Ile może wynieść płaca minimalna w 2023 roku? Są pierwsze prognozy

– Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku najniższa pensja będzie musiała wynosić 3416,30 zł. Kwota zostanie zwaloryzowana dwukrotnie – od stycznia i od lipca. To skutek wysokiej inflacji – pisze dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Taką podwyżkę zagwarantują przepisy, o ile przeciętna płaca w I kwartale tego roku wyniosła co najmniej 6021 zł.

„406,30 zł – o tyle najprawdopodobniej będzie musiała wzrosnąć minimalna płaca od 2023 r.” – informuje czwartkowy Dziennik Gazeta Prawna. Taka podwyżka ma wynikać z mechanizmu przewidzianego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, pod warunkiem że przeciętne wynagrodzenie za I kwartał 2022 r. wyniesie co najmniej 6021 zł. Jak zaznacza redakcja, wszystko wskazuje, na to że przeciętne wynagrodzenie nawet przekroczy tę wartość  (GUS opublikuje te dane 11 maja).

 

„Kwota 3416,30 zł będzie punktem wyjścia dla rządu i partnerów społecznych, którzy negocjują ostateczną wysokość najniższej płacy w danym roku (w ramach Rady Dialogu Społecznego). Jeśli się nie porozumieją, wartość ustala samodzielnie rząd (ale nie mniejszą niż ta przewidziana przepisami). Ustawa gwarantuje też, że jeśli prognozowana inflacja przekracza 5 proc., konieczne jest dwukrotne podwyższanie płacy minimalnej – od stycznia i od lipca” – czytamy.

Jak ocenia dziennik wzrost minimalnej płacy w 2023 roku będzie rekordowy.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
7 miesięcy temu

A czy są już prognozy ceny gazu w 2023? Bochenka chleba i litra paliwa?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Chleb po 10 zeta jak nic. No ale Matołusz zwali na ruskich jak nic.