Ile dostaliśmy z Unii Europejskiej? Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podsumowuje ostatnią perspektywę

W tym roku będziemy obchodzić 19 rok obecności w Unii Europejskiej. Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych podsumowuje rolę funduszy europejskich w naszym regionie.

 

Program regionalny na lata 2014 – 2020 (RPO WM) był doskonałą okazją do pozyskania środków z UE na realizację inwestycji odpowiadających potrzebom mieszkańców. Skorzystały lokalne samorządy, sektor biznesu, instytucje kultury i nauki oraz placówki służby zdrowia.

Do regionu ostrołęckiego w ramach funduszy europejskich trafiło blisko 640 mln zł. Udało się zrealizować ponad 340 projektów, z czego największe dofinansowanie uzyskały projekty z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną – np. Gmina Myszyniec zrealizowała projekt dotyczący montażu instalacji kolektorów słonecznych oraz zestawów fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych i na budynkach użyteczności publicznej. Podobne inwestycje zrealizowała np. gmina Somianka, Przasnysz czy Olszewo-Borki.

 

Dzięki funduszom europejskim udało się przeprowadzić prace termomodernizacyjne w wielu budynkach użyteczności publicznej w regionie ostrołęckim. Mieszkańcy korzystają z docieplonych i wyremontowanych urzędów np. w gminie Wąsewo, szkół podstawowych np. w Czerwonce, gminie Młynarze i Kuninie oraz placówek służby zdrowia np. szpitale w Przasnyszu i w Wyszkowie.

Wpływ na ochronę powietrza miały również projekty dotyczące wymiany starych kopciuchów. Mieszkańcy np. gmin Szelków, Boguty-Pianki czy Sypniewo dzięki pomocy z program regionalnego mogli zmienić źródła ogrzewania w swoich domach.

Kolejnym istotnym obszarem wsparcia w regionie ostrołęckim była cyfryzacja. Wdrożone e-usługi w instytucjach publicznych, głównie w placówkach medycznych oraz urzędach ułatwiają życie mieszkańcom każdego dnia. Sprawy urzędowe bez kolejek są w zasięgu mieszkańców gmin Myszyniec, Szelków, a także Powiatu Przasnyskiego. Korzyści to m.in. dostęp do wniosków, deklaracji, pism czy dokumentów w wersji elektronicznej. Ważna jest też oszczędność czasu związana z możliwością załatwienia wielu spraw przez Internet, nowoczesna i sprawniejsza komunikacja.

 

Fundusze europejskie wpływają także na bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Dzięki wsparciu Ochotniczych Straży Pożarnych, do katastrof i wypadków wyjeżdżają nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze. Takie wyposażenie posiada gmina Chorzele, Myszyniec czy Wąsewo. A to jeszcze nie wszystko. Fundusze europejskie pomagają zachować nasze dziedzictwo kulturowe wspierając działania związane z remontami i pracami konserwatorskimi mazowieckich zabytków.

Wpływ na jakość życia i codziennego funkcjonowania miały niewątpliwie projekty drogowe. Perspektywa finansowa na lata 2014-2020 to także zastrzyk unijnych pieniędzy dla sektora zdrowia. Korzyści dla mieszkańców wymagających hospitalizacji, leczenia specjalistycznego rehabilitacji, diagnostyki są nie do przecenienia. Szpitale w Ostrołęce, Wyszkowie, w Przasnyszu czy w Makowie Mazowieckim zakupiły nowoczesny sprzęt medyczny, na oddziałach odbywały się remonty.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 dni temu

A ile nie dostaliśmy przez harce Dudy, Jarosława i Zbigniewa Zero? Nawet Orban dostaje kasę z KPO. A my nic.

POkemon
POkemon
9 dni temu

Ciemnego ludu smolenskiego nie przekonasz. A wystarczy tak naprawde jedno z ponizszych zeby odblokowac slynna das marchewke kpo czyli pozyczke unijna, ktora i tak bedziemy splacac latami: 1/ wybierzcie POkemony, czyli koko euro bida sPOKO , pozbedziecie sie ostatnich atrybutow uciazliwej niezaleznosci czyli pln swojej kasy, sprywatyzujecie reszte panstwowowych firm z orlenem,, kghm, LOTem, Lasami Panstwowymi itd zgodnie z wytycznymi odgornymi 2/ wpuscie przynajmniej kilkaset tysiecy nachodzccow i ubogaccie sie kulturowa, rozwodnicie w swojej polskosci , katolickosci, historii z roszczeniami za 2ga wojne, szybciej zapomnicie .Oni i tak wam dadza popalic ale i elgebety, kodziarnia i wsciekle macice czyli specjhjalnie organizowane akcje… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
Reply to  POkemon

Po pierwsze, znaczna część to dotacje, nie pożyczki.

Po drugie, to pożyczki będące częścią KPO są znacznie mniej oprocentowane niż nasze obligacje. Wówczas tu też jesteśmy do przodu.

Po trzecie, kasa z KPO to kasa na konkretne działania, a nie na kupowanie głosów elektoratu kolejnym rozdawnictwem.

Leo
Leo
8 dni temu

Ciekawe dlaczego teraz pisiory siedza cicho pod miotla kiedy POKO z Tusku, Czaskowskim odwalaja najciezsza robote, krzycza i nawoluja na przekazanie leopardow na Ukraine i upominaja Raich. Nawet Czaki 2050 glosno o tym mowi a nasz najbogatszy emeryt donek ma odwage interweniowac na samym szczycie parlamentu i u przelozonych w berlinie. Chlopaki sie dwoja i troja zeby pozyskac te czolgi od grose mutter. Nie wstyd wam ludu smolenki! zara czy cos pokrecilem? i jest na odwtot Maro skoryguj prawdziwie i POprawnie. ps. a nasi radzieccy przyjaciele z watach Ludwiczka i kanfiederacyi dzielnie promowaly pokoj w wawie wczoraj pomimo ze z reguly cieplo… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
10 dni temu

A może byście napisali ile starostwo powiatowe w Przasnyszu w tej perspektywie 2014-2020 pozyskało środków w rozbiciu na poszczególne lata, to było by bardzo ciekawe.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
Reply to  Paweł

Za rok jeszcze ciekawsze będzie zestawienie ile trzeba było oddać. Wraz z odsetkami.