Harcerze z Hufca ZHP Przasnysz na 30. Dniach Chorągwi Mazowieckiej

Kilka drużyn harcerskich i zuchowych z terenu powiatu przasnyskiego wzięło udział w święcie mazowieckich harcerzy. Uczestnicy brali udział w zajęciach i grach terenowych, a także poznawali zabytki historyczne Płocka.

 

Od piątku, 16 września do niedzieli, 18 września trwały w Płocku 30. Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP, czyli święto mazowieckich harcerzy, instruktorów oraz zuchów. Tegorocznym gospodarzem wydarzenia był Hufiec im. Obrońców Płocka 1920 roku. Do miasta przybyło prawie tysiąc osób z terenu województwa mazowieckiego. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Hufca ZHP Przasnysz.

Trzydniowy zlot harcerzy rozpoczął się od spotkania w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, gdzie odbyła się Gala „Instruktorzy Godni Naśladowania”. W czasie jej trwania odznaczono instruktorów i instruktorki, którzy wyróżniają się w swoich środowiskach, dając innym przykład do naśladowania. Nie brakowało okazji do wzajemnego zapoznania się.

– Tworzyliśmy stoiska, na których przedstawialiśmy nasze środowiska. Każdy patrol przygotował również upominki dla pozostałych drużyn – relacjonuje 4 HDK „Wega”.

 

Kolejnego dnia drużyny wzięły udział w zajęciach programowych i grze terenowej. Harcerze przemierzyli ponad 20-kilometrowe trasy rajdowe podczas których poznawali Płock.

Po południu czekały na nich  koncerty harcerskich zespołów i tradycyjnie – ognisko.

W niedzielę została odprawiona msza święta w Bazylice Katedralnej, po której wszyscy uczestnicy zlotu przemaszerowali przed pomnik Władysława Broniewskiego, patrona Chorągwi Mazowieckiej, gdzie uroczystym apelem zakończono tegoroczne święto. Wręczono nagrody i dyplomy dla najlepszych drużyn. W ich gronie znalazł się patrol z 2. Gromady Zuchowej „Młode Orły” z Przasnysza, który zajął I miejsce we współzawodnictwie Gniazda Harcerskiego 30. Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Płocka.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments