Istotne zmiany w „Polskim Ładzie”. Rząd stara się łatać nowy system

Podczas konferencji prasowej premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbyła się w piątek, 21 stycznia poinformowano o zmianach w rządowym programie „Polski Ład”.

 

– Zażądałem od Ministerstwa Finansów wprowadzenia szybko różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pierwszą z wprowadzonych korekt ma być ulga dla klasy średniej, emerytów, rencistów i zleconiobiorców.

– Rozciągamy ulgę dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów. Emeryci uzyskujący świadczenia do 12,8 tys. zł nic nie stracą. Podobnie będzie ze zleceniobiorcami, ale także na przykład z nauczycielami akademickimi, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu, do pensji 12,8 tys. złotych, nie będzie straty. Każdy, kto tyle zarabia zyska lub nie straci – stwierdził Morawiecki.

 

Zwrot całej ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci i  nowe rozwiązania dla organizacji

Zmiana w zasadach rozliczania ulgi ma także dotyczyć rodziców, którzy samotnie wychowują swoje dzieci. Mają oni otrzymać cały zwrot ulgi, czyli kwotę 1500 złotych bez względu na to, ile podatku zapłacili.

Planowane są również nowe rozwiązania dla organizacji pożytku publicznego, które korzystają z wpływów 1 proc. podatku przekazywanym im przez podatników w czasie rocznego rozliczenia.

– Zasada będzie prosta. Jeśli ich wpływy z 1 procentu będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni – mówił premier.

Organizacje te w 2022 roku otrzymają środki finansowe z 1 procentu na starych zasadach rozliczenia podatku za 2021 rok.

Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne otrzymają dodatkowe wsparcie z PFRON-u.

 

Rekompensata

W czasie konferencji premier RP poinformował, że planowana jest rekompensata dla osób, które w związku z programem „Polski Ład” zauważą, że zarabiając do 12 800 złotych brutto miesięcznie, zarobią mniej niż w 2021 roku,

– Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył się status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot – podsumował Mateusz Morawiecki.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments