GUS: W 2020 r. hospitalizacji było o 34 proc. mniej niż przed pandemią. Polacy masowo umierali w domach

Słyszeliście o przepełnionych szpitalach, granicach wydolności systemu i ogromnym wysiłku personelu medycznego w walce z COVID-19? Nowe światło na to zagadnienie rzuciły dane GUS, czarno na białym pokazujące, że system ochrony zdrowia w Polsce pracował w 2020 roku na zaledwie dwie trzecie mocy, co oznacza, że hospitalizacji było o 34 proc. mniej niż przed pandemią. Za to w domach umarła rekordowa liczba 187,6 tys. ludzi, czyli o aż 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

Jak czytamy w opublikowanym niedawno Roczniku Demograficznym 2021 w  ubiegłym roku umarło w Polsce 477,4 tys. osób, czyli o 67,7 tys. więcej niż w roku 2019.  Z tej liczby jedynie 28,6 tys. przypadków da się wytłumaczyć COVID-19.

Resztę nadmiarowych zgonów można przypisać zapaści systemu, ograniczeniom w dostępie do przychodni, szpitalnictwa, badań, planowych zabiegów i pozbawieniu pacjentów osobistego kontaktu z lekarzem. Jedną z ważnych przyczyn tragedii były teleporady, które całkowicie zdominowały podstawową opiekę zdrowotną w 2020 r. i były nadużywane w pierwszej połowie 2021 r., pomimo zaszczepienia personelu medycznego.

Decyzje polityków wprowadzone w związku z pandemią okazały się bardziej śmiertelne niż koronawirus

GUS opublikował także tablicę, prezentującą statystykę zgonów z podziałem na miejsce zgonu. Wynika z niej, że poza szpitalami zmarło aż 249 tys. Polaków, co oznacza, że zdecydowanej większości z nich nie udzielono pomocy medycznej w wyspecjalizowanych placówkach. Ubiegłoroczne statystyki zgonów odnotowanych w domach są gorsze niż notowane w czasach PRL i podczas przemian ustrojowych.

Z danych GUS jasno wynika więc, że polityka walki z koronawirusem przyczyniła się do większej liczby zgonów, niż sam wirus SARS-CoV-2. System opieki zdrowotnej został sparaliżowany poprzez błędne przepisy i rekomendacje, mimo że w 2020 r. miał duże rezerwy.

 

Rezerwy te widoczne były także w obszarze szpitali, co oznacza, że podczas pandemii znaczna część oddziałów i łóżek stała pusta. Według statystyk GUS, liczba hospitalizacji w epidemicznym 2020 r., była o 34 proc. niższa niż przed koronawirusem.

 

 

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
1 rok temu

A niedawno nagrody sobie po przyznawali za walkę z pandemią . Czy może za walkę z przeludnieniem ?
Ten artykuł pokazuje fakty . Ale ilu ludzi potrafi stanąć w prawdzie ? Moim zdaniem nasze społeczeństwo pokazało że pieniądze są ważniejsze od wszystkiego

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Janusz

Nasze społeczeństwo pokazało, że ma w dudzie nakazy, zakazy i rekomendacje. Maseczki, dystans, dezynfekcja, testy – na to wszystko była olewka. Efekty widzieliśmy.

Janusz
Janusz
1 rok temu

żartujesz ? Kto jeszcze o zdrowych zmysłach przeciętnej inteligencji i potrafiący logicznie myśleć wierzy że obostrzenia cokolwiek dają ? Ilu wśród znajomych dalszych i bliższych było przypadków ludzi którzy stosowali się do zakazów takich co nawet z domu nie wychodzili i zachorowali ? Jeśliś niedoinformowany to poczytaj sobie badania poważnych autorytetów … Przy chorobach przenoszonych droga kropelkową lok dawny nic nie dają. A maski badania dowodzą że albo nic albo bardzo niewiele . Za to jak szkodzą !

Emil
Emil
1 rok temu
Reply to  Janusz

niedługo obostrzenia od 2 lat. maseczki też. 50 ludzi wyszczepionych i co? mam uwierzyć ze w takim reżimie jest coraz wiecej zakażeń? dlaczego? dlaczego Izrael przoduje w statystykach? co nam da III, IV czy 10 dawka preparatu? wczoraj słyszałem prezydenta USA (kukła Joe) który ogłosił że 'musimu zbudować nowe fabryki szczepionek, musimy wyszczepić wszystkich’. czy to kolejny reset cywilizacji?

Emil
Emil
1 rok temu

i to cały obraz tej śmiesznej pandemii, a dla niepokornych zaraz III dawka. nawet w tv powiedzieli że w Izraelu jest najwięcej zakażeń ale nie dodali o wyszczepieniu tam 80% ludzi. a i potem zobaczcie filmiki jak na oddziałach personel wcina kebaby i gra w monopol… bo sa pustki ale do podwyżek pierwsi!

Anna
Anna
1 rok temu

Bardzo lubię czytać portal InfoPrzasnysz, za takie proste artykuły które powalają na łopatki codzienną covidterror w mediach rzekomo 'wolnych’. Rządowa narracja – covid=śmierć a jak widać (co my Obywatele widzimy), lokdałn, zamknięcie przychodni, brak badań i odwołanie zabiegów ZABIŁO wielu naszych przyjaciół czy członków rodzin! nie wirus który grasuje od 1.5 roku ale nie pojawia się w marketach i nad morzem! PiS i jego pomagierstwo jest winne śmierci kilkudziesięciu tysięcy zgonów Polaków. tagiego pokromu nie było od II wojny.