Inscenizacja ataku Powstańców na Carski Odwach.

19 stycznia w Płocku, odbyła się inscenizacja ataku Powstańców na Carski Odwach.

Przy kilkunastu stopniowym mrozie i padającym śniegu rekonstruktorzy przedstawili publiczności obraz walk Powstańców z Rosjanami. Inscenizacja nawiązywała do wydarzeń jakie miały tu miejsce 150 lat temu.

W dniu wybuchu Powstania Styczniowego z 22 na 23 stycznia 1863 roku, powstańcy próbowali zdobyć Odwach, który był rosyjską wartownią. Atak nie powiódł się i powstańcy zostali rozbici przez liczny i dobrze uzbrojony garnizon rosyjski.

Członkowie naszej GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wcielili się w Powstańców Styczniowych i razem z kolegami z GRH Kampinos i GRH z Mochowa przypuścili szturm na garnizon rosyjski wystawiony przez GRH z Radomia. Po krótkiej strzelaninie Powstańcy zmuszeni byli do zebrania rannych i wycofania się. Po inscenizacji odbyła się prezentacja grup, przy czym uczestnicy pokazu nagrodzeni zostali brawami widowni.

Po zjedzeniu gorącej grochóweczki zapakowaliśmy majdan do autobusu i w potężną śnieżycę dotarliśmy bezpiecznie do domu.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na patriotyczne uroczystości do Płocka, kolegom i koleżankom rekonstruktorom za ciepłą pomimo mrozu atmosferę. Publiczności Płockiej dziękujemy za gorące brawa.

Uczestnicy:

– Koło Historyczne TPZP, GRH 14PSS z Przasnysza,

– GRH Kampinos,

– GRH Łączności z Warszawy (Sławek i Adam),

– GRH z Mochowa

– GRH z Radomia

– uczniowie I LO im. 4. Pułku Strzelców Konnych


Mariusz Maciaszczyk

Fot. Piotr KaszubowskiSprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.