Inflacja w marcu wyniosła 10,9 proc. To najwyższy wynik od 22 lat

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w marcu inflacja w Polsce wyniosła 10,9 proc. Jest to najwyższy wynik, jaki został odnotowany od 22 lat, czyli po raz pierwszy w tym stuleciu.

 

Ze wstępnych szacunków GUS-u wynika, że wskaźnik cen konsumpcyjnych, który jest główną miarą inflacji w kraju, wzrósł w marcu o 10,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,5 proc. w lutym i 9,4 proc. w styczniu.

Skompensować ogromny wzrost cen surowców po ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę nie pomogła obowiązująca od lutego rządowa Tarcza Antyinflacyjna, w ramach której został czasowo obniżony VAT na żywność i paliwa.

GUS podał, że paliwa do prywatnych środków transportu podrożały w marcu o 33,5 proc. Ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych wzrosły o 9,2 proc., a dodatkowo ceny nośników energii dla gospodarstw domowych wzrosły w marcu o 23,9 proc.

 

Wielu ekonomistów podkreśla, że kolejny wzrost inflacji będzie zależał od sytuacji na rynku surowców, czyli również od przebiegu zmagań wojennych na Ukrainie.

Trzeba liczyć się z tym, że Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała podwyżki stóp procentowych, które na kwietniowym posiedzeniu mogą zostać podniesione z 3,5 do 4 proc.

Problemy z inflacja mają także inne kraje europejskie. Dane z Niemiec nie są optymistyczne. W marcu inflacja wyniosła tam 7,3 proc. i tym samym osiągnęła najwyższy wynik od 40 lat.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
8 miesięcy temu

A pobory u szarych roboli nic nie wzrosły i muszą żyć, pomimo że robole też mają wykształcenie wyższe a pobory najniższe

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

Prezes Glapinski może spać spokojnie. 2021 – podwyżka o 17,8 procent.
2020 – podwyżka o 19 procent.

W 2021 ten wspolczesny Dyzma zarobił ponad milion złotych. Można? Można.

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu

Głupa i jego mocodawcy z Vateuszrm na czele podwyżki w samorządach po 100% jeb kawy. A robole do roboty.

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu

Jak działa mechanizm robienia naszym kosztem kasy pokazał niedawno Azerbejdżan, który w ciągu jednego dnia, ustawą o niepowiązaniu manata z EUR obniżył wartość waluty o ponad 50%. Polscy bandyci (politycy) robią właśnie to samo, wzięli ogromne kredyty w PLN zamienili je na inną walutę i prawdopodobnie zainwestowali gdzieś tam np. w nieruchomości. Teraz rozwalą PLN, tak, żeby spłacić kredyt sprzedając połowę tego co za kredyt kupili. Nie ma znaczenie, że reszta będzie pracować za miskę ryżu. Dokładnie to samo zrobił ser Putin, tylko w drugą stronę i na większą skale, zrobił z Rubla śmiecia, skupił go a teraz jego wartość… Czytaj więcej »