Jak oceniamy jakość życia w Przasnyszu? Średnia ocena to trója z minusem.

Mieszkańcy Przasnysza wzięli udział w ankiecie internetowej dotyczącej poszczególnych aspektów życia naszym mieście. Wyniki pozwoliły ustalić, że do hurraoptymizmu daleko. Fatalnie oceniliśmy dostępność pracy, mieszkań i transportu zbiorowego. Dość wysokie noty otrzymały za to bezpieczeństwo i poziom kształcenia w szkołach podstawowych.

 

Na potrzeby starań o fundusze norweskie oceniliśmy jakość życia w mieście. Ocenialiśmy w skali od 1 do 5, gdzie jedynka to ocena najgorsza, a piątka – najlepsza. Ocena zero to brak zdania.

W badaniu wzięło udział 612 mieszkanek i mieszkańców Przasnysza, co daje 3,61% populacji. Nie wszyscy uczestnicy ocenili wszystkie elementy badania. Brak odpowiedzi traktowany był tak samo jak brak zdania.

Zdecydowana większość ankietowanych możliwość zdobycia zatrudnienia w naszym mieście oceniło na jedynkę w pięciostopniowej skali. Najgorszą notę lokalnemu rynkowi pracy wystawiło ponad 42% ankietowanych (255 osób). Ocenę mierną wskazało 31% (188 osób), zaś dobrą lub bardzo dobrą nieco pond 2% (odpowiednio 15 i 14 osób).

Nieco lepiej, ale nadal słabo ocenialiśmy warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w handlu, usługach i produkcji. Dominująca liczba ankietowanych – 203 osoby (33,4%) wskazały na ocenę mierną, a dostateczną wystawiło 21,1%, czyli 128 mieszkańców.

Z fatalną oceną spotkała się również dostępność i cena mieszkań. 36,4% ankietowanych (220 osób) uważa, że jest z tym bardzo źle, wystawiając najgorszą z możliwych ocen. Notę 2 lub 3 wskazało nieco ponad 20% respondentów. Najwyższą (bardzo dobrą) ocenę wystawiło  zaledwie 11 osób, czyli niespełna 2%.

Tym, czym bez wątpienia możemy się szczycić, jest poziom poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Największa liczba wskazań przypadła na ocenę dobrą – 31,8% (192 głosujących). W pełni bezpiecznie czuje się ponad 9% respondentów, czyli 56 osób. Dostatecznie poziom bezpieczeństwa ocenia 28,7% głosujących. Ocenę najniższą wskazało zaledwie 11,4% (69 głosów).

Dobrze oceniamy również dostępność i funkcjonowanie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Czwórkę wystawiło 32,2%, czyli 194 osoby. Notę dostateczną wskazało 148 głosujących (24,5%).

Z dość przychylną oceną spotkała się także czystość, estetyka i porządek w mieście. Dominuje ocena dostateczna (32% i 193 głosy) oraz dobra (28% i 169 głosów).

Na obie nogi kuleje transport publiczny na terenie Przasnysza. Zdecydowana większość głosów przypadła na najgorszą ocenę, czyli jedynkę (44,4% i 268 wskazań). Trudno się temu dziwić, bo nie sposób pozytywnie oceniać coś, co praktycznie nie istnieje.

 

Jak globalnie oceniamy różne aspekty życia wa Przasnyszu?

Nie można powiedzieć, że patrzymy na świat przez różowe okulary, ponieważ ze średniej ocen wynika trója z minusem. Średnia we wszystkich punktach wyniosła 2,74. Najbardziej krytyczne obszary to: kwestie dotyczące zatrudnienia (średnia 1,83), transportu publicznego na terenie miasta (1,78) i mieszkalnictwa (2,04). Słabą ocenę przasnyszanie wystawili także ofercie kulturalnej (2,24).

Dostatecznie ocenione zostały placówki handlowe (średnia ocen 3,03). Dość dobrze oceniamy poziom kształcenia w szkołach podstawowych (3,40) i nieźle jakość szkół średnich (3,25). Najwyższe noty otrzymała dostępność i jakość działania żłobków i przedszkoli (3,54) oraz dostępność i funkcjonowanie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej (3,54).

Szczegółowe wyniki ankiet w czytelnej i przystępnej formie poznaliśmy dzięki uprzejmości pracowników Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta Przasnysz.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
booster
booster
3 lat temu

sławek zatruwa zycie na kazdym kroku jak tu zyc ja sie pytam no jak ???

yelita
yelita
3 lat temu
Reply to  booster

Trzeba mu darować.Jak nie idzie to nie idzie.Ostatnio po wyborach ma straszny ból d..y.

p-sz
p-sz
3 lat temu

Nowe Hasło o Przasnyszu—„Miasto 3 minus”

ktoś
ktoś
3 lat temu

Niby się żyje w tym mieście ale co to za życie.Rozrywka-wyjazd,większe zakupy-wyjazd,studia-wyjazd itp.