Horrendalne ceny węgla na składach w Przasnyszu. „Zimą będzie dramat”.

Węgiel na składach w powiecie przasnyskim kosztuje zawrotne sumy, a towaru brakuje. O możliwości nabycia opału za 966 złotych za tonę można tylko pomarzyć.

 

Choć mamy największe pokłady węgla w Europie, polskie kopalnie są zamykane, a rodzima produkcja węgla pokrywa obecnie jedynie 80 proc. zapotrzebowania. Reszta to import, który w większości pochodził z Rosji, i z dnia na dzień został objęty przez polski rząd embargiem. Choć Unia Europejska także wprowadziła sankcje, odroczyła je na kilka miesięcy, dając czas na sprowadzenie odpowiedniej ilości surowca. Polscy dostawcy takiej możliwości nie mieli, a efekty widać na składach w powiecie przasnyskim, na których ceny są zawrotne, a opału brakuje.

Jeszcze na początku 2021 r. tona ekogroszku w Przasnyszu kosztowała ok. 900 zł. Dziś trzeba zapłacić od 2 900 do ponad 3 000 zł, ale problemem jest nie tylko cena, ale również dostępność. Nie inaczej jest w przypadku węgla kamiennego, który nie dość, że kosztuje horrendalne pieniądze (średnio od 2600 do 3000 zł), to na niektórych składach zwyczajnie go brakuje, a towar dostępny jest na zapisy lub wyłącznie dla stałych klientów.

 

Najtańszy węgiel, jaki udało nam się znaleźć w Przasnyszu, ze składu przy ul. Kolejowej, pochodzi z dostaw sprzed embarga, kosztuje 2 400 zł za tonę i jest na wyczerpaniu. Właściciel punktu zamówił nowy towar, ale czeka na niego już 4 tygodnie i wcale nie ma pewności, czy dostawa dotrze.

 

„Węgla brakuje i brakować będzie”

– To, co zamawiamy, przychodzi z trudem, a kiedy już jest, sprzedaje się niemal na pniu. Nie ma możliwości, abym miał na placu duży zapas węgla, jakim dysponowałem w latach poprzednich. Węgla brakuje i brakować będzie — przyznaje jeden z właścicieli przasnyskich składów.

Część punktów sprzedaży opału wycofała się z branży. Właściciel jednej z takich firm w powiecie przasnyskim, zajmujący się także usługami tartacznymi, który zaprzestał sprzedaży węgla wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mówi bez ogródek: „zimą będzie dramat”.

Od innego dostawcy usłyszeliśmy z kolei, że bliżej zimy węgiel może kosztować nawet 4 000 zł za tonę, a z wyrazu jego twarzy oraz tembru głosu trudno było wnioskować czy to ponury żart, czy realny scenariusz.

Sprawę komplikuje fakt, że na składach od tygodni nie pojawiają się klienci, którzy wstrzymują się z zakupem w oczekiwaniu na zapowiadaną rządową pomoc. To powoduje, że sprzedawcy nie próbują ściągać drogiego zagranicznego węgla, ponieważ nie mają na to środków.

 

Rząd zapowiada pomoc, ale na razie nie sposób z niej skorzystać

W odpowiedzi na zawrotne ceny opału prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw, która ustala maksymalną cenę – 966 złotych 60 groszy za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Sprzedawcy mogli w zamian liczyć na rekompensatę nie wyższą niż 1073,13 gr brutto. Niestety żaden ze składów w powiecie przasnyskim nie sprzedaje czarnego złota w takiej cenie, co więcej sprzedawać nie zamierza, ze względu na prosty rachunek zysków i strat. Właściciel jednego z punktów sprzedaży opału w Przasnyszu podsumował pomysł rządu krótko:

– To nieopłacalne. Gdybyśmy zdecydowali się na przystąpienie do programu, czekałoby nas bankructwo, bo nie dość, że kilka miesięcy musielibyśmy czekać na rekompensatę od rządu, to do każdej tony węgla musielibyśmy dołożyć kilkaset złotych.

W odpowiedzi na sygnały płynące z branży, rządzący zorientowali się, że żadna z 7.700 prywatnych firm nie jest zainteresowana sprzedażą opału za 966,60 zł za tonę. Rząd więc chce wycofać się z ustawy o dopłatach do węgla i wprowadzić dodatek dla klientów. W poniedziałek 18 lipca, w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia projektu ustawy. Zakłada on wprowadzenie jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Dodatek przysługiwać ma gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dla właścicieli domów ogrzewanych pelletem drzewnym, olejem opałowym i gazem, których ceny też biją rekordy, rekompensat na razie nie przewidziano.

