Idź na wybory! Twój głos się liczy

Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, powiatów i miast. Damy także mandat zaufania radnym województwa oraz lokalnym włodarzom. To od oddanych głosów zależy, w jakim kierunku będą się rozwijać nasze małe ojczyzny.  Każdy głos ma znaczenie, bo może przesądzić o wyniku i wpłynąć na kierunek rozwoju naszego województwa.

 

Mazowieckie zaangażowanie

Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział ponad 4 mln wyborców, a głosowanie odbędzie się w blisko 3,5 tys. obwodach. W okręgu 6 obejmującym miasta Siedlce i Ostrołęka oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski wybierzemy 9 radnych województwa, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować w naszym imieniu o kierunkach, perspektywach rozwoju i wizerunku Mazowsza. Niestety, jak pokazują badania – wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż parlamentarne. A to właśnie przecież samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

 

Jak oddać ważny głos?

  1. Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców i znajdź swój lokal do głosowania.
  2. Idąc do lokalu wyborczego pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
  3. Na każdej karcie do głosowania postaw jeden znak „X” w kratce po lewej stronie obok nazwiska jednego wybranego kandydata.

 

Czy Mazowszanki i Mazowszanie znów pobiją rekord?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem w Polsce, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc., a tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy powiatu przysuskiego – 65 proc., sokołowskiego, szydłowieckiego i warszawskiego zachodniego. Wszędzie tam blisko 62 proc. wyborców wzięło udział w głosowaniu. Mazowszanie wiedzą, że ich głos jest decydujący.

 

Kobiety na wybory

Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, członkinie zarządu województwa mazowieckiego podkreślają, że wybory samorządowe są dla nich szczególne. – To w samorządzie stawiałyśmy pierwsze polityczne kroki i tu realizujemy się od lat. Samorząd potrzebuje kobiet! Potrzebuje zaangażowanych liderek, które biorą sprawy we własne ręce i nie boją się nowych wyzwań – mówią z dumą obie samorządowczynie. Kobiety w samorządzie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę. W wyborach samorządowych w 2018 r. na 551 mandatów radnych wojewódzkich w całym kraju, kobiety zdobyły aż 161, co stanowiło blisko 30 proc. ogółu.

Ta liczba mnie nie satysfakcjonuje, ale wart odnotowania jest fakt, że systematycznie rośnie, a społeczne postrzeganie nas kobiet, jako skutecznych radnych i samorządowczyń zmienia się na naszą korzyść – dodaje Elżbieta Lanc. W ten trend wpisuje się także Sejmik Województwa Mazowieckiego, w którym na 51 mandatów obecnie 19 z nich przypada paniom, co stanowi 37 proc. ogółu.
Z wyników badań wynika, że jeśli kobiet, kandydujących w wyborach będzie przybywać w takim tempie jak dotychczas, to faktyczną równość osiągniemy dopiero za 50 lat. Kobiety, koleżanki, przyjaciółki – nie czekajmy, kandydujmy – zachęca Janina Ewa Orzełowska.

Wybory samorządowe dotyczą tego, co dla nas najważniejsze. – Inwestycje w ochronę zdrowia, tak ważnego szczególnie z perspektywy młodego pokolenia – zdrowia psychicznego oraz w edukację i sport. Przecież wszyscy tego sobie zawsze życzymy – zdrowia – zaznacza Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Wtóruje jej Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, która dodaje: – Bezpieczeństwo i zdrowie to dwie podstawowe potrzeby każdego człowieka. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jaka jest zasobność naszego portfela
– bezpieczeństwo i zdrowie to coś najcenniejszego – właśnie dlatego dba o nie samorząd.

Pamiętajmy, że każdy głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru – dla nas i dla Mazowsza.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
11 dni temu

Zagłosuję na tych co oszczędzanie zaczną od siebie, swoich płac i diet. Nie widzę, nie słyszę. Dziękuję za uwagę.

Monia
Monia
11 dni temu
Reply to  Konowal

Jarosław Szmulski deklaruje po raz kolejny, że cała dietę odda dla zdolnej młodzieży, również Jolanta Nowak w swoim programie pisała, że chce działać pro bono i zrezygnuje z diety. Nikt inny chyba nie miał takich propozycji, może coś przegapiłam?

Monia
Monia
11 dni temu
Reply to  Monia

Widzę po łapce w dół, że naszym przyszłym radnym nie podoba się pomysł pracy pro bono 😉
Ja bym jeszcze rozliczyła poprzednich radnych, część z nich nic nie robiła, a ma czelność startować kolejny raz, część z nich działała na szkodę miasta czy Powiatu i również nie ma skrupułów, by jeszcze raz przeszkadzać.

tomek
tomek
8 dni temu
Reply to  Monia

TAKTYKA NA ZOSTANIE STAROSTĄ DOBRA, CIEKAWE CZY JAK ZOSTANIE STAROSTĄ TO CAŁĄ PENSJĘ TEŻ ODDA DLA ZDOLNEJ MLODZIEŻY< CZY JUZ NIE KONIECZNIE!!!?!!

polak
polak
8 dni temu
Reply to  Konowal

DARUJĄC COŚ INNYM NIE TRZEBA KRZYCZEĆ WOKOŁO ŻE COS DAM,

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 dni temu

Zagłosuję na tych, którzy przestaną przedwyborcze pierdoly ludziom wciskać i nie będą marnować publicznych pieniędzy na głupie mrzonki typu kolejka wąskotorowa itp.
Nam jest potrzebna normalna komunikacja a nie zabawka, która nikomu ani niczemu nie służy. Zrobić w końcu na tym szlaku ścieżki rowerowe u będzie spokój z mamieniem nas przed każdymi wyborami

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 dni temu

Zagłosuję na tych, którzy swoją pracą na codzień wykazali się rzetelnością, pokorą i chęcią rozwiązania ludzkich problemów. Nie jest ważne czy wezmą diety czy nie. Za dobrą pracę płaca się należy. Chodzi o to, aby działać dla dobra ludzi a nie tylko obiecywać głupoty i wykazywać się tymi obiecankami przed wyborami

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 dni temu

Zagłosuję na tych, którzy podejmowali potrzebne nam działania, np. Remont MDK, który będzie dłużył kolejnym pokoleniom, a nie na tych, co porobili kilkukilometrowe chodniki/ ścieżki do wioski, gdzie żywa dusza nie chodzi/ jeździ a posadzone drzewka zostały powyrywane zaraz po posadzeniu.
I nie zagłosuję na tych, co założyli światła w nikomu niepotrzebnym miejscu . Tacy ludzie nie potrafią uszanować naszych wspólnych pieniędzy i nie zasługują na wybór.

Konowal
Konowal
10 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Wydać kasę na remont każdy głupi potrafi. Szkoda, że nie wnioskowali o dofinansowanie jak ościenne powiaty

postk
postk
8 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

TO MY, CZYLI mieszkancy go zbudowalkismy z naszych pieniedzy oni sie tylko tym chelpia i chca na tym sie wypromowac nie dajcie sie nabrac

zenek z podlasie
zenek z podlasie
10 dni temu

a ja zagłosuję na najpiękniejszą. mój typ: bożenka. po prostu piękna.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 dni temu

Ale masz gust😂 Pozazdrościć 😂😂😂😂😂😂😂😂🥰🥰

pos
pos
8 dni temu

haha inteligencja az bije po oczach