które dobrze jest znać to: V.S. – najmłodszy rodzaj starzony minimum przez dwa lata, S.O.P., który spędził w beczce co najmniej cztery lata, oraz X.O. – koniak dojrzewający przez minimum dziesięć lat.

Wybierając odpowiedni dla nas trunek koniecznie trzeba mieć na uwadze fakt, że młodsze propozycje będą oferować mniej jeśli mówimy o doznaniach smakowych, co może wydawać się zniechęcające. Jeśli jednak nie jesteśmy doświadczonymi graczami, a to początek naszej przygody z koniakami, będą to ciekawe, budżetowe alternatywy, które warto poznać.

 

Dobry koniak – czyli jaki?

Na co zwracać uwagę wybierając koniak na prezent? Oczywiście, będą tutaj ważne przede wszystkim preferencje i gusta obdarowywanej przez nas osoby. Jeśli jednak mówimy o naszym partnerze biznesowym, którego nie znamy prywatnie, warto stawiać na znane propozycje. Jeśli dany alkohol cieszy się dużą popularnością, automatycznie uważa się go za dobrej jakości, wysokiej klasy napój, co w tym wypadku będzie strzałem w dziesiątkę. Jeżeli z kolei ma być to podarunek dla doświadczonego konesera trunków, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór wersji niszowej, którą największe szanse docenić ma właśnie profesjonalista. Jeżeli mało znany trunek damy w prezencie amatorowi, może on pomyśleć, że jest to budżetowa, nieprzemyślana opcja. Szeroki wybór koniaków o różnych profilach smakowych znajdziesz w ofercie Miler Spirits na Krest.pl.

Cognac można pić na czysto, ale i w drinkach

 

Jak pić koniak?

Oczywiście to jak będziemy pić koniak zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Koniak można pić na czysto – zwłaszcza te starsze, bardziej złożone w smaku propozycje. Można serwować go także z kilkoma kostkami lodu. Podawaj go w niewielkich rozmiarów kieliszkach tulipanowych z lekko wydłużoną nóżką; dodatkową zaletą będzie przykrywka, która dodatkowo polepszy nasze wrażenia degustacyjne.

Koniak świetnie sprawdzi się także w drinkach. Najprostsze mieszanki można skomponować z cognacu i coli lub też z cognacu i mrożonej herbaty. Jest szansa, że niektórzy upodobają sobie ten trunek zmieszany z napojem imbirowym lub z tonikiem. Jak widać, można eksplorować go na wiele sposobów!

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.