 

Polska dopłaca do zamykania kopalń

Choć rząd, realizując politykę klimatyczną UE, nadal planuje zamykać kopalnie i dopłaca do redukcji wydobycia, w obliczu kryzysu energetycznego usiłuje doraźnie zwiększyć moce Polskich kopalń. Niestety wiadomo, że rodzime spółki dziury po rosyjskim węglu nie zdołają zasypać.  Stąd olbrzymia presja na import z najdalszych zakątków świata. Wśród jednostek, oczekujących w portach w Gdańsku i Świnoujściu, są statki z węglem, płynące z m.in. z Australii, Indonezji, RPA, Mozambiku, USA, Kanady i Kolumbii, ale to nadal kropla w morzu potrzeb.

Choć w obliczu kryzysu energetycznego liczne kraje UE zdecydowały się na powrót do węgla, Polska planuje dalsze ograniczanie wydobycia i pogłębianie uzależnienia rodzimej gospodarki od dostaw z zewnątrz. Z planów wynika, że dopłaty do ograniczenia zdolności produkcyjnych polskich przedsiębiorstw górniczych wyniosą w 2022 r. ponad 6 mld zł, a w latach 2022-2031 łącznie 28,8 mld zł.

Na wypłatę dodatku węglowego rząd zamierza przeznaczyć ok. 11,5 mld zł.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Erodisco
Erodisco
18 dni temu

Nie napedzajcie paniki . Węgla nie zabraknie .

Michał
Michał
18 dni temu
Reply to  Erodisco

Oczywiście, że nie zabraknie. Mateusz tak powiedział, a on zawsze prawdę mówi

Artur
Artur
15 dni temu
Reply to  Michał

Mateusz kupił obligacji za 3 miliony. na węgiel mu starczy. a nawet na gaz,

Mcj
Mcj
18 dni temu
Reply to  Erodisco

Benzyny też nie brakuje, ale po ile teraz stoi litr? Cukru też nie zabraknie, ale ile teraz kosztuje kilo? Węgla też będzie pod dostatkiem, ale kogo będzie na niego stać?

Anna
Anna
18 dni temu
Reply to  Mcj

paliwo drozsze o 2 zł bo trzeba utrzymać 'uchodźców’ na wakacjach w Polinie, cukier – to towar giełdowy i jest na niego teraz hossa, znaczy KTOŚ zarabia na nas ładnie, na naiwniakach. Polska ma nadprodukcję cukru ok 500tys ton. Podatek cukrowy obniżył popyt ale trzeba owce jakoś zachęcic do kupowania po 100kg…

Kot
Kot
17 dni temu
Reply to  Mcj

Nie wiem ile kosztuje kilo cukru bo od trzech tygodni nie wiedzialem w żadnym sklepie.

Artur
Artur
15 dni temu
Reply to  Kot

na giełdach towarowych kilogram cukru skoczył do … 1.50zł. tak złoty pięćdziesiat za kilogram. a kim są frajerzy? ano właśnie widać.

BedzieSwiatowo
BedzieSwiatowo
17 dni temu
Reply to  Erodisco

Tam wungiel, cukier i inne to pryszcz i bicie piany. Jak POkemony z plemienia tusku-tusku zasiada u wladzy to realnie z Bialorusi wkroczy armia lekarzy, inzynierow i warto juz teraz im przygotowac jakis plac pod meczet lub meczety.Przypomne kim sa ewentualnie sprawdzi sie po gwaltach. Ja proponuje rynek glowny na jakis symboliczny meczecik albo gdzies moze przy osiedlu POkemonow bo sa bardziej tolerancyjni i mniej homofobiczni. Hejnal zastapi lub przebije nawolywanie do meczetu. Elgebety tez tam beda sie lepiej czuc ze swymi paradami.Oj bedzie koloroowo , roznorodnie i bedzie sie dzialo. Przed ubogaceniem kulturowym sie Przasnyszaki juz nie uchronicie. Bedzie swiatowo.… Czytaj więcej »

Jacek Prusinowski
Jacek Prusinowski
18 dni temu

O radości iskro bogów, kwiecie elizejskich pól…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu

Ale ze co? Unia Europejska jest winna temu, że rządzą nami nieudacznicy. Wojna w lutym wybuchła. Co Matołusz zrobił, żeby zastąpić ruski węgiel innym?

