IPN zidentyfikował szczątki kolejnych 30 ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru. Wśród nich mieszkaniec Leszna

W piątek, 22.07.2022 w Belwederze, odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań niemieckiego i komunistycznego terroru. Ogłoszono nazwiska 30 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej.

 

W uroczystości wzięli udział: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, zastępca prezesa  dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dr hab. Karol Polejowski, dr Mateusz Szpytma, gośćmi honorowymi byli przedstawiciele rodzin pomordowanych.

Jedną z ofiar zidentyfikowanych w wyniku działań IPN jest Józef Jankowski, urodzony w Lesznie w powiecie przasnyskim. Jako nastolatek wyruszył do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. W maju 1918 wstąpił do Błękitnej Armii gen. Hallera, został wcielony do 1 pułku artylerii polowej. W kwietniu 1919, Józef Jankowski wraz z Błękitną Armią wraca do Polski, jego pułk zostaje zakwaterowany w Chełmie i od pierwszych dni przystępują do walki w obronie granic Polski. Toczą zacięte boje w okolicach Lwowa, Łucka, Równego, Berdyczowa. Od maja 1920 r. toczą zacięte boje z Armią Budionnego.

 

Po zakończeniu działań wojennych, wraca do Leszna zakłada rodzinę i pracuje w gospodarstwie rolnym. W czasie okupacji niemieckiej od 1942 służy w Armii Krajowej, pod ps. ,,Płaza”. Po zakończeniu działań wojennych pozostaje w konspiracji współpracuje z oddziałam NZW  sierż. Edwarda Dobrzyńskiego ps. ,,Orzyc”, ,, Żubr”. Dnia 25.07.1948 zostaje aresztowany i po ciężkim śledztwie, skazany 17.08.1948 przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. Osadzony w więzieniu Warszawa-Praga słynne Toledo. Następnie przeniesiony do więzienia w Rawiczu a od 10.02.1950r. przeniesiony do Raciborza. W czasie pobytu w Raciborzu pracuje w kamieniołomach w Strzelcach Opolskich. Zmarł 2.12.1952 r. szczątki zostały odnalezione w listopadzie 2020 r.  czasie prac ekshumacyjnych  prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Notę identyfikacyjną w imieniu rodziny odebrał Dariusz Jankowski, wnuk ofiary.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mwhj
mwhj
15 dni temu

Teraz już w spokoju zaśnie. Niech mu się Wielka Polska przyśni.

Erodisco
Erodisco
15 dni temu

Kwiecie naszych ziem i okolic spoczywaj już teraz w chwale i pokoju