Jacek Gadomski ukończył 88-kilometrowy Comrades Marathon – to najstarszy bieg ultra na świecie, odbywa się w RPA

Comrades Marathon to bieg ultra na dystansie prawie 88 km, rozgrywany w RPA. W tym biegu wystartował zawodnik KS Przaśnik Przasnysz Jacek Gadomski.

 

Comrades Marathon to cykliczny bieg rozgrywany na trasie między Durbanem i Pietermaritzburgiem w RPA. Bieg odbywa się zawsze między tymi dwoma miastami, na prawie dziewięćdziesięciokilometrowej trasie, jednak, co edycję zmienia się strona, w którą startują zawodnicy i zawodniczki. Oznacza to, że bieg jest albo rozgrywany z górki, albo pod górę.

W tegorocznym biegu wzięło udział 22 tysiące zawodników z całego świata i tylko 10 z Polski. Wśród nich był Jacek Gadomski z Klubu Sportowego Przaśnik Przasnysz. Dystans pokonał w czasie 11:21:55.

Sam bieg jest niezwykłym wydarzeniem z kilku względów. Trasa jest wybitnie wymagająca, ale widoki wokół rekompensują biegaczom wysiłek. Biegowi towarzyszy też niezwykła atmosfera, wydarzeniem bowiem żyje cały kraj. Zawodnicy z całego świata (przybywają m.in. z Wielkiej Brytanii, Indii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Japonii i wielu innych krajów) chcą w Comrades Marathon przekonać się o swojej sile i wytrzymałości psychicznej.

Co najciekawsze, bieg jest najstarszym ultramaratonem na świecie. Pierwszy raz zorganizowany został w 1921 roku z inicjatywy weterana I wojny światowej, z pochodzenia Brytyjczyka, Vica Claphama. Był on członkiem piechoty, z którą musiał przemierzyć prawie 2 700 kilometrów na terenach południowej Afryki. Podczas długich i wyczerpujących marszów po ekstremalnym terenie, śmierć i ból stały się normalnością. Wielu z kolegów Vica poległo i właśnie z tego tytułu Clapham odczuł wewnętrzną potrzebę upamiętnienia towarzyszy. Mając w pamięci uporczywe gorąco oraz palące promienie słoneczne, wpadł na pomysł, by zorganizować bieg ultra długi na ich cześć.  Jego starania zakończyły się pomyślnie, a na starcie pierwszego ”Comradesu”, stanęło 34 zawodników. Od tamtej pory bieg odbywa się niemal każdego roku. Do tej pory miał dwie przerwy: podczas II wojny światowej i w czasie pandemii Covid-19.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ducane
Ducane
1 miesiąc temu

Szacun