Ela
Ela
18 dni temu

Nieudacznicy to rządzili już podpisując niekorzystne,dla Polski umowy,za które to teraz płacimy krocie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
17 dni temu
Reply to  Ela

Ale jakie konkretnie umowy? Może mi powiesz? PiS rządzi już prawie 7 lat. Chyba był czas, żeby to wyprostować?

BedzieSwiatowo
BedzieSwiatowo
17 dni temu

maro nie ma wogole wyobrazni. Jak tusku-tusku dojda do wladzy a bramy raju na naszej wschodniej granicy otworza sie dla lekarzy, inzynierow, programistow to przywiaza swoje nowe technologie opalowe. Jednym z nich sa suszone krowie placki ktore sprzedaje sie jako opal. No?! mozna , a no mozna i taniej. Zdrowotna uryna krowia do picia, czy chocby palenie zwlok na wolnym terenie bez zbednego grzebania i powiekszania cmentarzy. Trzeba sie otwierac na nowe , mniej bac. No i ten meczecik obcykajcie czy na naszym duzym przasnyskim rynku by sie zmiescil jakis symboliczny chociaz. W koncu ubogacenie kulturowe nadchodzi. My z maro… Czytaj więcej »

UbogacenieK
UbogacenieK
15 dni temu
Reply to  BedzieSwiatowo

Jak tusku-tusku dojda do wladzy i juz wpuscza lekarzy, inzynierow, programistow, naukowcow z bialoruskiej granicy ktorzy („w niczym gorsi nie sa”-cytat z maro prawdziwka) to trzeba odrobic to zapoznienie kulturowe po kaczu-kaczu. Meczecik w Przasnyszu na ryneczku jak nic juz rezerwujmy.i NIE MINUSUJMY. Kim sa sprawdzi sie po gwaltach. Ponizej zestawienie z zachodem europy gdzie wyraznie widac nasze zapoznienie kulturowe ok 2300 meczetow we Francjii 2,500 meczetow w Niemczech (niektore zrodla szacuja 2750) 1825 meczetow w Wielkiej Brytanii  205 meczetow w Austrii 400 meczetwo w malej Holandii -wstyd Polsko (sarkazm) ok 380 meczetow w Belgii 1013 w Hiszpani (13 duzych i 1000… Czytaj więcej »

jano
jano
16 dni temu

Pakiet klimatyczny podpisany przez Kopacz w 2014r, który pozamykał nasze kopalnie, nie ma znaczenia ile czasu rządzi PIS, bo musi kontynuować umowy choć niekorzystne dla Polski. Jest tzw. ciągłość władzy.

Artur
Artur
18 dni temu

Dopłata powinna uwzględnić także palących pelletem drzewnym, po pierwsze spala się go więcej niż węgla, bo dużo mniej kaloryczny a do tego w zeszłym sezonie zapłaciłem 850zł za tonę razy 5 ton czyli 4250zł a w tym sezonie pellet po 2000 do 2300 za tonę co daje 10000 do 11500zł za ten sezon. Też palący pelletem drzewnym przeżywają szok cenowy więc te 3000zł powinni dostać. Nie wiem jaki jest skok cenowy w przypadku gazu, czy oleju opałowego ale w moim przypadku to ze 120%. Trzeba nagłaśniać te różnice cenowe i słabą dostępność żeby nie było dopłat tylko dla jednej grupy,… Czytaj więcej »

Anna
Anna
18 dni temu
Reply to  Artur

NIKT NIC nie powinien 'dostać’ socjalistyczny bełkot.

jana
jana
18 dni temu
Reply to  Artur

Pominięto mieszkańców bloków , którym w roku ubiegłym 3-krotnie podwyższono za centralne ogrzewanie , a w bieżącym już 2-krotnie.Kotłownia miejska zużywa węgiel do pogrzania. Jesteśmy gorszym sortem?

Artur
Artur
15 dni temu
Reply to  jana

dla PiS tak. tak samo jak właściciele samochodów – doją nas na benzynie z ceną z czapki, Obywateli ogółem – inflacja pozera oszczędnosci oraz zasoby portfela, emerytów – karmimy ich kroplówką 13, 14 a potem i tak nie ogrzeją domów,

Artur
Artur
15 dni temu
Reply to  Artur

jakiekolwiek dopłaty spowodują: podniesienie ceny towaru dla reszty Obywateli, dwa wzrost inflacji, co prowadzi do kolejnych podwyżek cen. tak działa socjalizm, DAMY Wam ale ZABIERZEMY IM (czyli Wam).

Anna
Anna
18 dni temu

Socjalizm w pełnej krasie. Dla tych którzy nie pamiętają lat ’80 wkrótce na co dzień te 'sceny z filmów Barei’. Danie kasy na wegiel (te 3tys) spowoduje: raz ze cena skoczy do 5tys za tonę, dwa że częsc ludzi wyda to na coś innego niż wegiel. i tyle. poza tym Rząd NIE MA własnych pieniędzy ale tylko te które nam ukradnie (w formie podatku, składek, etc) czyli WSZYSCY robimy zrzutę po raz kolejny na osoby palące kopciuchami? a dopiero co gminy nakręcały akcje 'namierz kopciucha’ i co teraz to ekologiczne czy nie to palenie węglem???

Syl
Syl
18 dni temu
Reply to  Anna

Co to jest 3 tysiące jeśli w większości domów około 100 m2 spała się 5 ton ?

jana
jana
18 dni temu
Reply to  Syl

To nie bierz jak mało.

Artur
Artur
15 dni temu
Reply to  jana

nie znaczy że 'mało;’ ale w ogóle nie powinno być ŻADNYCH dopłat do czegokolwiek. inaczej będxzie jak w kawale o wprowadzeniu socjalizmu na Saharze – zaczną importować piasek

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
17 dni temu
Reply to  Syl

Dla tych co palą pelletem lub drewnem 3 tysiaki to kupa kasy 😁

kkk
kkk
17 dni temu

Ale to że jak 2400 jak przed enberga to co kupił za 400 zł teraz sprzedaje za 2400 to niezły zarobek

kkk
kkk
17 dni temu

I jak teraz wasza kochany rząd da dopłat to infla

Eliza
Eliza
17 dni temu

Pomimo ze to durny pomysl to der POprawni przeforsuja w bezwietrznej Polsce wiatraki
zamiast zmodernizowac elektrociepliownie-wzrost wydajnosci o 100 procent -drugie tyle energii za ta sama cene.
Marek Zadrozniak obnazyl scieme wiatrakow i efektywnosc modernizacji naszych elektrocieplowni na wegiel -wzrost wydajnosci o 100 procent.
nczas.com/2021/03/14/sp-marek-zadrozniak-prad-drozeje-a-oni-ciagle-walcza-z-weglem-kto-i-dlaczego-video/
Czyzby zyciem za to przyplacil?

a tu uzytkownik wykazal bezsens przydomowych wiatrakow do 15 metrow
youtube.com/watch?v=ghABgXJ94QA
█▬█ █ ▀█▀ WIATRAK – NIE w Polsce!!! 🚩🚩🚩

Ely
Ely
16 dni temu

A kto nas w to bagno wciągnął, czy aby nie Niemcy z Nord Stronami, nakazami zamykania kopalń, bo inaczej wykończą nas ETS-ami. Tak samo jest z cukrem. Tu swoje ręce maczali działacze Tuskowego KL-D, dziś pod nazwą PO wg Piskorskiego sponsorowanego przez Niemcy, którzy w dzikiej reprywatyzacji prowadzonej m.in.przez p J.Lewandowskigo wysprzedawali za bezcen Polski majątek narodowy, w tym cukrownie, cementownie.Jak może być , że w Polsce na 18 cukrowni, 11 jest w niemieckich rekach, a tylko 7 w polskich.Jak w kraju kolonialnym, na rynek niemiecki może płynąć tani cukier z kolonii. Skąd ten wrzask PO ?, Nie kto inny… Czytaj więcej »

Artur
Artur
15 dni temu
Reply to  Ely

ogólnie się zgadzam, dodam tylko że nie tylko PO, KL-D ale i cały styropianowy AWS, SLD i inne okrogłostołowe SbBeckie wydmuszki…

Ja
Ja
16 dni temu

A co ze osobami ogrzewającym i drewnem, które zdrożało z 120zl za jeden metr przestrzenny w tamtym roku do 280zl obecnie.

Anna
Anna
15 dni temu
Reply to  Ja

Ci pójda do lasu po chrust. ale tylko 50kg/osoba. tak zdecydował Vateusz I Działkowicz