Ilość ciepła w mieszkaniach na Orlika zmierzą podzielniki. „Ze względu na rosnące rachunki”

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przasnyszu przymierza się do realizacji dużej inwestycji. W mieszkaniach zamontowane mają zostać podzielniki ciepła. „W związku z rosnącymi opłatami za ciepło” – mówi nam prezes spółdzielni Waldemar Wilkowski.

 

Lokatorzy budynków wielorodzinnych zlokalizowanych na największym osiedlu w Przasnyszu nowy sezon grzewczy rozpoczną z podzielnikami ciepła.

– Na takie rozwiązanie decydujemy się w związku z wzrastającymi opłatami za ciepło – mówi nam prezes spółdzielni Waldemar Wilkowski. – Nie mamy możliwości zamontowania indywidualnych liczników, gdyż nie pozwala na to instalacja w budynkach. Będziemy więc rozmawiać z Radą Nadzorczą, by rozpocząć procedury przetargowe i kolejny sezon grzewczy rozpocząć już z podzielnikami – dodaje.

 

Jak zapewnia prezes, lokatorzy dzięki podzielnikom mają zyskać bardziej przejrzyste rachunki: płacić za ciepło tyle, ile faktycznie go zużyją. Tak jak ma to miejsce w przypadku wody.

– Kiedyś mieliśmy podzielniki starego typu i one nie sprawdzały się. Nowoczesne urządzenia elektroniczne są dwuczujnikowe i oddziaływują tylko na to, co idzie z grzejnika. Czyli ile zużyjemy, to tyle będziemy płacili – stwierdza nasz rozmówca i dodaje, że rozwiązanie może zachęcić  mieszkańców do oszczędzania, pilnowania, by drzwi do klatki schodowej były zamykane, czy nieotwierania okien przy rozkręconych grzejnikach.

Pierwsze koszty zamontowania urządzeń bierze na siebie spółdzielnia, potem obciąży nimi lokatorów.

– Mieszkańcy będą mieli do wyboru: zapłacić za podzielnik jednorazowo lub w systemie ratalnym. Nie będą to na pewno duże koszty. Myślę, że w mieszkaniach 2-3 pokojowych w granicach 300 złotych.

 

– Nas to będzie sporo kosztowało, bo jednak tych mieszkańców trochę mamy. Wcześniej musi być też zrobiona inwentaryzacja – dodaje.

Co jeśli ktoś nie zgodzi się na montaż podzielnika? – Ci mieszkańcy, którzy nie będą chcieli zainstalować urządzenia, czy po prostu nie będą chcieli nas wpuścić, będą płacili więcej, bo na starych zasadach – wyjaśnia prezes spółdzielni.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lolek
Lolek
9 dni temu

Nie warto tego montować. Będzie jak ze starymi podzielnikami. Szkoda kasy a ktoś musi na tym zarobić.

Aaa
Aaa
9 dni temu

A może by tak zacząć od ocieplenia wszystkich bloków ? Część jest ocieplona w całości inne tylko na 2 ścianach.

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
9 dni temu
Reply to  Aaa

Po pierwsze bloki które są ocieplone, będą korzystały, a były ocieplone z naszych wspólnych funduszy, jak np. część bloku w którym mieszka Pan Prezes. Po drugie to fundusz na instalację podzielników po raz pierwszy nie jest z osobistej kieszeni Pana Prezesa, co można wywnioskować z artykułu. Wnioski: najwyższy i ostateczny czas zacząć myśleć o ubieganie się o możliwość dofinansowania do ociepleń w ramach termomodernizacji ze środków zewnętrznych, a nie tyko ograniczać się do administrowania bieżącego z miesiąca na miesiąc. Proponuje wprowadzenie do spółdzielni trochę świeżego umysłu, otwartego na możliwość zabiegania o fundusze.

lll
lll
8 dni temu
Reply to  Spostrzegawczy

Czas najwyższy zmienić Zarząd i Radę Nadzorczą , przecież to głęboka komuna w zarządzaniu , Tylko piszecie spółdzielcy , a nic więcej nie robicie dla waszego dobra.

Pań Pjoter
Pań Pjoter
8 dni temu
Reply to  Spostrzegawczy

Mamy ocieplenie, miedzy 5 a, 2 cm 🙂 przeciez to tak dużo. Ważne że na walne nie chodzicie i nikt nie może głosować przeciw czy za… Nagrody dla SM, są bardzo duże skad? Przeciez z tych składek, do tego się nie dołożą czy do tamtego, klatki na włączniki by swiatlo włączyć. Zanim Sportowa 10 sie odłączyła od SM to wyremontowali blok od A do Z, dobrze ze tam mieszka wieksza część pracowników SM….

Kkk
Kkk
9 dni temu

A jak zostaną rozliczani ci co mają mieszkania od zewnętrznej strony bloku wiadomo że tam będzie szło więcej ciepła niż u mieszkańców środkowych mieszkań. Przecież Ci co mieszkają od szczytu maja tak naprawdę jedną ścianę ogrzewaną a ci co maja mieszkania srodkowe tam jest zawsze cieplej!

Ddd
Ddd
8 dni temu
Reply to  Kkk

Ci ze szczytów będą płacić za innych.Niestety.

Z. Fasola
Z. Fasola
9 dni temu

Nie polecam podzielników. Walczyliśmy w innym mieście kilka lat, żeby spółdzielnia zdjęła. Nie jest to sprawiedliwe naliczanie, bo już uchylenie okna wpływa na odczyt. A już na pewno parter i 4 piętro I narożne są poszkodowane.

