Intensywne szkolenia Terytorialsów Mazowieckiej Piątki

Dynamiczne strzelanie, marsz kondycyjny, ćwiczenie z 2. Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą – tak rozpoczął się maj dla Terytorialsów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz dwudniowych szkoleń rotacyjnych, pododdziały 5MBOT przystąpiły do szkoleń zintegrowanych, które podsumowały dotychczas nabyte umiejętności żołnierzy.

 

Wraz z początkiem maja nadszedł czas na intensywne szkolenia – zarówno weekendowe, tzw. rotacyjne oraz zintegrowane – które należą do tych wyczekiwanych przez żołnierzy. To właśnie podczas szkolenia zintegrowanego terytorialsi mają możliwość sprawdzić się w trakcie 14-dniowego zgrupowania m.in. z umiejętności indywidualnych, specjalistycznych i zespołowych.

Od 8 do 21 maja szkolenie zintegrowane realizowały samodzielne plutony 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie:  pluton dowodzenia i zabezpieczenia oraz logistyczny. Niedługo po nich (15 maja br.) szkolenie zintegrowane rozpoczęli żołnierze kompanii dowodzenia 5MBOT. Obydwa pododdziały zaangażowane były w ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. Rój-23.

 

Podczas kolejnych dni szkolenia „poligonowego”, żołnierze kompanii dowodzenia doskonalili umiejętności dynamicznego strzelania, uwzględniającego różne postawy oraz odległości do celów, a także ćwiczyli działania w terenie zurbanizowanym. Następnie na terytorialsów czekał 8 kilometrowy marsz kondycyjny z zasobnikiem piechoty górskiej, w pełnym oporządzeniu do m. Targonie. Po dotarciu do celu żołnierze realizowali nocne bytowanie. Tam założyli bazę, posterunki obserwacyjne i podzieleni na sekcje prowadzili działania taktyczne w terenie przygodnym.

Z kolei żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec odbyli weekendowe szkolenie pod okiem instruktorów z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej na lotnisku w Janowie. Terytorialsi poznali procedury kooperowania ze statkami powietrznymi oraz zasady naprowadzania śmigłowca „SOKÓŁ”. Dowiedzieli się również w jakich sytuacjach zachodzi konieczność lądowania statku powietrznego w terenie przygodnym i jak takie miejsce odpowiednio przygotować oraz zabezpieczyć.

 

Mazowiecka Piątka nie zwalnia szkoleniowego tempa – w trakcie tzw. poligonu są już kolejne pododdziały Brygady. Już niebawem oprócz weekendowych szkoleń rotacyjnych i zintegrowanych, rozpocznie się szkolenie podstawowe i wyrównawcze realizowane w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments