Internetowi oszuści znów zaatakowali. Kolejne osoby straciły pieniądze

Prawie każdego dnia policjanci odnotowują przypadki usiłowania oszustwa. Przestępcy korzystają nie tylko z ogłoszeń na portalach sprzedażowych, ale także włamują się na profile w mediach społecznościowych. W minionych dniach przekonały się o tym trzy osoby.

 

W środę, 21 lutego 55-latek odebrał telefon od  osoby, która podawała się za pracownika banku.

– Usłyszał, że jego konto  jest zagrożone i musi jak najszybciej wypłacić pieniądze. Mężczyzna zamiast słuchać historii oszusta, poszedł do oddziału swojego banku. To uchroniło go przed utratą pieniędzy – informuje asp. szt. Anna Pawłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Kilka dni temu ktoś włamał się na profil społecznościowy 60-letniej kobiety i wysłał do jej znajomych wiadomość z prośbą o pożyczkę szybkim przelewem elektronicznym. 39-letnia mieszkanka powiatu mławskiego wygenerowała kod płatności elektronicznych i tym samym straciła 800 zł.

To jednak nie wszystko. 21 lutego na policję zgłosił się 47-latek, który na portalu sprzedażowym zamówił zbiornik na gaz, warty ponad 5 000 zł.

– Przelał pieniądze sprzedającemu. Zakupionego towaru nigdy nie dostał, a kontakt ze sprzedawcą nagle się urwał – dodaje rzeczniczka.

Jak nie dać się oszustom? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

  • Jeśli w rozmowie telefonicznej usłyszysz, ze Twoje pieniądze na koncie są zagrożone, bo doszło do hakerskiego włamania lub w oddziale banku działają przestępcy – możesz być pewien, że dzwoni do ciebie oszust. Powiadom swój bank o próbie oszustwa. Uwaga oszust może dzwonić z numeru biura obsługi klienta banku. Hakerzy wykorzystują w tym celu tzw. phishing.
  • Nigdy nie otwieraj nieznanych linków do wpłat lub pobrania wpłaty, przesyłanych mailem lub smsem.
  • Nigdy nie udostępniaj kodów szybkich płatności elektronicznej nieznanej osobie lub znajomemu, który prosi o pożyczkę, wysyłając wiadomość przez komunikator.
  • Zabezpiecz swój profil na portalu społecznościowym dwuetapowym uwierzytelnianiem.
  • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych i danych konta bankowego. Nie informuj osoby dzwoniącej o środkach, zgromadzonych na koncie.
  • Nigdy nie instaluj na swoim telefonie lub komputerze nienanego oprogramowania, oferowanego przez „konsultanta” .

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazio
Kazio
2 miesięcy temu

Dziwne na tyle ostrzeżeń tyłu głupców daje się nabrać, wcale mi ich nie szkoda

Zocha
Zocha
2 miesięcy temu

Na tyle ostrzeżeń ludzie jeszcze dają się nabierać