„IMPREZA U OSKARA” – RELACJA

Dnia 22.11.2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Przasnysza odbyła się „Impreza u Oskara” w ramach  organizowanego corocznie Przeglądu Sztuki Współczesnej im. Stanisława Ostoi- Kotkowskiego. Rok 2014 został ogłoszony m.in. rokiem Oskara Kolbera- wybitnego etnografa i kompozytora. Jego szerokie zainteresowania sztuką ludową pozwoliły na uwiecznienie wielu obrzędów i obyczajów, które obecnie coraz rzadziej są praktykowane, i zachowały się właśnie dzięki Kolbergowi.

W ramach imprezy odbyły się:

– Warsztaty dla muzyków rockowych, które poprowadził  Marcin Drabik – Ur. w 1983 r. skrzypek (grający także na nyckelharpie), absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Członek wielu zespołów rockowych, jazz-rockowych, folkowych (m.in. Sporysz Polska, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Mordewind, Shannon i Hoboud) czy grających polską muzykę tradycyjną (Żółwiniacy).

Kolejny element Przeglądu to – Ludowe animacje taneczne prowadzone przez Patrycję Kuczyńską, która pochodzi z Kurpi Zielonych. Swoją przygodę z tańcem zaczęła jako dziecko w swoim „Rodzinnym Domu Tańca” na Kurpiach, poprzez zespół regionalny, aż po dyplom instruktora tańca ludowego wydany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby odnaleźć się w środowisku Domu Tańca w Warszawie, którego jest członkiem.  Pasjonatka tańca, szczególnie polskiego tańca tradycyjnego. Jej misją jest dzielenie się bogactwem polskiej kultury ludowej, co realizuje jako animator ludowych zabaw dziecięcych i instruktor tańca dla dorosłych na warsztatach poza granicami Polski. Z wykształcenia i zamiłowania etnograf. W warsztatach wzięło udział kilka par które bawiły się w rytm ludowych utworów wykonywanych przez Zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.

Koncert zespołu Poszukiwacze Zaginionego Rulonu to utwory inspirowane tradycjami ludowymi w wykonaniu młodych profesjonalnie wykształconych muzyków cieszących się tym co robią.

Ważnym elementem Przeglądu Sztuki były projekcje filmowe mówiące o zanikaniu tradycji ludowych – film „Ostatni wiejscy muzykanci” i „ Puste noce”. Film został zrealizowany przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury. Opowiada on o zanikającej tradycji czuwania przy zmarłych ,podczas którego śpiewano pieśni żałobne. Film poprzedzony był wykładem Witolda Brody poświęconym Oskarowi Kolbergowi. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek z życia i pracy wybitnego etnografa i kompozytora. Nie obyło się bez interpretacji muzycznych na skrzypcach w wykonaniu Witolda Brody , które ubogaciły wykład.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach realizacji projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014” i było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Przasnyski.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments