Historia zaklęta w kamieniu – finisaż wystawy Łukasza Rosiaka w Muzeum Historycznym w Przasnyszu [FOTO]

29 kwietnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się finisaż wystawy „Historia zaklęta w kamieniu”, na której swoje zbiory zaprezentował mieszkaniec Przasnysza, Łukasz Rosiak.

 

Wystawę można było oglądać od 11 kwietnia.

Pasja Łukasza Rosiaka do paleontologii i skamielin narodziła się kiedy ten był jeszcze dzieckiem.

,,Pamiętam jako prezent gwiazdkowy od rodziców dostałem figurki dinozaurów. Potem pierwsza książka i pierwszy wypad na pobliską piaskownie.  Radość była ogromna kiedy okazało się, że to co na ilustracjach w książce wygląda tak samo jak znalezione przeze mnie „kamienie”. Tak zaczęło się regularne eksplorowanie pobliskiej piaskowni i katalogowanie znalezionych na niej okazów. Kiedy dorastałem, zmieniły się moje zainteresowania i zacząłem bardziej interesować się modelarstwem i budową żaglowców – opowiada.

 

– Kilka lat temu, przypadkowo znaleziony przez mojego tatę fragment jurajskiego Amonita sprawił, że pasja do skamielin odżyła na nowo. Zacząłem eksplorować pobliskie żwirownie oraz pogłębiać wiedzę na temat tego co nas otacza w około.  Początkowo zbierałem tylko skamieniałości polodowcowe, z czasem zacząłem zapuszczać się dalej na południe kraju  w poszukiwaniu okazów z innych okresów – dodaje.

Obecnie kolekcja liczy kilkaset okazów. Dominują w niej okazy sylurskie i ordowickie z pobliskich żwirowni, oraz górnej kredy (Nasiłów k, Kazimierza Dolnego). Część prezentowanych okazów pochodzi również z południowej i północnej części Polski  jak również z Czech, Niemiec, Francji, Estonii, Rosji, Szwecji, czy Maroka.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ojczym Marka (prawdziwego)
Ojczym Marka (prawdziwego)
7 miesięcy temu

Oczywiście na pierwszym planie, komuszy, PZPRowski czerwony ryj z Osiedlowej, TFU!!
A Panu Łukaszowi gratuluję pasji, fajne zbiory.