Albik
Albik
9 dni temu
Reply to  Z. Fasola

A ja mam narożne i parter…

Ddd
Ddd
8 dni temu
Reply to  Albik

A ja narożne nie ocieplone i teraz jest zimno, podczas gdy inni mają po 25 , 26 stopni to wiadomo co będzie przy tych podzielnikach.

Ddd
Ddd
8 dni temu

A może czas na zmianę władzy w naszej Spółdzielni.

Należący
Należący
8 dni temu

Wogóle tą spółdzielnie rozwiązać na nic pieniedzy nie mają drzwi na klatki zdemolowane wieje przez nie jak ch….. ZEC też swoje do tego dołożył mając monopol na dostarczanie ciepła do budynków ile krzykną tyle trzeba zapłacić.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu
Reply to  Należący

Nie zec tylko veolia prosto ze słonecznej Francji🤣🤣🤣

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu

Lokatorzy budynków wielorodzinnych sygnalizują problemy związane z nieprawidłowością rozliczania zużycia ciepła. Dotyczy to w szczególności mieszkańców mających zainstalowane podzielniki ciepła. Czym są urządzenia? Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia, że nie są one urządzeniami pomiarowymi – ich wskazania nie pokazują ilości jednostek ciepła odebranego przez grzejnik, na którym zostały zainstalowane.. Jak się okazuje, w praktyce podzielniki ciepła nie odzwierciedlają rzeczywistego zużycia ciepła, co więcej – odbiorca płaci nierzadko absurdalne rachunki. 26 stycznia br. “Interwencja” wyemitowała materiał o mieszkańcach łódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jagiełły, którzy otrzymali niepokojące rozliczenia za ogrzewanie. Dotychczas otrzymywali zwroty z opłat ryczałtowych. W 2021 r. , po zamontowaniu nowych… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu

Liczniki tak, ponieważ pokazują rzeczywiste zużycie.Podzielniki w wielu miejscowościach w Polsce nie sprawdziły się co można było obejrzeć i przeczytać w mediach.Kwoty naliczane na podstawie tych podzielników były z kosmosu.Nie zgadzajmy się na nie,w końcu to nasze mieszkania i pieniądze a nie „władz”spółdzielni

mieszkaniecSM
mieszkaniecSM
8 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Podzielniki przede wszystkim muszą być certyfikowane aby mierzyły dokładny stan zużycia ciepła.
Po drugie właściwe ocieplenie rur w piwnicach przez, które ucieka dużo ciepła. Po trzecie likwidacja grzejników, które są w klatkach schodowych na wejściu. A Po kolejne, kiedy w ogóle są zebrania zarządu ? Zero ogłoszeń na klatkach schodowych w tej sprawie.

Edi
Edi
8 dni temu
Reply to  mieszkaniecSM

Mi odpowiedziano w spółdzielni, że zebrań nie ma , bo pandemia, a tam pracują sami seniorzy to dbają o siebie aby nie zachorowali.Zresztą po 12-ej to ciężko kogokolwiek spotkać.

Z. Fasola
Z. Fasola
8 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

To prawda. Nie dajcie się wprowadzić w błąd, bo to może kosztować tysiące. Wszędzie odchodzi się od podzielników, bo nie są wiarygodne, a rachunki z kosmosu. Plus grzyb na ścianach i klatkach.

Gość
Gość
8 dni temu

Spółdzielnia powinna poizolować wszystkie rury w piwnicach i zlikwidować grzejniki na klatkach schodowych bo tam są najważniejsze straty ciepła,a podzielniki to wyrzucenie pieniędzy i nie służą do rozliczania

jan
jan
8 dni temu

A może Pan Prezes zleciłby najpierw audyt energetyczny i wynikiem jego wniosków doprowadził budynki do zgodności z rozporządzeniem MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (termoizolacyjność ścian,stropów, wiatrołapy) i dopiero na końcu zainstalował podzielniki ciepła. Jak czytam wypowiedzi Pana Prezesa, to widać że zaczyna od końca omijając obowiązujące prawo budowlane. Inne wspólnoty mieszkaniowe, w związku z wykonanymi ociepleniami, potrafiły zmniejszyć koszty ogrzewania o ponad połowę i to bez podzielników. Czy dla Pana Prezesa jest to za trudne zadanie? Chyba że chodzi o coś innego o czym głośno i… Czytaj więcej »

jan
jan
8 dni temu

Szanowna redakcjo – dlaczego mój komentarz nie został opublikowany? czyżby nadal działała cenzura – ja osobiście za swój wpis odpowiadam

monika
monika
8 dni temu
Reply to  jan

Jaki typ, pisze pod swoim komwntarzem, gdzie jego komentarz 😀

Mieszkanka
Mieszkanka
8 dni temu

Może w końcu niech spółdzielnia zacznie organizować spotkania z mieszkańcami 🙂 Cały czas przysyłacie tylko podwyżki za czynsze, fundusz remontowy… A co wy robicie takiego dla nas? Bloki ocieplane po kawałku? Kolorowe jarmarki na osiedlu Witosa…

Zbulwersowana
Zbulwersowana
6 dni temu

Niech w końcu ten zarząd wydaje swoje pieniądze, a nie tylko siedzą i wymyślają jak
,,dołożyć ” lokatorom kosztów, bo inne należne obowiązki wobec mieszkańców to trzeba długo negocjować. Zebrań z ludźmi nie organizują, uposażyli się odpowiednio i wymyślają bzdety i nic nie robią. Wszystkie emerytki chodzą do pracy, takie specjalistki niezastąpione. Ludzie zwołajmy i idźmy na zebranie sprawozdawczo-wyborcze.