Inwestycje Mazowsza w subregionie ostrołęckim w 2021 r. Trzy ważne projekty w powiecie przasnyskim.

Inwestycje w szpitalach, instytucjach kultury, remonty dróg – tak przedstawia się plan na 2021 r. dla subregionu ostrołęckiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje zainwestować pokaźne środki również w powiecie przasnyskim.

 

Największa pula środków w 2021 r. przeznaczona zostanie na inwestycje w służbie zdrowia. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, pandemia wymogła dostosowanie budżetu do nowych realiów.

– Chcemy jak najlepiej przygotować nasze placówki, przynajmniej w aspekcie infrastrukturalnym, do nowych wyzwań związanych z COVID-19. Warto podkreślić, że prawie jedną czwartą budżetu na ten cel stanowić będą środki unijne, które przeznaczymy na zakup aparatury medycznej, środków ochrony osobistej, ale także niezbędne prace remontowe – dodaje marszałek.

Zdaniem członka zarządu województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc rok 2021 będzie czasem inwestycji w placówkach medycznych.

– W subregionie ostrołęckim środki otrzymają szpital w Ostrołęce oraz ostrołęcki Meditrans. Na wsparcie placówek ochrony zdrowia przeznaczymy także kolejne fundusze z Unii Europejskiej. Jeszcze w końcówce zeszłego roku przekazaliśmy do mazowieckich stacji pogotowia 10 nowoczesnych ambulansów, wkrótce nasi partnerzy otrzymają także aparaty RTG – wylicza Elżbieta Lanc i dodaje: – Udało nam się także wygospodarować fundusze za rozbudowę i remonty dróg czy wsparcie instytucji kultury. Dzięki temu przebudowana zostanie droga wojewódzka nr 627 relacji Ostrów Mazowiecka–Orło.

W 2021 r. planowane dochody wyniosą ponad 3,6 mld zł, z czego 2,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Wydatki mają być na poziomie ponad 3,8 mld zł. Ponad 30 proc. tej kwoty stanowią środki na inwestycje.

 

Największe planowane na 2021 r. inwestycje w subregionie ostrołęckim

Zdrowie

Samorząd województwa kontynuował będzie realizację projektu unijnego, w ramach którego pozyskał kolejne 90 mln zł. Jednym z jego partnerów jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce. Również ostrołęcki Meditrans zyskał w ramach projektu specjalistyczne wyposażenie. W placówce trwają także roboty remontowo-budowlane. Dodatkowo, dzięki aktywnemu udziałowi mieszkańców subregionu w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, przy ostrołęckim szpitalu powstanie tężnia solankowa z miejscem do wypoczynku, a do ostrołęckiego Meditransu trafią ambulanse ratunkowe.

 

Planowane inwestycje:

 • utworzenie Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz doposażenie bloku operacyjnego, Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce;
 • poprawa dostępu do usług publicznych służących wczesnemu wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce;
 • wspólna inicjatywa Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce i Lwowskiego Obwodowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego „OHMATDYT”, zwiększenie dostępności do usług opieki zdrowotnej w zakresie współczesnej chirurgii.

 

Drogi

Jak co roku jedną z największych pozycji w budżecie stanowią środki na rozbudowę i modernizację dróg. Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, to bardzo dobra informacja dla mieszkańców.

– Aż 70 proc. środków dla subregionu ostrołęckiego przeznaczonych zostanie na rozbudowę i modernizację dróg, które są tu naprawdę konieczne – dodaje radny.

 

Wśród zaplanowanych na 2021 r. inwestycji znalazły się:

 • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 627 relacji Ostrów Mazowiecka – Orło na odcinku od km 43+770 do km 52+353;
 • remont drogi wojewódzkiej nr 627 Ostrołęka – Ostrów Mazowiecka od km 24+300 do km 28+640 (od m. Malinowo do m. Jelonki);
 • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 614 Chorzele – Krukowo – Myszyniec prowadzącej do terenów inwestycyjnych Przasnyskiej Strefy Gospodarczej podstrefa Chorzele;
 • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 544 Przasnysz – Ostrołęka na odcinku od km 131+500 do km 132+660 na terenie gminy Krasnosielc – ETAP II  od km 131+500 do km 132+470;
 • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 544 gr. woj.–Mława – Przasnysz – Ostrołęka prowadzącej do terenów inwestycyjnych Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie.

 

 

Kultura

Wsparcie samorządu Mazowsza zostanie przeznaczone m.in. na budowę sceny plenerowej czy budowę systemu detekcji pożaru w Zagrodzie Kurpiowskiej w Ostrołęce. W 2021 r. nie zabraknie również środków na renowację mazowieckich zabytków, w tym także sakralnych.

 

Edukacja

Największa pozycja w subregionie ostrołęckim to przebudowa budynku szkoły i przystosowanie go do potrzeb osób z niepełnosprawnością w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Dzięki głosom mieszkańców regionu, w ramach BOM zrealizowany zostanie projekt „Stworzenie przestrzeni edukacyjno – rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie”.

 

Programy wsparcia

W 2021 r. nie zabraknie środków na realizację programów wsparcia skierowanych do mazowieckich gmin, powiatów, a także jednostek OSP. Władze Mazowsza przeznaczą na ten cel ponad 131 mln zł. To między innymi wsparcie na doposażenie ośrodków medycznych, rozbudowę infrastruktury sportowej, działania w ochronę powietrza, aktywizację sołectw i działkowców czy doposażenie mazowieckich OSP.

 • Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego – 56,4 mln zł;
 • Mazowiecki Instrument wsparcia celu poprawy wyposażenia zakładów opieki zdrowotnej na terenie województwa mazowieckiego – 20 mln zł;
 • Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE – 12 mln zł;
 • Pomoc finansowa dla gmin w ramach zadania OSP-2021 – 11 mln zł;
 • Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej – 10 mln zł;
 • Mazowiecki Instrument Wsparcia na zakup sprzętu komputerowego i usług dostępu do internetu dla uczniów z terenu województwa mazowieckiego w celu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu – 10 mln zł;
 • Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza, Rewitalizacji Parków, Zadrzewienia Terenów oraz Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej – 6 mln zł;
 • Pomoc finansowa dla gmin w ramach zadania MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP – 4 mln zł;
 • Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze – 1 mln zł;
 • Tworzenie działów pedagogicznych w powiatach: białobrzeskim, otwockim, przysuskim, sierpeckim, wołomińskim –  703 tys. zł.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vic
Vic
3 lat temu

Skonczcie z tym subregionem ostrołęckim. Ostrołęka zawsze Przasnysz okradala i budowala sie jego kosztem. Teraz jest nie inaczej. A przasnyscy władcy zawsze wpatrzeni w Ostrołękę jak wół w malowane wrota.