Ile samochodów przejeżdża przez Przasnysz? Znamy wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu na drodze krajowej nr 57

W poprzedniej oraz na początku obecnej kadencji władz samorządowych dużo mówiło się o potrzebie budowy obwodnicy Przasnysza. Niestety, zgodnie z lokalną tradycją, skończyło się na gadaniu, a miasto tonie w smogu, hałasie i korkach. Poznaliśmy wyniki najnowszego Generalnego Pomiaru Ruchu, które uzmysławiają, jak ogromna rzeka pojazdów silnikowych każdej doby przetacza się przez Przasnysz.

 

Choć Chorzele mają już swoją obwodnicę, wybudowaną przez Powiat Przasnyski, za sprawą braku krótkiego odcinka nie spełnia ona swojej roli. W znacznie gorszej sytuacji jest jednak Przasnysz, który o obwodnicy może jedynie pomarzyć. Starosta Krzysztof Bieńkowski po fiasku starań o fundusze z Programu 100 obwodnic, sprawę postawił jasno, stwierdzając: „obwodnicy Przasnysza w tej kadencji nie będzie”.

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzany jest co 5 lat i daje obraz problemu, z którym boryka się miasto. Najnowsza edycja Pomiaru 2020/21, której wyniki zostały opublikowane w 2022 r., została przeprowadzona na sieci drogowej o długości 18 256 km w 2 289 odcinkach pomiarowych.

 

Pierwotnie zaplanowano dziewięć pomiarów, jednak za sprawą pandemii COVID-19 zmieniono terminy dwóch z nich i wprowadzono pomiar dodatkowy. Pomiary ruchu zaplanowano na styczeń, marzec, maj, lipiec, sierpień, październik i grudzień 2020 roku. Ze względu na pandemię COVID-19 i wprowadzenie stanu epidemicznego pomiary zaplanowane na marzec i maj nie zostały przeprowadzone, a termin ich wykonania na drogach krajowych przesunięto na analogiczny okres w roku 2021, co wydłużyło opracowanie i prezentację wyników.

Warto dodać, że niżej publikujemy średni ruch w pojazdach na dobę. Wartości dla ruchu odbywającego się w miesiącach letnich, bez wątpienia przewyższają prezentowane tu uśrednione dane, ale kompleksowe statystyki oraz dokument „Ruch Drogowy 2020”, opisujący szczegółowo wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu nie został jeszcze upubliczniony.

 

Średni Dobowy Ruch Roczny w Przasnyszu przedstawia się następująco:

Na drodze krajowej nr 57, w punkcie pomiarowym zwanym Przasnysz/Przejście odnotowano 11 865 pojazdów silnikowych na dobę. W poprzednim pomiarze, z 2015 roku, było ich 8 988.

Najnowszy pomiar wskazuje, że przez ścisłe centrum miasta każdej doby przetacza się 9 888 samochodów osobowych i mikrobusów, 793 lekkich samochodów ciężarowych i dostawczych. Przez Przasnysz codziennie przejeżdża także 870 ciężarówek (tirów) z przyczepami i 201 samochodów ciężarowych bez przyczep.

Ponadto drogą krajową nr 57 w Przasnyszu każdej doby porusza się także po kilkadziesiąt autobusów, ciągników rolniczych, motocykli i rowerów.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jamal
Jamal
7 miesięcy temu

Trzeba było pisać jak był robiony pomiar. Nabilibyśmy trochę przejazdów. Może ktoś w końcu by się zlitował i zbudował tą obwodnicę

Wojtek
Wojtek
7 miesięcy temu
Reply to  Jamal

Jasne, z litości zrobią nam obwodnicę. Politycy.

Konowal
Konowal
7 miesięcy temu

No to jak wyremontują MDK to faktycznie wizytówka miasta będzie. Jeszcze tylko ruch puścić przez Świerczewo i wszyscy będą podziwiać Przasnysz. Obwodnica niepotrzebna.

Aspi
Aspi
7 miesięcy temu

Przenieść tranzyt na obwodnicę w chorzelach odciąży Przasnysz .chociaż wygląda ona jak ścieżka rowerowa.

Aspi
Aspi
7 miesięcy temu

Przenieść tranzyt na obwodnicę Chorzele /czytaj ścieżka rowerowa/i odciąży przasnysz

Kalar
Kalar
7 miesięcy temu

Podziękowanie do władz i ukłony za brak podjęcia działań w tej sprawie… Zarówno te poprzednie jak i obecne nic z tym nie zrobią bo lepiej skupić się na kilku bzdurach i opisać że się dużo robi .. bez obwodnicy ale takiej prawdziwej miasto zamiast się rozwijać to się dusi

Mistrz
Mistrz
7 miesięcy temu

Pewnie z 5 tysięcy nabili Ci ci jeżdżą bez celu po mieście. Szczególnie czarne mondeło 😜

Anna
Anna
7 miesięcy temu

Ta obwodnica miała być już w latach 1990 .To tylko słowa .Wtedy kiedy obywatele Przasnysza brali plany na budowę domu mówiono im zobaczymy czy można tam się budować bo w planach jest obwodnica. Ja tyle lat już to słyszę.Nawet to by było dobre.Bo te tyry znów te drogi psują.

Wojtek
Wojtek
7 miesięcy temu

Obwodnica drogi krajowej 57 to trasa różowych słupów. Jak ktoś to budował to nie mógł walnąć kawałka wokół Przasnysza?

Adaś
Adaś
7 miesięcy temu

Dobry gospodarz nie potrzebuje chwalić się w internecie tym co zrobił, efekty jego działań widzi każdy gołym okiem.