II miejsce dla reprezentacji Gminy Przasnysz w Regionalnym Konkursie Darcia Pierza

Trzyosobowy skład z Gminy Przasnysz wystartował w zawodach darcia pierza w Rzeczycy. Kobiety zajęły II miejsce.

 

Prawie 40-osobowa grupa przedstawicieli gminy Przasnysz  w minioną sobotę, 19 listopada wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Rzeczycy, w województwie łódzkim. Po drodze zwiedzili Radziejowice, Lipce Reymontowskie, a także Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim oraz Niebieskie Źródła.

W Rzeczycy gminna reprezentacja wzięła udział w XXI Regionalnym Konkursie Darcia Pierza, który został objęty patronatem przez Grzegorza Schreibera, Marszałka Województwa Łódzkiego.

– Darcie Pierza, czyli przygotowanie gęsich piór poprzez oddzielenie puchu od ich twardych stosin służy do wypełnienia pierzyny oraz poduszek. Dawnej na polskiej wsi, w długie zimowe wieczory, kobiety gromadziły się w izbach, aby wspólnie wykonać prace, na które brakowało czasu latem. Jedną z takich czynności było właśnie „darcie pierza”. Był to rodzaj wzajemnej pomocy. W jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt i przez kolejne wieczory „darły” lub „skubały” pierze na poduchy i pierzyny. Tego rodzaju spotkania integrowały społeczność wiejską i były sposobem na „zabicie” zimowej nudy – wyjaśnia Gmina Przasnysz.

 

Pierza posłużą do wykonania poduchy, którą wójt gminy Rzeczyca obdaruje najwcześniej urodzonego mieszkańca gminy w 2023 roku.

W komisji konkursowej znalazła się także Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, która oceniała uskubane przez zespoły pierze. Reprezentacja gminy Przasnysz stanęła na podium, zajmując II miejsce.

– Dla nas tego typu konkurs był nowością, ale kobiety nie dały za wygraną i żmudnie „darły” każde piórko. Tegoroczną rywalizację wygrała reprezentacja gminy Żelechlinek, ale zespół z Gminy Przasnysz także znalazł się na podium. Nasze kobiety wróciły z nagrodą i dyplomem – dodaje gmina.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments